ODADAN HABERLER

 

ICS Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılım sağlandı

 
 

​12-13 Eylül 2017 tarihlerinde Londra – İngiltere'de yapılan ICS Yönetim Kurulu Toplantısı'na ve ilgili etkinliklere Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Tamer KIRAN ve Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Sn. Prof. Dr. Mustafa İNSEL tarafından katılım sağlandı.

 
 

4. Karadeniz Paydaş Konferansı Batum’da düzenlendi

 
 

​15 Eylül 2017 tarihinde Gürcistan'ın Batum kentinde düzenlenen Dördüncü Karadeniz Paydaş Konferansı'na Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Kpt. M. Alev TUNÇ tarafından katılım sağlandı. Konferansta; "Mavi Büyüme nasıl desteklenmeli?", "entegrasyonun katma değeri nedir?", "çevre ve denizcilik bilinci nasıl artırılır?", "denizcilikte kariyer nasıl  geliştirilir?", "denizcilik projeleri için fon kaynakları ve gerçekleştirilmesinde ortaklara nasıl ulaşılacağı" konuları ele alındı.

 
 

Odamızda 5 yıldızlı hizmet

 
 

​2002 yılında 1. dönemde akredite olarak "5 yıldızlı hizmet" yarışına ilk başlayan Odalardan biri olan İMEAK DTO'da 3 yıllık belge süresinin dolmasını müteakiben, 18 Eylül 2017 tarihinde Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi Belge Yenileme Denetimi gerçekleştirildi. Denetimin kapanış toplantısında denetim heyeti tarafından,  Akreditasyon Kılavuzu'ndaki puanlama sistemine göre Oda'nın "A" mükemmel seviyesinde değerlendirildiği ifade edildi.

 
 

Gemi Acenteliği eğitimi düzenlendi

 
 

​18-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Odamız Meclis Salonu'nda Gemi Acenteliği Eğitimi düzenlendi. 5 gün süren ve 41 kişinin katıldığı eğitimin sonunda yapılan sınavda 38 kişi başarılı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca düzenlenen Gemi Acentesi Personel Kimlik Kartı almaya hak kazandı.

 
 

Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılışı yapıldı

 
 

​Piri Reis Üniversitesi Konferans Salonu'nda 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreninde Rektör Prof. Dr. Oral ERDOĞAN'ın açılış konuşmasının ardından okulun akademik birimleri tanıtıldı. Tuzla Belediye Başkanı Sn. Şadi YAZICI, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Sn. Galip ZEREY ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Metin KALKAVAN'ın konuşmalarının ardından bölümlerine derece ile giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

 
 

Preveze Deniz Zaferi’nin 479. yıl dönümü kutlandı

 
 

​27 Eylül 2017 tarihinde Preveze Deniz Zaferi'nin 479'ncu yılı ve Deniz Kuvvetleri Günü Töreni Beşiktaş Barbaros Anıtı'nda yapıldı. Törene, askeri-mülki erkân ve Odamızı temsilen Genel Sekreterimiz katılım sağladı.

 
 

3. Denizci STK’lar Çalıştayı düzenlendi

 
 

​Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) tarafından, Samsun eğitim gemisinde Türk gemiadamları yetişmesi için eğitim niteliğinin değerlendirilmesi konularının görüşüldüğü; "Türkiye denizcilik eğitiminde, uygulamalı eğitim sorunları ve çözüm önerileri" temalı 3. Denizci STK'lar Çalıştayı 27 Eylül 2017 tarihinde düzenlendi.

Çalıştayda; yelkenli gemide temel denizcilik eğitimi ve işletme modeli, gemide uygulamalı denizcilik eğitimi ve işletme modeli, yabancı sahipli gemilerde görev alacak nitelikte gemiadamı yetiştirilmesi / oryantasyonu konularında oturumlar gerçekleştirildi. Çalıştaya, Odamız Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri ile Sekreteryamız tarafından katılım sağlandı.

 
 

2017 IMO Dünya Denizcilik Günü etkinliği Londra’da gerçekleştirildi

 
 

​28 Eylül 2017 tarihinde Londra'da gerçekleştirilen 2017 IMO Dünya Denizcilik Günü etkinliğine Sn. Kpt. Tuğfan ŞAHİN ve Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Sn. Coşku ARIKAN tarafından katılım sağlandı.

 
 

Oda / Borsa İstişare Toplantısı yapıldı

 
 

​Oda / Borsa İstişare Toplantısı, TOBB Başkanı Sn. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent TÜFENKCİ'nin katılımıyla 29 Eylül 2017 tarihinde TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Metin KALKAVAN ve TOBB DTO'ları Konsey Başkanı Sn. Sefer KALKAVAN tarafından katılım sağlandı.

 
 

Boat Show Eurasia Fuarı’na katılım sağlandı

 
 

​4-9 Ekim 2017 tarihleri arasında Viaport Marina / Tuzla'da düzenlenen Boat Show Eurasia Fuarı'na Odamız tarafından katılım sağlandı.

 
 

Odamız personeline Duygusal Zeka Eğitimi verildi

 
 

​10 Ekim 2017 tarihinde personelimize Sn. Selçuk DANİŞMANT tarafından "Duygusal Zeka" eğitimi verildi. Anılan eğitimle, duygusal zeka konusunda farkındalık yaratmak, bireyin kendisini tanıyabilmesini, insanları tanıyabilmesini sağlamak, kendisini harekete geçirebilen öz farkındalığı olan, empati kurabilen, motivasyon becerisi olan proaktif bireyler olabilmelerini sağlayacak donanımı vermek amaçlandı.

 
 

Üyelerimize indirim sağlayan kuruluşlara Fransız Lape Hastanesi de eklendi

 
 

​Fransız Lape Hastanesi Ekim ayı itibariyle anlaşmalı kurum listemize dâhil edilmiştir. Üyelerimize indirim sağlayan kuruluşlara haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 

Karadeniz'de gemi seferleri ve Kırım bağlamında belirlenen ilkeler

 
 

​Karadeniz'de gemi seferleri ve Kırım bağlamında gözetilecek ilkelerin belirlenmesi amacıyla, Kırım Bölgesi limanlarına gerçekleştirilen seferlere getirilen kısıtlamalara ilişkin Ülkemizin yürüttüğü dış politika göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması ve söz konusu kısıtlamalara uygun şekilde gereken hassasiyetin gösterilerek, takibinin Liman Başkanlıkları tarafından yapılacağı bilgisi alınmıştır. Detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bayraklı ve bağlantılı gemilere yönelik yaptırımlar

 
 

​Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bayraklı  ve GKRY bağlantılı gemilere ilişkin uygulama esasları çerçevesinde daha önce yayınlanmış genelge ve talimatlara ilave olarak;

Türk Bayraklı gemilerin yabancı bir limandan da olsa GKRY limanlarına gidişine izin verilmeyeceği, zaman esaslı gemi kira mukavelesi (Time Charter) ile kiralanan bir Türk Bayraklı geminin GKRY limanlarına uğraması konusunda Türk donatanlarının yabancılarla yapacakları "Time Charter" anlaşmalarda "izin verilen ticari saha" (Permitted Trading Area) belirlenirken GKRY limanlarının "hariç bırakılmış" (excluded) ibaresini taşıması gerektiği, GKRY'den Çıplak Kiralama (Bare-Boat) olarak kiralanan gemilerin limanlarımıza alınmayacağı  ifadelerinin eklendiği belirtilmektedir.

Bu cihetle, azami dikkat ve özenin gösterilmesi, Türk Bayraklı gemilerin, GKRY limanlarına giriş/çıkış yapması halinde ise idarenin gerekli işlem ve her türlü yaptırımları uygulayacağı bildirilmektedir.    

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Siber güvenlik konusunda farkındalığı artırma ihtiyacı var

 
 

​Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, yayımlamış olduğu bir karar (Resolution MSC.428(98)) ile siber risk tehditleri ve güvenlik açıkları konusunda farkındalığı artırmaya acil ihtiyaç duyulduğunu tüm üye ülkelere deklare etti.

Anılan karar, sektör paydaşlarının operasyonel olarak siber risklere karşı dayanıklılığı arttırılmış ve güvenli işlemlerin desteklenmesi yönünde çalışmalarını hızlandırarak; idareleri, klas kuruluşlarını, armatörleri, gemi acentelerini, ekipman üreticilerini, servis sağlayıcılarını, limanlar ve liman tesislerini ve diğer denizcilik sektöründeki tüm menfaat sahiplerini korumaya yönelik tavsiyede bulundu. Ayrıca, denizyolu ile yük ve yolcu taşımacılığında mevcut ve ortaya çıkan siber tehditler ve güvenlik açıklarına ilişkin detaylar ve tavsiyelerin yer aldığı bir IMO sirküleri (MSC-FAL.l / Circ.3) Denizcilik Siber Risk Yönetimi ile İlgili Kılavuz Rehberi yayımlandı.

Bahse konu IMO kararı ve rehberi göz önüne alınarak sektör içinde siber risklere karşı hazır bulunmak, denizyolu ile ticaretin sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde yapılabilmesi adına önemli olduğu bildirildi.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Harvey Kasırgası denizcilik sektörünün iklim değişikliğine hazır olmadığını gösteriyor

 
 

​Harvey kasırgası Houston ile birlikte Teksas kıyısındaki diğer limanların da kapanmasına neden oldu. Kasırga sırasında Houston'ın bazı yerlerinde 1000 - 1500 mm aralığında ölçülen yağış miktarı nedeniyle meteoroloji uzmanları Harvey'in ülke tarihindeki en kötü kasırga olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Öte yandan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) ait bir çalışmada Houston dünyadaki yüksek riskli ilk on liman şehri arasında bile yer almıyor. Miami, Greater New York, New Orleans, Osaka-Kobe ve Tokyo şiddetli hava koşullarına karşı daha savunmasız.

İklim değişikliğine karşı gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle limanlar işlerini kaybedebilir, can ve mal kayıpları artabilir ve bunun etkileri tersanelerle sınırlı kalmaz. Colorado merkezli petrol ve gaz araştırma şirketi Peak Energy'nin teknik başkan yardımcısı Harald Jordan, The New York Times'a Houston limanından "toplu çıkışların" görülebileceği yorumunda bulunmuş.

Bir başka gazeteye, The Wall Street Journal'a konuşan Zurich Insurance'ın tedarik zinciri ürün müdürü Nick WİLDGOOSE'a göre, firmalar uzun vadeli planlar yaparken artık limanların hava koşullarına karşı ne kadar korunaklı olduğuna bakacaklar.

TradeWinds gazetesinde yayımlanan makalenin tamamına Türkçe olarak haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

ICC Uyuşmazlık Çözümü Bülteni ikinci sayısı dijital olarak yayımlandı

 
 

​ICC Türkiye Milli Komitesi'nden Odamıza gönderilen yazıda ICC Uyuşmazlık Çözümü Bülteni yeni (ikinci) sayısının dijital olarak yayımlandığı belirtilmektedir.

ICC Türkiye Milli Komitesi,  söz konusu bültenin yayınlanmasındaki amaçları şu şekilde özetlemektedir: Uluslararası uyuşmazlık çözüm dünyasına güncel öneme sahip bir dizi konuda raporlar, esaslar ve en iyi uygulamaları duyurmak; ICC uyuşmazlık çözüm hizmetinin kullanıcıların gereksinimlerine etkili bir şekilde cevap verebilmesini sağlamak için, hakemler, danışmanlar ve kullanıcılar arasında bir bağ oluşturmak."

Bülteni bilgisayarınıza indirmeniz için gerekli bilgiler haberimizin devamında bulunmaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

ICS Denizcilik Komitesi’ne yeni başkan atandı

 
 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Denizcilik Komitesi'ne Hong Kong Armatörler Birliği Teknik Direktörü Martin CRESSWELL'in atandığı bir basın bildirisiyle duyuruldu.

Duyuruda ICS Genel Sekreteri Peter HINCHLIFFE'in şu açıklamasına yer verildi: "ICS teknik komitelerinin çalışmalarını denetleyen ve üye ülkelerdeki armatörler birliklerinin temsil ettiği küresel denizcilik sektörü adına katıldığı IMO toplantılarında yaklaşımlarımıza uygun politikalar geliştiren Denizcilik Komitesi, ICS'nin makine dairesi gibidir. Martin CRESSWELL'in Denizcilik Komitesi'nin yeni başkanı olmasından dolayı çok şanslıyız. Kendisi, ticaret gemisi işletmelerinde çok büyük deneyime sahiptir. Sektör adına yasa düzenleyenlerin makul ve uygulanabilir kararlar almasının öneminin ve bunun deniz güvenliğini arttırmak ve sektörün çevreyle uyumlu çalışmasını sağlamak için ICS olarak yaptığımız kolektif çabaların bir parçası olduğunun farkındadır."

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Nem, boksiti tehlikeli bir yük durumuna getirebilir

 
 

​Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Kargo ve Konteyner Taşımacılığı Alt komitesi, dördüncü oturumunda dünyanın başlıca alüminyum kaynaklarından olan boksitin gemilerle taşındığında yaratabileceği tehlikeleri ve bunun ilgili son çalışmaları ele aldı.

Örgüt bir süredir boksit taşıyan gemileri bekleyen risk ve tehditleri araştırmaktaydı. Alt komite, Uluslararası Denizcilik Katı Dökme Yükler Kodu'nu (IMSBC) güncellemek ve gerekli iyileştirmeleri yapmak amacıyla Küresel Boksit Çalışma Grubu'nun bulgularını inceledi.

Alt komite, söz konusu bulgulara dayanarak nemin boksiti tehlikeli bir madde durumuna getirebileceğine dikkat çekti ve başta gemi adamları, gemi sahipleri, terminal operatörleri ve kaptanlar olmak üzere bütün ilgili taraflar için boksit taşınması hakkında bilgi veren bir sirküler yayımladı.

Sirküler hakkında kısa bir açıklamayı ve sirküleri okuyabileceğiniz bağlantı adresini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Odamızda "Gemiler İçin MRV Uygulamaları ve Gemi Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler" Semineri düzenlenecek

 
 

​"Gemiler İçin Emisyonların İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması (MRV) Uygulamaları ve Gemi Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler Semineri", 18 Ekim 2017 Çarşamba günü 14:00-16:45 saatleri arasında Odamız Meclis Salonu'nda gerçekleştirilecek olup, Seminere katılım sağlayanlara "Seminer Katılımcı Belgesi" verilecektir. Detaylı bilgi haberin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
İMEAK Deniz Ticaret Odası