ODADAN HABERLER

 

Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın 25. yılı kutlandı – 06 Ocak 2018

 
 

​1993 yılında kurulan Türk Deniz Eğitim Vakfı'nın 25. yılı 6 Ocak 2018 tarihinde Four Seasons Hotel'de gerçekleştirilen gala yemeği ile kutlandı. Davete, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Müsteşarı Sn. Suat Hayri AKA, UDHB Müsteşar Yardımcısı Sn. Ahmet Selçuk SERT, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Sn. Durmuş ÜNÜVAR ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Sn. Hızırreis DENİZ başta olmak üzere, denizcilik sektörünün önde gelen isimleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 
 

Odamızda “Denizcilikte Tahkimin Yeri ve İstanbul Tahkim Merkezi” konulu seminer düzenlendi – 09 Ocak 2018

 
 

​Odamızın 2018 Yılı Eğitim Programı kapsamında  9 Ocak 2018 tarihinde "Denizcilikte Tahkimin Yeri ve İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC)" başlıklı Seminer düzenlendi. Seminerde; "alternatif uyuşmazlık yöntemi olarak tahkim nedir?", "denizcilik sektöründe tahkimin yeri ve önemi", "İstanbul Tahkim Merkezi nedir?", "İstanbul Tahkim Merkezi'nin maddi ve süreç açısından faydaları nelerdir?",  "ISTAC'a nasıl başvurulur?" konularına değinildi. Seminere ait sunuma haberimizin devamından erişebilirsiniz.

 

 
 

TÜRKLİM 21. Olağan Genel Kurul Toplantısına Odamızca katılım sağlandı – 12 Ocak 2018

 
 

​Özel sektör liman işletmecilerinin sektörel sorunlarına ortak bir platformda çözüm aramak ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), 21'inci Olağan Genel Kurul Toplantısını üye liman temsilcilerinin katılımıyla 12 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdi. Genel Kurul divan seçiminin ardından faaliyet raporunun açıklandığı Toplantıya Odamızca katılım sağlandı.

 
 

11. Kalkınma Planı Ulaştırma Özel İhtisas Kurumu Toplantısına Odamızca katılım sağlandı – 13 Ocak 2018

 
 

​On Birinci Kalkınma Planı Ulaştırma Özel İhtisas Kurumu Toplantısı, Odamız temsilcilerinin de katılımıyla 13 Ocak 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

 

 
 

Odamız yelken sporuna verdiği destek dolayısıyla plaket aldı – 13 Ocak 2018

 
 

​Türkiye Yelken Federasyonu tarafından, 2016 ve 2017 yıllarında yurtiçi ve uluslararası yarışmalarda başarı gösteren çeşitli sınıf yelken sporcularına ödül verilmesi amacıyla 13 Ocak 2018 tarihinde düzenlenen törene Genel Sekreterimiz tarafından katılım sağlandı. Törende yelken sporuna verdiğimiz destek dolayısıyla Odamıza plaket verildi.

 
 

Odamız Yönetim Kurulu, Marmaris’te Üyelerle bir araya geldi – 13-14 Ocak 2018

 
 

Odamızın Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Metin KALKAVAN, Türkiye Denizcilik Sektör Meclis Başkanı Sn. Erol YÜCEL, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Halim METE, Odamız Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Sualp ÜRKMEZ ve Sn. Erbil ÖZKAYA, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Sn. Deniz ERAYDIN ile Meclis Üyeleri Sn. Savaş ERCAN, Sn. Murat ER, Sn. Yaşar NAİBOĞLU ve Sn. Cihan ERGENÇ'ten oluşan heyet,  Odamız Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan MENGİ ev sahipliğinde 13-14 Ocak 2018 tarihlerinde Marmaris Elegance Otel'de katıldıkları toplantının ardından Bozburun'a hareket ederek Bozburun'da bulunan Üyelerle bir araya geldi.

 
 

Türkiye-Katar İş Forumu’na Odamızca katılım sağlandı – 15-17 Ocak 2018

 
 

​Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 15-17 Ocak 2018 tarihlerinde Katar'da, Türk-Katar İş Forumu düzenlenmiş, Türk ve Katar firmaları arasında iş görüşmeleri ile  tesis ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Forum'a Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Metin KALKAVAN, Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Süalp Ömer ÜRKMEZ ve Sn. Koray DENİZ katılım sağlamıştır.

 
 

Odamızda “Denizcilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları” konulu seminer düzenlendi – 16 Ocak 2018

 
 

​16 Ocak 2018 tarihinde Odamız Meclis Salonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan İş Müfettişi Sn. Muhammed Çelik tarafından "Denizcilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları" konulu bilgilendirme semineri düzenlenmiştir. Seminerde, 6331 sayılı Yasa kapsamında uygulama ve uyumlaştırma ve gemi personeli için yapılması gerekli düzenlemelere değinilmiştir. Geniş katılımlı olarak gerçekleşen Seminerde,  katılımcılara katılımcı belgesi verilmiştir. Seminere ait sunum metnine haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Odamız Mavi Bayrak Ödülü’ne aday plaj ve marinaların değerlendirildiği Ulusal Jüri Toplantısına katıldı – 16 Ocak 2018

 
 

​TÜRÇEV tarafından yürütülen Mavi Bayrak Programı kapsamında, Ülkemizde 2018 yılı için Mavi Bayrak Ödülü'ne aday olan plaj ve marinaların değerlendirildiği Ulusal Jüri Toplantısı'na Odamızca katılım sağlanmıştır. 16 Ocak 2018 tarihinde Anadolu Hotels Downtown/Ankara'da gerçekleştirilen Toplantıda, Ulusal Jüri tarafından uygun görülen aday plaj ve marinalara ait bilgi ve belgeler, daha sonra merkezi Kopenhag'da olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'na gönderilecektir. Uluslararası Jüri'nin değerlendirmesi sonrası 2018 yılı için ödüle hak kazanan plaj ve marinalar Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacaktır.

 
 

Odamızda Türkiye Orkinos Balığı Kota Dağılımı Toplantısı düzenlendi – 23 Ocak 2018

 
 

​Türkiye Orkinos Balığı Kota Dağılımı Toplantısı 23 Ocak 2018 tarihinde Odamız Meclis Salonu'nda Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Metin KALKAVAN'ın katılımı ile Balıkçılık Sektör Temsilcisi Sn. Tuncay ŞEKER tarafından düzenlenmiş olup, Toplantıya balıkçılık sektör temsilcileri katılmıştır.

 
 

Koster Filosu Yenileme Projesi toplantıları yapıldı – 25 Ocak 2018, 5 Şubat 2018

 
 

​Koster Filosu Yenilenmesi Projesinin birinci toplantısı 25 Ocak 2018 tarihinde Odamız Meclis Salonu'nda ikincisi ise 5 Şubat 2018 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nde daha büyük bir katılımla yapılmış olup, toplantılarda Projeyle ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

 
 

Yönetim Kurulumuz İskenderun Şubemizi ve Hatay Valisini ziyaret etti – 31 Ocak 2018

 
 

​31 Ocak 2018 tarihinde Yönetim Kurulumuzca İskenderun Şubemiz ziyaret edilmiş olup, sonrasında Hatay Valisi ziyaret edilmiştir.

 
 

Piri Reis Üniversitesi’nin 10. yılı kutlandı – 8 Şubat 2018

 
 

​Piri Reis Üniversitesi'nin 10. yılı kutlaması 8 Şubat 2018 tarihinde Piri Reis Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilmiştir. Açılış Paneli;  UDHB Müsteşarı Sn. Suat Hayri AKA ve Rektörümüz Sn. Oral ERDOĞAN'ın konuşmalarıyla başlamış, sonrasında ise Deniz Sevgisi Oturumu'nda Hürriyet Gazetesi'nden Sn. Fatih ÇEKİRGE, Yapımcı Sn. Gani MÜJDE ve Oyuncu Necati ŞAŞMAZ yer almıştır. İkinci Oturumda ise Sn. Pekin BARAN, Emekli Oramiral Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Sn. Bülent BOSTANOĞLU, Sn. Yalçın SABANCI ve Sn. Yüksel YILDIRIM'ın konuşmalarıyla panel sonlanmıştır.

 
 

Rusya Federasyonu Çerepovetz şehri yetkilileri Odamızı ziyaret etti - 9 Şubat 2018

 
 

​Rusya Federasyonu Çerepovetz şehri yetkililerinden oluşan bir heyet, şehirlerinde hayata geçirmeyi düşündükleri ve fizibilite çalışmalarına başladıkları "Deniz ve Nehir Tersanecileri Yatırım Projesi" hakkında bilgi vermek maksadıyla 9 Şubat 2018 tarihinde Odamıza bir ziyaret yapmışlardır.

 
 

İngiltere Deniz Kazalarını Araştırma Şubesi Kaza Raporları

 
 

​İngiltere Deniz Kazalarını Araştırma Şubesi (MAIB – UK Marine Accident Investigation Branch) tarafından yayınlanan kaza raporları, Odamız tarafından Türkçeye tercüme edilerek Denizcilik Sektörümüze periyodik olarak duyurulmaktadır. Bu kapsamda, 2015 -2017 yılları arasında MAIB Deniz Kazası Soruşturma Raporları ile ilgili hazırlanan 7 sirküler yazımız kitap halinde derlenmiş olup, Kitabın dijital kopyasına haberimizin devamından ulaşılabilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 

Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği yürürlüğe girdi

 
 

​Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca "Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği"  10.02.2018 tarih ve 30328 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Odamız Web Sayfasında "Genel" "Gemiadamları" ve "Mevzuat" bölümlerinde yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Karaya çıkma izinleri için yeni kararlar 1 Ocak 2018'de uygulamaya girdi

 
 

​Denizcilerin karaya çıkma hakları, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm dünyada yürürlüğe giren yasal değişikliklerle iyileştirildi. Kıyı izinleriyle ilgili uluslararası standarda eklenen yeni hüküm; millet, etnik köken, renk, cinsiyet, din, siyasi görüş veya sosyal köken farklılıklarından doğabilecek her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaktadır.

Uluslararası Deniz Trafiğinin Kolaylaştırılması (FAL) Sözleşmesi'nde yapılan bir diğer düzenleme ise deniz taşımacılığıyla ilgili bilgilerin iletilmesi için elektronik bilgi değişimi ve elektronik veri paylaşımı sistemlerinin kullanılması koşulu olmuştur. Uygulamaya 8 Nisan 2019 tarihine kadar geçilmesi gerektiği ve en az 12 ay boyunca elektronik sistemle birlikte kâğıtla bilgi aktarımına da izin verileceği belirtildi.

Kaçak yolculukların engellenmesi hakkındaki bölümde de güncellemeler yapıldı. Yeni bir standarda göre, hükümetler, uygun koşullar sağlanırsa kaçak yolculara, kaçak yolculuk girişimlerine veya bunlara yardım eden kişi ya da şirketlere karşı yasal süreç başlatacaktır. Ayrıca, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç IMO FAL formu da yenilendi.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile enerji tüketiminin %14 azaltılması hedefleniyor

 
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ilgili kamu ve özel sektör kuruluşlarının yanı sıra; dernek, birlik, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerinden de faydalanılarak hazırlanan ''Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023'' ile Türkiye'nin birincil enerji tüketiminin 2023 yılına kadar yüzde 14 oranında azaltılması hedefleniyor.

Resmi Gazete'nin 2 Ocak 2018 tarihli mükerrer sayısında yayınlanan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek plan kapsamında; 2017-2023 yılları arasında bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma, sanayi ve teknoloji, tarım ve yatay konular olmak üzere toplam 6 kategoride 55 eylem gerçekleştirilecek.

Eylemler ile Türkiye'nin enerji tüketiminde 2023 yılına kadar kümülatif olarak 23,9 MTEP (milyon ton eşdeğer petrol) tasarruf sağlanması ve bu tasarruf için 10,9 milyar ABD doları yatırım yapılması öngörülmektedir.

Bununla birlikte 2033 yılına kadar sağlanacak tasarrufun, 2017 fiyatları ile 30,2 milyar dolara ulaşacağı, etkilerinin de 2040'a kadar devam edeceği öngörülüyor.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Ham petrol taşıyan bazı tankerler için Süveyş Kanalı’ndan geçiş ücretlerinde indirim yapılıyor

 
 

​Süveyş Kanal İdaresi'nin yaptığı açıklamaya göre; ABD Körfez Kıyısı, Karayipler bölgesindeki limanlardan Karaçi ve Koçi (Cochi) arasındaki Hint alt kıtası batı limanlarına seyreden ham petrol tankerlerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden % 45; Cochin'in doğusundaki limanlara seyreden tankerlere % 75 indirim uygulanacaktır. Kolombiya ve güneyinden başlayarak Latin Amerika limanlarından Karaçi ve Koçi (Cochi) arasındaki Hint alt kıtası batı limanlarına seyreden ham petrol tankerlerine Süveyş Kanalı'ndan normal geçiş ücreti üzerinden % 65; Koçi'nin (Cochi) doğusundaki limanlara seyreden tankerlere % 75 indirim uygulanacaktır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Uluslararası Ulaştırma Sektörü yasadışı hayvan kaçakçılığına karşı bazı taahhütler kabul ediyor

 
 

​ICS, yaban hayatını korumak için kabul edilen söz konusu taahhütlerin, Cambridge Dük ve Düşesi ile Prens Harry'nin Kurucusu olduğu "Yaban Hayatı için Birleşim" Kraliyet Vakfı tarafından, Cambridge Dükü Prens William'ın himayesinde yürütülen bir kampanya kapsamında belirlendiği açıklanıyor. Yaban Hayatı için Birleşim'in (United for Wildlife) taahhütleri aşağıdaki gibidir:

-yaban hayatı için daha iyi bir Saha Koruması

-yabani yaşam türlerinden elde edilen yasadışı ürünlere yönelik talebin engellenmesi

-hukuki yaptırımın kuvvetlendirilmesi

-kaçakçılığın engellenmesi konusunda özel sektörle işbirliği yapılması

-koruma konusunda gençlerle birlikte çalışılması.

Ulaştırma sektörünün önemli temsilcileri ve IMO ya da Dünya Gümrük Örgütü gibi önde gelen BM ajansları tarafından kabul edilen taahhütler bağlayıcı nitelikte değil, fakat ICS tüm üyelerini bu taahhütleri kabul etmeye teşvik ediyor.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

ABD ve Rusya, Bering Denizi’nin yeni trafik rotası olmasını öneriyor

 
 

​ABD ve Rusya, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) seyir, iletişim, arama ve kurtarma alt komitesine Bering Denizi ve Bering Boğazı'nın deniz trafiği rota sistemine dâhil edilmesi önerisinde bulundu. ABD ve Rusya'nın IMO alt komitesine sunduğu teklifte, Arktik bölgesinin değişen iklimine, daha fazla doğal kaynak keşfinin barındırdığı potansiyele ve transit geçişler için daha kısa rotaların düzenlenmesine yönelik uluslararası platformda artan bir ilgi olduğu belirtiliyor. Ayrıca, teklif edilen rota sisteminin iki yönlü trafiğe izin vereceği, önceden belirlenen bir genişliğe/büyüklüğe ve net olarak çizilmiş sınırlara sahip olacağı ifade ediliyor. Yeni rota düzenlemesi ve kapsadığı deniz taşıtları hakkındaki bilgiler haberimizde bulunmaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Sahte STCW sertifikaları ve eğitim belgelerine ilişkin Malta Hükümeti’nden edinilen bilgiler

 
 

​ICS Üyeleri, sahte STCW sertifikaları ve eğitim belgeleri hakkında Malta Hükümeti'nden edinilen bilgileri dikkate almaya davet ediliyor. Buna göre, Malta Taşımacılık Merkezi (Transport Malta); "Anchor Maritime Training Inc." tarafından verilmiş ve Transport Malta tarafından onaylanmamış sahte STCW sertifikaları ve eğitim belgelerini tespit ettikleri bilgisini vermektedir. Malta Hükümeti tarafından verilen bilgilere haberimizin devamında erişilebilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Myanmar, C185 Konvansiyonunu onaylayan ILO üyesi 35. ülke oldu

 
 

​Myanmar, Gemiadamlarının Kimlik Kartları Konvansiyonu'nu (Convention C185) onaylayan 35. ILO Üyesi ülke oldu. Konvansiyon'un değiştirilmiş versiyonu 8 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Gemiadamlarının yeni kimlik belgelerinin elektronik pasaportlarda kullanılan teknolojiye benzer bir teknolojiyle düzenlenmesi, güvenli ve uluslararası geçerliliği olan bir belgenin kullanımı ile limanlardaki güvenliği artırırken, gemiadamlarının karaya çıkma izinleri, transfer ve transitlerinin kolaylaşmasına ciddi derecede katkı sağlayacaktır.

Myanmar böylece; Hindistan, Endoneya ve Sri Lanka gibi işgücü temin eden ve hâlihazırda Konvansiyonu onaylamış olan bölgenin diğer ülkeleri arasına katılmıştır. Konvansiyon, onaylanmasından 6 ay sonra (16 Temmuz 2018 tarihinde) Myanmar için yürürlüğe girecektir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

NYPE 2015 Zamanla Sınırlı Gemi Kiralama Sözleşmesi'nin Türkçe çevirisi internet sitemizde yayımlanmıştır

 
 

​BIMCO, ASBA ve SMF tarafından hazırlanan (revize edilmiş) NYPE 2015 Zamanla Sınırlı Gemi Kiralama Sözleşmesi'nin Türkçe çevirisi internet sitemizdeki "Bilgi Bankası" bölümünde yayımlanmıştır. Çeviriye ve orijinal metine ulaşabileceğiniz bağlantı adresleri haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Yemen’de süregelen çatışmalar, yeni emniyet önlemlerinin alınmasını gerektiriyor

 
 

​Yemen'de devam etmekte olan çatışmalardaki artışa karşılık, BIMCO, ICS ve INTERTANKO tarafından, Armatör ve Gemi İşletmecileri'nin bölgedeki yeni tehdit oluşumlarından haberdar olmaları adına, Kızıldeniz'in kuzeyi ve Babül Mendep çevresinde deniz güvenliği ile ilgili bir kılavuz yayımlanmıştır.

Avrupa Birliği Deniz Kuvvetleri ve Birleşik Deniz Kuvvetleri (European Naval Forces –EUNAVFOR and Combined Maritime Forces –CMF), bölgede deniz haydutluğunun dışında, deniz mayını ve yüzer patlayıcı araçların bir risk potansiyeli oluşturduğunu bildirilmektedir. Detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Sanchi’den yayılan petrolün etkilediği alan genişliyor

 
 

​Bir çarpışma sonrası batan Sanchi adlı tankerden yayılan petrol, Çin Denizi'nde kirliliğe neden oldu. Çin Denizcilik Arama ve Kurtarma Merkezi, ulaştırma bakanlığının açıklamasına dayanarak petrolün daha fazla yayılmaması için en etkili yolun enkazı yaklaşık 115 metre derinlikten kaldırmak olduğunu ifade etti. Çin Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Bürosu'ndan gelen bir diğer açıklamaya göre, Çin Deniz Güvenliği İdaresi'nden oluşturulan bir ekip kazanın nedenini araştırıyor. İnsansız denizaltı aracının yaptığı araştırmada, batan tankerin sancak tarafında çarpışma nedeniyle 35 m genişliğinde üç köşeli bir yarık oluştuğu tespit edildi. Diğer gelişmeleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

3. Afrika Uluslararası Bilişim ve İletişim Teknolojileri Fuarı

 
 

​Tunus İletişim Teknolojileri ve Dijital Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ile Tunisie-Afrique Export tarafından, 10-12 Nisan 2018 tarihlerinde, Tunus'ta, "3. Afrika Uluslararası Bilişim ve İletişim Teknolojileri Fuarı " adlı bir etkinlik düzenlenecektir. Etkinliğin, bilişim ve iletişim teknolojileri alanında kamu ve özel sektörlerden önde gelen 200'den fazla katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir. Etkinlik, bilişim teknolojileri alanında Tunus'taki yerel ve uluslararası tarafların bir araya gelmesine ve bu alandaki yeniliklerin keşfedilmesine imkân sağlayacak olup, bilişim teknolojileri alanında, çoklu ortaklıklar üzerine gerçekleştirilecek olan etkinliklere ve bu alandaki Tunuslu ve uluslararası tüketici ve tedarikçiler ile gerçekleştirilecek olan B2B toplantılarına katılım imkânı oluşturulacağı ifade edilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
İMEAK Deniz Ticaret Odası