ODADAN HABERLER

 

Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Odamızı ziyaret etti

 
 

Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Sn. Pelin Gezicioğlu, Sn. Bahadır Tonguç, Sn. İsmail Şahin, Sn. Semih Dinçel ve Sn. Ömer Örtel 2 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Sn. Dr. Hasan Pekdemir, Sn. Eyüp Kasap ve Sn. Cevahittin Yeşiltaş 2 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Avrupa Denizcilik Sektörü Paydaşlar Konferansı gerçekleştirildi

 
 

​Avrupa Denizcilik Sektörü Paydaşlar Konferansı, Bulgaristan Avrupa Komitesi Başkanlığı himayesinde, 3-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Varna'da gerçekleştirildi. Konferansa Odamız Meclis Üyesi Sn. Kpt. Alev Tunç katılım sağladı.

 
 

Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Sn. Mehmet Ali Yığcı 3 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı Odamızda ziyaret etti.

 
 

Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı Başkanlığındaki heyet Ankara’da ziyaretler gerçekleştirdi

 
 

​Yönetim Kurulu Başkanımız ve Meclis Başkanımız Başkanlığındaki heyet 4 Mayıs 2018 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan, Müsteşar Sn. Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Sn. Ahmet Selçuk Sert ve Deniz Ticareti Genel Müdürü Sn. Durmuş Ünüvar'ı ziyaret etti.

 
 

ISO9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Periyodik ve 2015 Revizyon Geçiş Denetimi yapıldı

 
 

​Türk Loydu denetçileri tarafından "ISO9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Periyodik ve 2015 Revizyon Geçiş Denetimimiz" 4 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Denetimde Yönetim sistemimizin standardın gereklerine uygunluğu ile yeterliliği ve etkinliği, Odamızın yasal ve düzenleyici sözleşmeye bağlı istekleri karşılama kabiliyeti, politika ve prosedürlere bağlılığı, hedeflere erişmedeki etkinliği değerlendirilmiştir.

Denetim başarı ile tamamlanarak sunduğumuz hizmetlerin ISO9001 standardına uygunluğu bir kez daha tescillenmiştir.

 
 

İstanbul Yat Limanlarının geçici Yediemin liman olarak değerlendirilmesi toplantısı yapıldı

 
 

​İstanbul ilinde faaliyet gösteren Yat Limanlarının  geçici Yediemin Liman olarak değerlendirilmesi toplantısı 4 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirildi.

 
 

DEFAV Dayanışma Gecesi gerçekleştirildi

 
 

​İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) mezunları sosyal yardım vakfı geleneksel dayanışma gecesinin 23'ncüsü 5 Mayıs 2018 tarihinde Fenerbahçe Faruk Ilgaz tesislerinde gerçekleştirildi, geceye UHDB Müsteşarı Sn. Suat Hayri Aka, Deniz Ticareti Genel Müdürü Sn. Durmuş Ünüvar başta olmak üzere sektörden katılım oldu.

 
 

9.Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’ne Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi  6-9 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmiş olup, yaklaşık 6.000 kişi tarafından izlenen Kongreye Odamızca katılım sağlandı.

 
 

Gemi Tedarikçileri Derneği Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Meclis Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Gemi Tedarikçileri Derneği Başkanı Sn. Yorgo Saris ve Yönetimi 8 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

Türkiye Denizciler Federasyonu, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Meclis Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Türkiye Denizciler Federasyonu heyeti 8 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

WISTA Derneği, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​WISTA Derneği 8 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sn. Erdal Bahçıvan 8 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

III. Uluslararası Avrasya Denizcilik Tarihi Kongresi’ne Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran 10 Mayıs 2018 tarihinde PİRİ REİS Üniversitesi'nde gerçekleştirilen III. Uluslararası Avrasya Denizcilik Tarihi Kongresi'ne katıldı.

 
 

Yönetim Kurulu Başkanımız ve Meclis Başkanımız, KOSDER Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Genel Kurulu Toplantısına katıldı

 
 

​Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır 10 Mayıs 2018 tarihinde KOSDER Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Genel Kurulu toplantısına katıldı.

 
 

‘8. Marina Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi’ semineri Bodrum’da düzenlendi

 
 

​Türkiye Çevre Eğitim Vakfı koordinesinde sürdürülen "8. Marina Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi" Semineri, 10-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Bodrum'da gerçekleştirilmiş olup Odamızca katılım sağlandı.

 
 

TOBB 74.Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 
 

​TOBB 74.Genel Kurul Toplantısı 14-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara'da yapılmış olup, TOBB Genel Kurul Delegeleri tarafından katılım sağlandı.

 
 

Karadeniz’de Mavi Büyüme Aracı Teknik Destek Projesi Toplantısı gerçekleştirildi

 
 

​Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü'nce koordine edilen 'Karadeniz'de Mavi Büyüme Aracı Teknik Destek Projesi'nin kurumlar arası koordinasyon toplantısı, 14 Mayıs 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilmiş olup Odamızca katılım sağlandı.

 
 

Denizcilik Sektöründe Sağlanan Vergi Avantajları" konulu seminer Odamızda düzenlendi

 
 

​Odamızın 2018 yılı Eğitim takvimi içerisinde yer alan "Denizcilik Sektöründe Sağlanan Vergi Avantajları" başlıklı Seminer, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı yetkilisi Sn. Rıza Bilgiç tarafından Odamız Meclis Salonunda 15 Mayıs  2018 tarihinde gerçekleştirildi. Seminer notları haberin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Odamızı ziyaret etti

 
 

​TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim Dölen beraberindeki heyet ile 16 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

DEFAY Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​DEFAY Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Asım İlker Meşe ve Yönetim Kurulu Üyeleri 16 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Marmara Bölgesindeki Liman Başkanları Odamızı ziyaret etti

 
 

​Marmara Bölgesindeki Liman Başkanları 16 Mayıs 2018 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

İstanbul Bunker 2020 Çalışma Grubu toplantısı Odamızda yapıldı

 
 

​IMO'nun 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlüğe girecek olan gemi yakıtlarında %0,50 sülfür içeriği kısıtlaması ile ilgili olarak Arkas Bunker, Petrol Ofisi, Socar Enerji ile Energy Petrol temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu tesis edilmiş olup, ilk toplantı 22 Mayıs 2018 tarihinde Odamızda  gerçekleştirildi.

 
 

Piri Reis Üniversitesi’nce UDHB Bakanı’na fahri doktor unvanı verildi

 
 

​Piri Reis Üniversitesi'nce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan'a Fahri Doktora tevdi edilmesi dolayısıyla 23 Mayıs 2018 tarihinde tören düzenlendi. Fahri Doktor unvanı tevdi edilen Bakan Arslan'ın cübbesini Sn. Prof. Dr. Taner Berksoy, eşi Habibe Berksoy, PRÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Metin Kalkavan ve PRÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Oral Erdoğan birlikte giydirdi.

 
 

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ziyaret edildi

 
 

​Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran 23 Mayıs 2018 tarihinde Gemi Mühendisleri Odası Yönetimini ziyaret etti.

 
 

KOSDER Derneği Odamızı ziyaret etti

 
 

​KOSDER Armatörleri ve İşletmecileri Derneği 24 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

İstanbul Vali Yardımcısı Odamızı ziyaret etti

 
 

​İstanbul Vali Yardımcısı Sn. Mehmet Kalyoncu 25 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Akredite Gözetim Derneği Firmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Akredite Gözetim Derneği Firmaları Derneği, 29 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Türk P&I (Koruma ve Tazmin) Sigortaları ve Uygulamaları" konulu seminer Odamızda düzenlendi

 
 

​Odamızın 2018 yılı Eğitim takvimi içerisinde yer alan " Türk P&I (Koruma ve Tazmin) Sigortaları ve Uygulamaları " başlıklı Seminer, Türk P ve I Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Sn. Ufuk TEKER tarafından Odamız Meclis Salonunda 29 Mayıs  2018 tarihinde gerçekleştirildi. Seminer notları haberin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Türk Uzakyol Kaptanları Derneği Odamızı ziyaret etti

 
 

​Türk Uzakyol Kaptanları Derneği, 30 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Liberian Registry, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Liberian Registry yetkilisi Sn. Alfonso Castillero 31 Mayıs 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ ile birlikte Liman Tek Pencere Sistemi Protokolü İmza Töreni'ne katıldı

 
 

​Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, limanlara gelen gemilere ait bildirimlerin tek bir sistem üzerinden elektronik yapılmasına imkan sağlayacak "Liman Tek Pencere Sistemi Protokolü"ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ ile imza attı.

Limanlardaki işlemlerle ilgili verilerin bakanlıklar tarafından ortak kullanılabilmesine olanak sağlayan "Liman Tek Pencere Sistemi" için pilot uygulama, Tekirdağ, Mersin ve Aliağa bölgelerinde 1 Haziran'da başlatıldı.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

T.C. Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması onaylandı

 
 

2018/11590 Karar Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Milletlerarası Anlaşmalar başlığı altında, 4 Kasım 2016 tarihinde İstanbul'da imzalanan ve 25/10/2017 tarihli ve 7044 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması"nın onaylanmasının Dışişleri Bakanlığı'nın 7/3/2018 tarihli ve 13531095 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3. üncü maddesine göre, 26.03.2018 tarihinde kararlaştırıldığı, 29.05.2018 tarih ve 30435 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Anlaşmanın kapsamı, "Akit Taraflardan birinin ülkesinde kayıtlı taşımacılar tarafından demiryolu, denizyolu ve karayolu ile Akit Taraf devletlerinin ülkeleri arasında yapılacak veya Akit Tarafların biri veya her ikisinin ülkeleri üzerinden transit olarak gerçekleştirilecek uluslararası kombine yük taşımacılığı alanında uygulanacaktır" şeklindedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Galveston Bölgesi’ndeki yakıt problemlerinden dolayı ICS Üyeleri harekete geçmeye çağrıldı

 
 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Üyeleri, Galveston'da ve ABD Körfezi yakınındaki limanlarda, ağır yakıt (HFO) ikmalinden sonra operasyonel problemlerle karşılaşan gemiler hakkında bilgi sahibi olmaya ve aşağıda yer alan Lloyd's Register (LR) notunu dikkate alarak, uygun şekilde harekete geçmeye davet edildi.

FOBAS (Akaryakıt İkmali Analiz ve Danışma Hizmeti - Fuel Oil Bunkering Analysis and Advisory Service), bazı deniz araçlarının Galveston ve Birleşik Devletler Körfezi yakınlarındaki limanlarda yapılan ağır yakıt ikmalinin ardından operasyonel problemlerle karşılaştığına dair yakın zamanda bilgilendirildi. Gemilerin karşılaştığı problemler arasında; tıkalı yakıt filtreleri, yakıt enjeksiyon pompalarının yapışması ve aynı zamanda yakıt pompalarının hasarları bulunmaktadır.

Söz konusu yakıtlar, RMG 380 derecesine karşı ikmal edilmiş ve sonraki analizler yakıtların ISO 8217'nin Tablo 2'sinde belirtilmiş limitleri karşıladıklarını göstermiştir. Asit sayı sonuçlarının 0.40mgKOH / g ila 0.90mgKOH / g arasında olduğu belirlenmiştir. Bu yakıtlar hakkındaki araştırmalar devam etmekte olup, FTIR ve GC-MS testlerinden elde edilen ilk sonuçlar, deniz yakıtlarında bulunmaması gereken ve geçmişte yapıştırma ve hasarlı yakıt pompası bileşenleriyle bağlantılı olan bazı yağ asitlerinin varlığını göstermektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

ICS, 2020’de kükürt üst limitinden kaynaklanabilecek kaos konusunda uyarıyor

 
 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), deniz yakıtlarında 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle küresel olarak yürürlüğe girmesi planlanan yüzde 0,5 kükürt üst limitinin başarılı bir şekilde uygulanmasına ilişkin bazı ciddi sorunların BM Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından acilen çözülmemesi halinde bir "kaos ve karışıklık" durumunun ortaya çıkmasından korkuyor.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90'nın deniz yoluyla yapıldığı düşünüldüğünde bu tür bir kaos, dünya çapında enerji, hammadde ve mamul ürünlerin taşınması bakımından ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Bu görüş, geçtiğimiz hafta Hong Kong'da bir araya gelen ICS üyesi ulusal armatör birliklerinin Yıllık Genel Kurul Toplantısı'nın ana sonucuydu.

Hong Kong'da gerçekleştirilen ICS Yıllık Genel Kurul Toplantısı, uluslararası deniz taşımacılığından kaynaklanan CO2 emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik kapsamlı bir strateji hakkında Nisan 2018'te kabul edilen tarihi BM IMO anlaşmasına desteğini teyit etti. Buna, sektörün CO2 verimliliğini 2030 yılına kadar en az yüzde 40 ve 2050 yılına kadar yüzde 70 oranında artıracak hedefler ve sektörün toplam sera gazı emisyonlarını deniz taşımacılığı talebindeki artışa bakılmaksızın 2050 yılına kadar en az yüzde 50 oranında azaltmayı hedefleyen çok iddialı bir hedef de dâhildir.

ICS üyesi ulusal kuruluşlar, yeni IMO stratejisi doğrultusunda 2023'ten önce uluslararası denizcilikten kaynaklanan CO2 emisyonlarının daha da azaltılmasını doğrudan etkileyecek olan ek IMO düzenlemelerinin acil olarak geliştirilmesine katkıda bulunmayı kabul ettiler. Üyeler, deniz taşımacılığından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılması hakkında Ekim ayında yapılacak bir sonraki IMO toplantısı öncesinde ICS'in ayrıntılı öneriler sunmasına karar verdiler.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Nauru, IMO Üyesi 174.ülke oldu

 
 

​Nauru 14 Mayıs 2018 tarihinde IMO Sözleşmesine ilişkin onay belgesini depozitör makam Birleşmiş Milletler'e tevdi etmiş ve böylece IMO'ya üye 174. ülke olmuştur. Nauru, Batı Pasifik Okyanusu'nda bulunan gelişmekte olan küçük bir ada devletidir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Deniz ekipmanlarının elektronik etiketlenmesi için yeni standart getirildi

 
 

​Avrupa Komisyonu, iyileştirilmiş deniz ekipmanı güvenliği için yeni bir elektronik etiketleme standardını Nisan ayında tanıttı. Elektronik etiketler kullanan deniz ekipmanı üreticileri, sahteciliğe karşı daha iyi korunacak ve müşterilere stok kontrolü gibi ek fonksiyonlar sunabilecekler. Yeni standart, RFID (radyo frekansı tanımlama) ve karekod (veri matrisi) formatlamasını kullanıyor.

E-etiket yaygın şekilde uygulanmaya başladığında, yanlış belgelenmiş veya eskimiş ekipmanın yetkililer tarafından ayırt edilmesi daha kolay olacaktır. Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (EMSA), Elektronik etiketlemenin tam potansiyelini gerçekleştirmek için, kamu makamları için kullanımı kolay bir uygulama geliştirecektir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

İklim değişikliği akıl sağlığına zararlı

 
 

​İklim değişikliği dünyanın başlıca sağlık risklerinden biri arasında gösteriliyor. Sayısı her yıl artan ölçüsüz; iklim olayları can ve mal kayıplarına neden oluyor, bulaşıcı hastalıkları yaygınlaştırıyor, yaşam alanlarına/ büyük hasar veriyor. We Talk sitesinde yer alan habere göre, iklim değişikliğinin etki alanı sürekli genişliyor; ancak en büyük darbeyi daha savunmasız ve kırılgan bölgelerde bulunan ve tekrar tekrar bu felaketleri yaşayan insanlar alıyor. Olumsuz etkilerin en aza indirilmesi için ise iklim değişiminin ve ruh sağlığının diğer karmaşık sistemlerle olan bağlantılarının iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Avustralya'da sıcak hava dalgaları üzerine yapılan bir araştırma, işsizlik ve ısı dalgalarının benzer psikolojik etkiler gösterdiğini ortaya koyuyor. Gece artan sıcak hava dalgaları hem ruh sağlığı bozukluğunun nedeni, hem de sonucu olan uykusuzluğa sebep olurken, birçok psikiyatrik ilaç ısı dalgaları sırasında etkisini kaybediyor. Aşırı sıcaklıkların hasatları azalttığı ve bunun da çiftçiler arasında intihar oranlarını arttırdığı bulgular arasında bulunmakadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Arktik (Kuzey Kutup Bölgesi) denizciliği için halka açık bir web portalı faaliyete geçirildi

 
 

 

​ICS Üyeleri, Arktik Denizciliği En İyi Uygulama Bilgi Forumu'nun (Arctic Shipping Best Practice Information Forum) faaliyete geçirdiği halka açık web portalını dikkate almaya davet edilmektedirler. 

Ocak 2017'de yürürlüğe giren Kutup Kodu (Polar Code), gemi faaliyetlerinin emniyetini artıran ve bu faaliyetlerin Kutup sularındaki insanlar ve hassas çevresel koşullar üzerindeki etkilerini hafifleten zorunlu bir uluslararası çerçevedir.

Arktik Konseyi'nin Arktik Denizciliği En İyi Uygulama Bilgi Forumu, farkındalığı artırmak ve Kutup Kodu'nun etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla sekiz Arktik Ülkesi (Kanada, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, Rusya Federasyonu, İsveç ve ABD) tarafından 2017 yılında kuruldu.. Söz konusu Forum ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki internet bağlantısından erişilebilmektedir: https://pame.is/index.php/projects/arctic-marine-shipping/the-arctic-shipping-best-practices-information-forum

Web Portalı, Kutup Kodu'nun uygulanması ve Koda uyum sağlanması için gerekli olan güvenilir bilgilere bağlantılar sunmaktadır.  Portala aşağıdaki link üzerinden erişilebilmektedir: http://www.arcticshippingforum.is/

Kutup Kodu'na uygunluğun gerekli olduğu Kutup sularında ticaret yapmak isteyen armatörlerin, Kod'a uyum sağlamak ve Kutup Gemisi Belgesi (Polar Ship Certificate) edinmek hususlarında yardım almak amacıyla web portalını ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Web portalı ayrıca; armatörlere, gemi işletmecilerine ve kaptanlara Kutup sularındaki yolculuklarını planlamalarında yardımcı olacak çok çeşitli bilgiler de sunmaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
İMEAK Deniz Ticaret Odası