ODADAN HABERLER

 

Ege Adaları’na sefer yapan feribot seferleri hakkında toplantı yapıldı – 6 Mart 2018

 
 

​Ege Adaları'na sefer yapan feribot seferleriyle ilgili olarak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda (UDHB) 6 Mart 2018 tarihinde yapılan toplantıya, Sn. Müsteşar Suat Hayri AKA ve Yardımcısı Sn. Ahmet Selçuk SERT, Deniz ve İçsular Genel Müdürü Sn. Durmuş ÜNÜVAR, Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Sn. Salim ÖZPAK, İç Sular Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ergün ÖZGÜR, Gemi Denetim Daire Başkanı Sn. Yılmaz TAŞCI, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Metin KALKAVAN, Odamız Danışmanı Sn. Faruk OKUYUCU, Yatçılık Meslek Komite Başkanı Sn. Tunç KURTOĞLU, Ege adalarına sefer yapan Ayvalık- Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kaş hatlarında feribot çalıştıran firma sahipleri ve temsilcileri katılım sağlamıştır.

Bu hatlarda yük/yolcu/otomobil taşıyan feribotların seferleri 18 Ocak 2018 tarihinde durdurulmuş, 17 Ocak 2018 tarihli Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Yön. M. 23/ C ile uluslararası çalışan gemilerin klaslanması şartı getirilmişti. Geçen sürede bazı imkânsızlardan dolayı bu seferlerin devamı bir zorunluluk olmuştur. Yapılan toplantıda, uzun tartışmalar sonucu seferlerin sezon sonuna kadar uzatılması kararı alınmıştır.

 
 

“Türk Bayraklı Gemilerde İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu toplantı yapıldı – 20 Mart 2018

 
 

​20 Mart 2018 tarihinde UDHB Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü'nde "Türk Bayraklı Gemilerde İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu bir toplantı yapılmıştır. Söz konusu toplantıda özetle; denizcilik sektörünün tabi olduğu uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan deniz taşımacılığının kendine özgü çalışma koşulları dikkate alınarak, ülkemizdeki girişimcilerin uluslararası rekabetten olumsuz etkilenmemelerini temin etmek maksadıyla, ÇSGB, UDHB ve denizcilik sektörü temsilcilerinden oluşan bir komite marifetiyle gerekli çalışmaların yapılması kararı alınmıştır.

 
 

Odamızda “Gemi Yakıtları, Sülfür Düzenlemeleri ve Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler” konulu Seminer verildi – 21 Mart 2018

 
 

​Odamızın 2018 yılı eğitim takvimi kapsamında yer alan "Gemi Yakıtları, Sülfür Düzenlemeleri ve Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler" başlıklı Seminer, Sn. Deniz ERAYDIN (CYE Petrol) ile Sn. Serdar F. ATUKEREN (ClassNK) tarafından, Odamız Meclis Salonunda 21 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Seminerde; Türk Bunker Sektörü, yakıt çeşitleri, yakıt alımında bildirilmesi gerekenler, alternatif bunker ürünlerine geçiş ve maliyetler, 2020 yılı yakıt sülfür oranı üst sınırları, gemilerin iyileştirilmesi (retrofit) esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar, Scrubber sistemleri konularında güncel bilgilendirmelerde bulunulmuş olup, katılımcılara katılımcı belgeleri verilmiştir. Seminer notları haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

45 No.’lu Marina İşletmeciliği Meslek Grubu 2018 Yılı 1. Koordinasyon Toplantısı yapıldı – 22 Mart 2018

 
 

​45 No.'lu Marina İşletmeciliği Meslek Grubu 2018 yılı 1. Koordinasyon Toplantısı 22 Mart 2018 tarihinde Ankara'da Altınel Hotel'de gerçekleştirildi. Meslek Grubuna mensup marina işletmecileri ile kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, marina ve yat limanlarının güncel sorunları görüşülerek çözüm önerileri üretildi. 

 
 

Akreditasyon Sertifikamız “A/Mükemmel” seviyede yenilendi – 28 Mart 2018

 
 

​2002 Yılında 1. dönemde Akredite Oda statüsü kazanarak "5 Yıldızlı Hizmet" yarışına başlayan ilk 10 Odadan biri olan Odamızın Akreditasyon Sertifikası, son Akreditasyon Denetimi'nin puanına göre yine "A/Mükemmel" seviyede yenilendi.

Yönetimimizin "Kurumsal Yapının Güçlendirilmesi", "Üye İlişkileri ve Üyelere Sunulan Hizmetlerinin Geliştirilmesi" ve "Denizcilik Sektörünün Geliştirilmesine Öncü Olunması" stratejik amaçları doğrultusunda, Odamızın sahip olduğu yetkinlikler ve sunduğu hizmetler "A/Mükemmel" seviye Akreditasyon Sertifikası ile belgelenmiştir. Akreditasyon Sertifikamız, 28 Mart 2018 tarihinde TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen tören ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent TÜFENKCİ, TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞU ve TOBB Başkan Yardımcısı Sn. Halim METE tarafından takdim edilmiştir. 

Merkez'in Akreditasyon Sertifikasının yenilenmesine ilaveten, 11. Akreditasyon döneminde akredite olan Fethiye ve İskenderun Şubelerimizden sonra 13. dönemde İzmir ve Antalya Şubelerimiz de akredite olarak hizmet kalitelerini tescillemişlerdir. 13. Dönemde akredite olan 18 Oda ve Borsa ile birlikte 2 Şubemizin de Akreditasyon Sertifikaları ve plaketleri, 28 Mart 2018 tarihinde TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen tören ile takdim edilmiştir. Törene Şube Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, Şube Müdürleri ve Akreditasyon Sorumluları tarafından katılım sağlanmıştır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu Lansman Toplantısına Odamızca katılım sağlandı – 28 Mart 2018

 
 

​28 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu 2017-2018 Reformları Lansman Toplantısı" düzenlenmiştir.  Toplantıda, Başbakan Sn. Binali YILDIRIM, Başbakan Yardımcısı Sn. Recep AKDAĞ ve TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU davetlilere YOİKK reformlarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunmuşlardır. Toplantıya TOBB Başkan Yardımcısı ve Odamız Meclis Üyesi Sn. Halim METE, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Koray DENİZ, Genel Sekreterimiz Sn. Murat TUNCER, İzmir ve Antalya Şubelerimizden Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri ile ilgili personelimiz iştirak etmişlerdir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Personelimize “Erişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hafızayı Güçlendirme Yolları” konulu Seminer verildi – 28 Mart 2018

 
 

​28 Mart 2018 tarihinde Odamız personeline, Anlaşmalı Sağlık Kurumlarımızdan Fransız Lape Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda KORKMAZ ÖZKANOĞLU tarafından "Dikkat Eksikliği" semineri verilmiştir. Söz konusu seminerde; beyin ve yapısı hakkında genel bilgiler aktarılmış, hiperaktivite ve dikkat eksikliği arasındaki farklar ve tedavi yöntemleri anlatılmıştır.

 
 

Anlaşmalı Sağlık Kurumları listemiz güncellendi

 
 

​Üyelerimize indirim sağlayan anlaşmalı sağlık kurumları listemiz güncellenmiş olup, Mart ayı itibariyle Okan Üniversitesi Hastanesi anlaşmalı kurum listemize dâhil edilmiştir. Üye indiriminden faydalanabilmek için İMEAK DTO Üye kimlik kartınızı hizmet alacağınız kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir. Üyelere indirim sağlayan kurumların güncel listesi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 

Denizciliğin geleceği İstanbul’da mercek altına alındı

 
 

​17 Mart 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi'ne Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Genel Sekreteri Kitack LIM katıldı. Kitack LIM, sektöre ve hükümet temsilcilerine yönelik konuşmasında özellikle sürdürülebilir okyanuslar, deniz ticareti ve dijital gelişmeler gibi konularda açıklamalar yaptı. Ayrıca, deniz ticaretiyle ekonominin büyümesine katkı sağlamak için limanlara yatırım yapılması ve intermodal taşımacılık yolları ile iç bölge bağlantılarının kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dijital devrimle ilgili olarak ise, yakıt ve enerji kullanımı, otomasyon ve gemi yönetimi, malzeme ve tasarım gibi konularda kaydedilen teknolojik ilerlemeler sayesinde denizciliğin yeni bir döneme girdiğini söyledi. Etkinlikte konuşulan diğer konular ve yapılan sunumlarla ilgili daha fazla bilgiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Limanlarda Tek Pencere Sistemi Web Uygulaması ile E-Manifesto Çalışmaları

 
 

​T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi Kontrol Genel Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması Daire Başkanı Sn. Jale ARSLAN başkanlığında, Odamız ve sektör temsilcilerinin katılımı ile 5 Mart 2018 Pazartesi günü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda  "Liman Tek Pencere ve E-Manifesto" konulu bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yürütülen e-manifesto bildirimi ile ilgili sistem çalışmasının tamamlandığı, başlama tarihine ilişkin olarak Bakanlıkça bildirimde bulunulacağı ve bildirim tarihinden itibaren 1 ay gibi bir süre verileceği, e-manifesto gönderimine hâlihazırdaki gemi takip programından başlanılacağı ve e-manifesto bildirimlerinin elektronik ortamda (excel formatında) gönderileceği öğrenilmiştir.

Ayrıca, Temmuz ayı içinde pilot uygulamaya başlaması planlanan Liman Tek Pencere (tüm bakanlıklara tek bir noktadan bildirim yapılması) web uygulaması ile ilgili olarak uygulama başlamadan önce Üyelerimizin web uygulama ekranına test kullanıcı ile giriş yaparak, uygulamayı test etmelerine ve uygulamada yaşadıkları sorunları Odamıza göndermelerine ve Odamız üzerinden yaşanan sorunların Bakanlığa gönderilmesine karar verilmiştir. Detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı

 
 

​Gemiadamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu'nun, gemiadamına günlük nakdi iaşe bedeli olarak  net 28 TL (Yirmi Sekiz Türk Lirası) verilmesi ile ilgili "Gemiadamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı" 03.03.2018 tarih ve 30349 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olup, söz konusu Tebliğ'in bir örneği Odamız web sayfasında "Genel Duyurular" Bölümü "Gemiadamları" alt sekmesinde yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 70. kuruluş yılını Kraliçe II. Elizabeth’in katılımıyla kutladı

 
 

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün 70. kuruluş yılını kutlandığı törene İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth katıldı. 6 Mart günü IMO'nun Londra'daki merkezinde gerçekleşen etkinlikte Kraliçe'ye eşlik eden IMO Genel Sekreteri Kitack LIM, "Bugün IMO'nun 70. kuruluş yılını kutluyoruz; bu yetmiş yıl içinde IMO'nun çalışmaları ve katkılarıyla denizcilik sektörü daha güvenli, daha temiz ve daha yeşil yöntemler geliştirerek dünya üzerindeki önemini arttırdı. Bizleri bekleyen yeni güçlüklere karşı hazırlıklı olmaya devam edeceğiz," dedi.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Kuru dökme yük taşıyan bazı gemilere Süveyş Kanalı’ndan geçişleri sırasında indirim uygulanacak

 
 

​Süveyş Kanalı İdaresi'nin duyurduğu üzere; Kuzey Amerika'nın Doğu Kıyısından (Savannah Limanı'nın kuzeyindeki limanlardan) gelen veya bu limanlara seyreden ve Karaçi ile Koçi (Cochi) arasındaki Hint alt kıtası batı limanlarına seyreden veya bu limanlardan gelen yüklü gemilere veya balastlı kuru dökme yük gemilerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden %20; Cochin'e ve Cochin'in doğusundaki limanlara (Uzak Doğu bölgesindekiler de dâhil olmak üzere) seyreden veya bu limanlara gelen yüklü gemilere veya balastlı kuru dökme yük gemilerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden %60 indirim uygulanacaktır.

Savannah Limanı (32° 6' 39" K enlemi) ile (ABD Körfezi, Mississippi Nehri, Karayip Denizi ve Latin Amerika Limanları dâhil olmak üzere) Savannah'nın güney limanlarından gelen veya bu limanlara seyreden yüklü gemilere veya balastlı kuru dökme yük gemilerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden % 45; Cochin'e ve Cochin'in doğusundaki limanlara (Uzak Doğu bölgesindekiler de dâhil olmak üzere) seyreden veya bu limanlardan gelen yüklü gemilere veya balastlı kuru dökme yük gemilerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden %75 indirim uygulanacaktır.

İndirimden yararlanmak için izlenmesi gereken adımlar Süveyş Kanalı İdaresi'nin sirkülerinde ifade edilmektedir. Sirkülere haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Süveyş Kanalı İdaresi büyük ham madde taşıyıcılar (VLCC) için finansal teşviklerin süresini uzattı

 
 

​Süveyş Kanalı İdaresi, VLCC tip gemilerde geçerli finansal teşvikleri düzenleyen 3/2016 sayı ve tarihli sirkülerin süresinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Süveyş Kanal İdaresi'nin yazısına göre; söz konusu finansal teşviklerden, Basra (Arap) Körfezi'nden çıkıp yükünün bir kısmını 'SUMED' petrol boru hattında boşalttıktan sonra Süveyş Kanalı'ndan transit geçiş yapan ve ardından Birleşik Devletler Körfez Kıyısı veya Karayipler bölgesine yönelen, 250,000 ton DWT üzerindeki VLCC taşıyıcılar yararlanacak. Ayrıca sirkülerdeki Madde 2 de aşağıdaki şekilde yeniden düzenlendi: "Dönüş yolundaki bir VLCC gemisi, balastlı seyirdeyken eskiden olduğu gibi 250,000 ABD Doları yerine toplam 180,000 ABD Doları ödeyecektir (römorkörler, süre sınırlamasını aşan varışlar ve konvoyda yer ayırma için belirlenen vergilerden kaynaklı ekstra masraflar da dâhildir)."

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Panama Kanalı İdaresi’nin (ACP) sahte e-postalarla ilgili bir uyarı yazısı yayımlandı

 
 

​Panama Kanalı İdaresi, İdare'den gönderildiği izlenimi verilen sahte elektronik postalarla ilgili bir uyarı yazısı yayımladı. Kullanıcı ve üyelere gönderilen sahte e-postalarda şirket bilgileri veya mevcut şirket verilerinin güncellenmesi isteniyor. E-postaların konu kısmında 'PANAMA CANAL NON COMPLIANCE - IMPORTANT UPDATE' benzeri bir ifadenin yer aldığı ve e-posta gövdesinde Kanal İdaresininkine benzeyen bir yazı formatının kullanıldığı bilgisi de paylaşıldı. Detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Bayrak Devletleri Performans Tablosu 2017/2018 yayımlandı

 
 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) tarafından yıllık olarak hazırlanan "Bayrak Devletleri Performans Tablosu" gemi sahibi ve işleticisi firmaların gemilerini bir bayrak altına kayıt ettirmeden önce, ilgili bayrak devletinin performansı hakkında fikre sahip olmaları maksadıyla hazırlanmıştır. Bayrak Devleti Performansı Tablosu'nda 6 ana konu altında toplam 19 kolonda değerlendirme yapılmıştır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Kereste Yükü Tahliyesinde Ölümle Sonuçlanan Kaza Raporu

 
 

​İngiltere Deniz Kazalarını Soruşturma Şubesi'nin (Marine Accident Investigation Branch – MAIB) kaza inceleme raporunda, İngiltere bandıralı kereste yüklü "Graig Roterdam" gemisinde, Mısır'ın İskenderiye limanında tahliye esnasında meydana gelen ve ölümle sonuçlanan kazaya ilişkin, olayın meydana gelmesindeki sebepler ve önlenmesine yönelik tedbirlere yer verilmiş olup, Raporun Türkçe çevirisine haberimizin devamından erişilebilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Gemilerde Siber Güvenlik

 
 

​Gemilerde; sayısallaştırma, entegrasyon ve otomasyona dayalı,  siber risk yönetimi uygulaması gerektiren sistemlerin kullanımında artış görülmektedir. Teknoloji gelişmeye devam ederken, gemilerdeki bilgi teknolojisi ve operasyonel teknolojiler birbirleriyle entegre olmakta  ve bu sistemlerle daha sık internete bağlanılmaktadır.

Bu, gemilerin sistemlerine ve ağlarına izinsiz erişimi veya kötü amaçlı saldırı riskini artırmaktadır. Riskler, gemideki personel erişim sistemlerinden de oluşabilir, örneğin harici bellek aracılığıyla kötü amaçlı yazılımlar açığa çıkabilir.

Siber bir olaya hazırlıklı olmamanın güvenlik, çevresel ve ticari sonuçları büyük olabilir. Çok sayıda paydaşın desteğiyle bir grup uluslararası deniz taşımacılığı kuruluşu, artan siber tehdidine karşılık şirketlerin siber güvenliğine esnek yaklaşımlar geliştirmelerine yardımcı olmak maksadıyla bir kılavuz geliştirildi. Bahse konu kılavuzun özet Türkçe çevirisi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
İMEAK Deniz Ticaret Odası