Gemi Yakıtları, Sülfür Düzenlemeleri ve Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler Semineri 21 Mart 2018

15.03.2018

Odamızın 2018 yılı Eğitim takvimi kapsamında yer alan "Gemi Yakıtları, Sülfür Düzenlemeleri ve Yakıt İkmali Hakkında Güncel Bilgiler" başlıklı Seminer, Sayın Deniz ERAYDIN (CYE Petrol) ile Sayın Serdar F. ATUKEREN (ClassNK) tarafından, Odamız Meclis Salonunda (İMEAK Deniz Ticaret Odası, Meclisi Mebusan Cad. No:22 Fındıklı – İstanbul)  21 Mart 2018 tarihinde 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz ve katılımcı sınırlaması bulunmayan seminerde, katılımcı belgelerinde sorun yaşanmaması için https://goo.gl/forms/mIR5vUZ23PUYlHry1 linkindeki formun, en geç 19 Mart 2018 günü mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.

 

 


Detaylı Bilgi

8 ve 47 No'lu Meslek Komite Toplantısı

15.03.2018

​8 ve 47 No'lu Meslek Komitelerinin üyeleriyle yapılan dönemin son toplantısı Tuzla'da yapılmıştır.


Detaylı Bilgi

Bayrak Devletleri Performans Tablosu 2017/2018

14.03.2018

​                           Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) tarafından yıllık olarak hazırlanan "Bayrak Devletleri Performans Tablosu" gemi sahibi ve işleticisi firmaların gemilerini bir bayrak altına kayıt ettirmeden önce, ilgili bayrak devletinin performansı hakkında fikre sahip olmaları maksadıyla hazırlanmış olup, Bayrak Devleti Performansı Tablosu'nda 6 ana konu altında toplam 19 kolonda değerlendirme yapılmıştır. Tablonun pdf ve interaktif versiyonlarına http://www.ics-shipping.org/free-resources/flag-state-performance-table linkinden ulaşılabilmektedir.

 

 

Kaynak: www.ics-shipping.org


Detaylı Bilgi

Kruvaziyerler Rotayı Türk Sularına Çevirdi

12.03.2018

​Türkiye'yi seyahat rotasından çıkaran dev kruvaziyer şirketleri geri dönüyor. ABD'deki fuarda konuşan sektör yetkilileri "Türkiye vazgeçilmez ülke" dediler.

 

 

Güvenlik endişesiyle Türkiye'yi seyahat rotasından çıkaran kruvaziyer şirketleri, geri dönüyor. Dünya devi MSC Türkiye'nin yöneticisi Savaş Ercan şirketin 2019'da İzmir ve Antalya'yı rotaya ekleyeceğini duyurdu.

ABD'de yapılan Seatrade Cruise Global Fuarı'na katılan sektörün devleri "Türkiye vazgeçilmez ülke" açıklamasını yaptılar. NCL Norwegian Cruise Line, Kuşadası Limanı'na 2018 sezonu içerisinde 2 kez, 2019'da da 5 kez uğrayacağını bildirdi. Holland American Line ise Türkiye'yi 2020 planları içine aldı. DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, diğer firmaların da rotalarına Türkiye'yi alacaklarını kaydetti.

Kruvaziyer sektörünün küresel buluşması olan Seatrade Cruise Fuarı, 5-8 Mart 2018 tarihlerinde ABD Fort Lauderdale-Florida'da yapıldı. Fuardaki Türkiye standını bu yıl İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi ve Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçiliği koordine etti. DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, 2018 sezonu ve sonrası için ümit dolu güzel haberlerin alındığı bir fuar yaşandığına dikkat çekti. Öztürk, "2019'da MSC'nin 4 kez İzmir ve 3 kez Antalya seferinin gerçekleşeceğini öğrendik. Bunun yanı sıra yine dünya devlerinden NCL Norwegian Cruise Line, 2018 sezonu içerisinde 2 kez, 2019'da da 5 kez Kuşadası Limanı'na uğrayacağını açıkladı. Fuarda aynı zamanda Holland American Line Başkanı ile yaptığım görüşmede, 2020 yılı için planlamalarının olduğunu öğrendim. Fuarın ilk günü yapılan konferansa katılan kruvaziyer hat temsilcilerinin 'Türkiye vazgeçilmez bir ülke, gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz' söylemleri, gelecek için bizlere oldukça ümit veriyor. Bu şirketlerin arkasından diğer kruvaziyer hatlarının da geleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

'Teşvikler de moralimizi artırdı'

Dünya kruvaziyer turizmindeki yeni destinasyonlar ve Doğu Akdeniz'deki bölgesel sıkıntılar nedeniyle pazarda Uzakdoğu ve Avustralya öne çıkarken, Akdeniz pazarı büyük daralma yaşadı. 2013'te 2 milyon 240 bin kişiye ulaşan Türkiye limanlarına gelen yolcu sayısı, 2017'de 306 bine kadar geriledi. Yusuf Öztürk, "Biz moralimizi bozmadan tanıtıma devam ediyoruz. Geçen yıl dünyanın en popüler kruvaziyer limanı olan Miami Limanı ile İzmir Limanı'nı kardeş liman yapan anlaşmayı imzaladık. Bu anlaşmayı bilgi transferi ve tanıtım için değerlendiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kruvaziyer turizmine yönelik açıkladığı teşvikler de moralimizi artırdı. Başta İzmir Alsancak Limanı olmak üzere kruvaziyer limanların altyapı eksiklerini bir an evvel tamamlamalıyız. Kruvaziyer hem şehirlere kazandırıyor hem ülke tanıtımına büyük katkıda bulunuyor. Gösterdiğimiz çabalar sonucunda 2020 yılından itibaren kruvaziyer gemileri yeniden Türk limanlarına çekeceğimize inanıyoruz" dedi.

Son iki yılda yüzde 90 düşüş yaşandı

Lüks gemilerle seyahat pazarı giderek büyüyor. Dünya çapında 300 civarında lüks gemi, bir yıl boyunca yaklaşık 23 milyon yolcu taşıyor. Bu yolcuların bir yıllık harcaması ise 42 milyar dolara yaklaşıyor. Sektörde en büyük destinasyonlar başta Karayipler olmak üzere Akdeniz ülkelerinin liman kentleri... Son yıllarda Çin ve Avustralya'nın hızlı büyümesi dikkat çekiyor. Şu anda dünya tersanelerinde inşa halinde 20 kruvaziyer gemi bulunuyor. Bu yıl kruvaziyer yolcu sayısının 27 milyona çıkması bekleniyor. Türkiye'ye gelen bir kruvaziyer yolcusunun günlük harcaması 70 dolardan başlıyor, 300 dolara kadar çıkabiliyor. Ancak kruvaziyerle Türkiye'ye gelen yolcu sayısı son dört yılda büyük düşüş gösterdi. 2013'te 2 milyon 240 bin kişiye ulaşan Türkiye limanlarına gelen yolcu sayısı, 2016'da 628 bine, 2017'de ise 306 bine geriledi. 2013 yılında bin 542 olan Türkiye limanlarına gelen kruvaziyer gemi sayısı ise 2016'da 590'a 2017'de ise 311'e kadar düştü.

 

 

Kaynak: Dünya Gazetesi / Aysel YÜCEL


Detaylı Bilgi

Gemi yakıt raporlama gereklilikleri, çöp sınıflandırma ve IOPP Sertifikası ile ilgili MARPOL değişiklikleri yürürlüğe girdi

09.03.2018

Gemilerin yakıt tüketimi ile ilgili veri toplama gereklilikleri 1 Mart 2018 itibariyle yürürlüğe girmiştir. MARPOL Sözleşmesi ile ilgili diğer önemli değişikliklerden olan, çöp sınıflandırmasına "e-atık" kategorisinin ilave edilmesi ve IOPP Sertifikasındaki değişiklikler de yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Gemi yakıt tüketimi verilerinin raporlanması gerekliliği

Uluslararası denizciliğin enerji verimliliğinin iyileştirilmesini hedefleyen son zorunlu gereklilik, gemi yakıt tüketimi verilerinin raporlanmasıdır. Veri toplama 1 Ocak 2019'da başlayacak olup, her takvim yılı sonunda IMO'ya raporlanacaktır.

Veri toplama sistemi, IMO'ya yakıt tüketimiyle ilgili somut veriler sunmayı hedeflemektedir. Bu verilerin, uluslararası deniz taşımacılığı kaynaklı sera gazı emisyonlarının değerlendirilmesi ve enerji verimliliğinin artırılması için alınması gereken önlemlere karar verilmesinde Üye Devletlere katkı sağlaması bekleniyor.

Söz konusu zorunlu gereklilikler, IMO'nun Deniz Çevresini Koruma Komitesi (Marine Environment Protection Committee-MEPC) tarafından 2016 yılında, MARPOL Sözleşmesi Ek VI, 4. Bölümü'nde yapılan değişiklikler ile kabul edilmiştir.

Gemi yakıt tüketimi verilerinin toplanması ve raporlanması ile ilgili Kural 22A kapsamında; 5000 GRT ve üstündeki gemiler, kullandıkları her yakıt tipine ilişkin tüketim verisini toplamakla yükümlüdür. Bu gemiler, uluslararası denizcilik kaynaklı CO2 emisyonlarının yaklaşık %85'inden sorumludur.

Birleştirilmiş veriler her takvim yılı sonunda Bayrak Devleti'ne raporlanacak olup; Bayrak Devleti, gerekliliklere uygun şekilde raporlama yapmış olan gemi için bir Uyum Sertifikası yayımlayacaktır. Bayrak Devletleri'nin daha sonradan bu verileri, IMO Gemi Yakıt Tüketimi Veritabanı'na iletmesi ve IMO'nun toplanan verileri özetleyerek MEPC'ye bir yıllık rapor oluşturması gerekecektir.

Ayrıca 5000 GRT ve üstündeki gemilerin Gemi Enerji Verimliliği Yönetim Planı'nda (Ship Energy Efficiency Management Plan-SEEMP), 31 Aralık 2018 tarihine kadar, veri toplamada kullanacakları metodoloji ve Bayrak Devletleri'ne raporlama yaparken kullanacakları proseslere ilişkin bilgi yer almalıdır.

Yeni zorunlu veri toplama sisteminin, 'üç aşamalı yaklaşımda' ilk olması amaçlanmaktadır. Toplanan verilerin incelenmesi, gemiler kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ilişkin kapsamlı bir IMO Stratejisi geliştirilmesi amacıyla oluşturulan yol haritasına göre, objektif ve şeffaf olunmasına ve MEPC'de tartışılan konulara yer verilmesine zemin hazırlayacaktır.

Bu sürecin bir sonraki aşaması, 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak olan MEPC 72. Dönem toplantısında kabul edilmesi beklenen sera gazı emisyonu ön stratejisidir. Ön stratejinin diğer konulara ilaveten; kısa, orta ve uzun vadeli önlemlerin (muhtemel zaman çizelgesiyle birlikte) bir listesini içermesi beklenmektedir. Zorunlu raporlama sistemi kapsamında toplanan veriler, 2023 yılında kabul edilecek revize bir strateji için MEPC'nin bilgilenmesine katkı sağlayacaktır.

MARPOL Ek V Kapsamındaki Çöp Gereklilikleri

Deniz çevresine zararlı (Harmful to Marine Environment-HME) maddeler ve Çöp Kayıt Defteri Formu ile ilgili MARPOL Ek V değişiklikleri 1 Mart 2018'de yürürlüğe girmiştir.

- MARPOL EK V Kural 4 ve Kural 6'daki değişiklikler; yük taşıyıcıların, yük kalıntılarının deniz çevresine zararlı olup olmadığını beyan etmesini gerektirmektedir. Yeni bir ilave bölüm, kuru dökme yüklerin sınıflandırılması için kriterler getirmektedir.

- Çöp Kayıt Defteri Formu güncellenmiştir. Çöp Boşaltımına Ait Kayıt iki kısma ayrılmış olup;  Kısım I tüm gemilerin kullanımını, Kısım II ise kuru dökme yük taşıyan gemilerin kullanımını gerektirmektedir.

- "E-atık" adlı yeni bir kategori ilave edilmiştir. MARPOL EK V'in iyileştirilmesi için 2017 Kılavuzu'nda e-atık; gemi işletiminde veya yaşam mahallerinde kullanılan, kullanım ömrünü tamamlamış, insan sağlığına ve/veya çevreye zarar verme potansiyeli olan, tüm parçalar, alt gruplar ve sarf malzemeleri içeren elektrikli ve elektronik ekipman olarak tanımlamaktadır.

IOPP Sertifikasındaki Değişiklikler

Uluslararası Petrol Kirliliğinin Önlenmesi (International Oil Pollution Prevention-IOPP) Sertifikası ekinde yer alan B Formu'nun, ayrılmış balast tankı ile ilgili güncellenmesine ilişkin değişiklikler de 1 Mart 2018'de yürürlüğe girmiştir.

Kaynak: IMO'nun 05.03.2018 tarihli Basın Bildirisi


Detaylı Bilgi

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 70. kuruluş yılını Kraliçe II. Elizabeth’in katılımıyla kutladı

08.03.2018

​Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) 70. kuruluş yılının kutlandığı törene İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth de katıldı. 6 Mart günü IMO'nun Londra'daki merkezinde gerçekleşen etkinlikte Kraliçe'ye IMO Genel Sekreteri Kitack Lim eşlik ederken, IMO'ya üye ülkelerin temsilcileri, hükümetler-arası ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile IMO Sekreterlik çalışanları da yerlerini aldı.

Kitack Lim, "Bugün IMO'nun 70. kuruluş yılını kutluyoruz; bu yetmiş yıl içinde IMO'nun çalışmaları ve katkılarıyla denizcilik sektörü daha güvenli, daha temiz ve daha yeşil yöntemler geliştirerek dünya üzerindeki önemini arttırdı. Bizleri bekleyen yeni güçlüklere karşı hazırlıklı olmaya devam edeceğiz," dedi.

IMO Kurucu Sözleşmesi 6 Mart 1948 tarihinde İsviçre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Denizcilik Konferansı'nda kabul edilmiş ve bundan 10 yıl sonra 21 devletin taraf olmasıyla 17 Mart 1958'de yürürlüğe girmiştir.

IMO bugün de deniz güvenliği ve emniyetini arttırmak ve gemilerden kaynaklanan kirlenmeyi kontrol etmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, sözleşmelerinin ve kılavuzlarının etkili bir şekilde tüm üye devletler tarafından uygulanmasına yönelik faaliyet ve eğitimler düzenlemektedir.

 

Kaynak: 6 Mart 2018 tarihli IMO Basın Bildirisi.

http://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/Pages/05IMO70.aspx


Detaylı Bilgi

Çevresel endişeler 2018 yılını anlamamızı sağlayacak

07.03.2018

Yıllardır gündemde olan çevresel düzenlemeler etkilerini göstermeye başlamıştır. Söz konusu düzenlemeler denizcilik sektörünü 2018 ve sonrasında önemli derecede etkileyecektir.

2017 yılında Balast Suyu Yönetimi Sözleşmesi nihayet yürürlüğe girmiştir. Ayrıca 2020 yılında, küresel kükürt sınırlaması olarak adlandırılan emisyon kontrol alanları dışında kullanılan yakıtların kükürt içeriğinin %0,5 ile sınırlandırılması uygulaması yürürlüğe girecektir. Bu yeni düzenlemenin etkin bir şekilde nasıl uygulanacağı ve yumuşak bir geçiş sağlanacağı üzerine IMO'da çalışmalar başlamıştır. BIMCO'nun nitelik ve nicelik bakımından uygun yakıt tedariki konusunda büyük endişeleri bulunmaktadır.

IMO aynı zamanda kapsamlı bir sera gazı stratejisi üzerinde çalışmaya başlamıştır. Sektör, denizciliğin ve fosil yakıtların süregelen çevresel etkisine küresel ölçekte odaklanmayı beklemelidir. Üye devletlerin görüş farklılıkları ile ilgili daha çok çalışılması gereken IMO ön stratejisi 2018 yılında tamamlanmalıdır. BIMCO'ya göre sektör, önceden iddialı hedefler belirlemeli ve aynı zamanda sektör için eşit şartların sağlanması amacıyla kanun düzenleyiciler ile yakın çalışma yürütmelidir.

Balast suyu arıtımına hazırlık

IMO Balast Suyu Sözleşmesi'nin yürürlüğe girmesi ile ilgili görüşler ikiye bölünmüştür. Bazıları geç de olsa yürürlüğe girmesinin iyi olduğunu düşünürken, diğerleri ertelenmesi gerektiğini düşünmektedir. Gerçek şu ki; söz konusu kurallar, önümüzdeki yedi yıl içerisinde gemilerin arıtma sistemleriyle donatılması amacıyla getirilmiştir.

Artık armatörler, arıtma sistemlerini belirlenen süre sonuna kadar gemilerine kurmak için hazırlık yapmak zorundadır. Armatörlerin arıtma sistemi tesis etmeyi ileri bir tarihe erteleme şansı bulunmamaktadır. Her gemiye uygun bir arıtma sistemi kurabilmek için sistemlerin arıtma potansiyelleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Sözleşme metni güncelliğini yitirmiş olup, düzeltme yapılması gereklidir. IMO'nun yayınladığı test kılavuzları, arıtma ekipmanlarının gerektiği gibi performans göstermesi için güncellenmiştir. Bu test kılavuzlarının düzgün bir şekilde ve sürekli olarak kullanımını sağlamak için zorunlu hale getirilmeleri gerekir.

Armatörlerin arıtma ekipmanlarının kurulumu için önemli miktarda para harcamaları gereken zaman gelmiştir.

BIMCO uygun yakıt yetersizliğine dikkat çekiyor

Ufukta beliren küresel kükürt limitiyle birlikte armatörlerin elinde iki basit çözüm var: düşük kükürtlü yakıt kullanımı veya egzoz gazı emisyonundaki kükürt için scrubber kullanımı. Ancak, gaz yıkama işlemi için gereken ekipmana yüksek yatırım yapılması gerekiyor. Diğer taraftan BIMCO, uygun yakıt tedarikinde yetersiz kalınacağını ve fiyatların yükselişe geçeceğini düşünüyor.

Tarih boyunca gemiler, petrol rafinerisi proseslerinin atık ürünlerini yakıt olarak kullanmıştır. Bu ürünlerin kükürt içerikleri yüksek olup; yeni kükürt limiti, sektörün yakıtla ilgili ana çözüm olarak gördüğü atık ürün kullanımını etkin bir şekilde yasaklamaktadır.

Yalnızca birkaç armatör scrubber kurulumuna karar vermiş olup, 2020 yılı yaklaşırken görülmektedir ki; söz konusu tarihe kadar az sayıda gemide scrubberlar bulunacaktır. Aslında bu, denizcilik sektörünün mevzuata uyum sağlayıp sağlayamayacağını, rafineri endüstrisinin belirleyeceği anlamına gelmektedir.

Dünya rafinerilerini besleyen küresel ham petrolde, sınırlandırılan miktardaki kükürt giderilmelidir. Dünya rafinerilerinin mevcut desülfürizasyon kapasitesinin bu miktardaki kükürtü gidermek için yeterli olmadığına inanılmaktadır.

BIMCO; rafinerilerin, gereken düşük kükürtlü yakıt kaynağını üretebilmek için yatırım yapmaya pek de istekli olmadıklarını görmektedir. Bu nedenle BIMCO'nun beklentisi, dünyanın bazı bölgelerinde uygun yakıt temininde sıkıntı olacağı yönündedir.

Rafineri emisyonları yükselişte

LNG gibi yükselişte olan iyi bir üçüncü tercih, yakıt çözümünde alternatif olacaktır ancak bu çözümler henüz yeterince yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca alternatif yakıtların dünya deniz ticareti filosuna tedariki için gerekli altyapı da henüz bulunmamaktadır. Sonuç olarak BIMCO 2020 yılı sonrasında, düşük kükürtlü yakıtta talep fazlalığının yaşanacağı önemli bir döneme geçileceğini düşünmektedir. Bu durum fiyatların yükselmesinin önünü açacak olup, sahtekarlık ve spekülasyon için potansiyel yaratacaktır.

Kükürt giderimi için gereken enerji ihtiyacı rafinerilerin CO2 emisyonunu arttırmaktadır. Bu nedenle rafineri bulunan şehirlerdeki sera gazı emisyonu politikaları, kükürt giderimi kapasitesinin arttırılmasını engelleyebilir.

Denizcilik endüstrisinin karbonsuzlaşmaya ihtiyacı var

BIMCO, iklim değişikliğiyle mücadelenin mümkün olduğunca karbonsuzlaşmayı gerektirdiği görüşündedir. Ancak karbonsuzlaşmayı gerçekleştirebilecek teknolojilerin ticari gemilere geniş ölçekte uygulanabilecek duruma erişmesi, önümüzdeki on veya yirmi yılda olmayacaktır.

BIMCO ve denizcilik sektörü paydaşları; IMO sera gazı emisyonu azaltım stratejisinin, denizcilik endüstrisinde karbonsuzlaşmaya yönelik bir vizyona sahip olması gerektiğini ileri sürmektedir. Bu IMO açısından, denizcilik kaynaklı emisyonların sorumluluğunu üstüne aldığının göstergesi olacaktır.

Emisyonlar 2008 yılında en yüksek seviyeye ulaştı

Denizyolu taşımacılığı kaynaklı sera gazı emisyonları 2008 yılında en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 2008'den bu yana dünya ticaret filosunun yakıt tüketimindeki düşüş, emisyonları aşağıya çekmiştir. BIMCO gemilerin düşük hızda seyretmeleri ve deniz ticareti filosunun yakıt açısından daha verimli yeni gemilerle modernizasyonu yoluyla yakıt tüketiminin azaltılması eğilimini göz önüne almaktadır.

BIMCO'ya göre denizcilik sektörü proaktif davranmalı ve iddialı hedefler belirlemelidir; aynı zamanda, sektör içinde eşit şartların oluşturulması için kanun düzenleyicilerle yakın çalışma yürütmelidir.

BIMCO, denizcilik sektörü kaynaklı sera gazı emisyonlarının sınırlandırmasına ilişkin zorunlulukların yerine getirilmesinde verimlilikle ilgili iyileştirmelerin faydalı olacağına inanmaktadır.

BIMCO, denizcilik sektöründe küresel olarak uygulanabileceğine inandığı sera gazı emisyonu politikalarının somut hale getirilmesinde yıllardır IMO'yu desteklemektedir.

BIMCO, önerilen iklim politikaları etkilerinin sektörde eşit şartların sağlanmasına engel olabilmesinden veya armatörlerin kontrolünün ötesinde zorunluluklar dayatılabilmesinden daima endişelenmiştir. Dolayısı ile tüm taraflarca kontrol edilebilen bir yaklaşım olduğundan 'verimli tasarımı' yani; yeni gemi tasarımında küresel verimlilik standartlarını desteklemektedir. Enerji verimliliğini sağlamada 'Verimli tasarım', ev gereçlerinde ve arabalarda kullanılan sınıflandırmada olduğu gibi toplumun diğer alanlarında da geniş olarak yer bulmaktadır.

Operasyonel verimlilik standartlarına doğru

BIMCO, operasyonel verimlilik standartları gibi armatörlerin kontrolü dışında gereklilikler dayatan politika araçlarının uygulanmasını desteklememektedir. Operasyonel verimlilik standartları her bir gemi için keyfi hale gelecektir. Bunun sebebi operasyonel verimliliği hesaplamak için gerekli olan işletme parametrelerinin, okyanus geçişlerinde karşılaşılan hakim hava ve deniz koşulları ile yük sahiplerinin kararlarına göre tesadüfi olmasıdır.

IMO birkaç yıldır sera gazı emisyonu azaltımı üzerine çalışıyor. IMO farklı bayraklara sahip gemiler arasında ayrım gözetmeme prensibiyle faaliyet göstermekte olup, sera gazı emisyonları ile ilgili ise "Ortak Fakat Farklılaştırılmış Sorumluluklar ve Göreceli Kabiliyetler" prensibi kabul görmektedir. Söz konusu iki prensip arasındaki çelişki, bu çalışmayı karmaşık hale getiriyor. Bu farklı prensipler arasında nasıl bir köprü kurulacaktır? "Ortak Fakat Farklılaştırılmış Sorumluluklar ve Göreceli Kabiliyetler" prensibinin IMO'da kullanılması söz konusu mudur? Veya IMO, kuruluş prensibi olan 'ayrım gözetmeme' ilkesini korumalı mıdır? Bu konuda henüz bir karara varılmamış olup, IMO'nun kapsamlı sera gazı emisyonu stratejisinin bir parçası olan bu sorulara bir yanıt bekliyoruz. Söz konusu çalışma önümüzdeki yıl karara bağlanmak üzere devam etmekte olup, BIMCO sürecin kolaylaştırılması amacıyla sektör paydaşlarına katkı sağlamaya devam edecektir.

Kaynak: BIMCO Reflections 2018


Detaylı Bilgi

TradeWinds: “IMO’nun 2020 yakıt kısıtlaması deniz taşımacılığının aleyhine değil lehine olacaktır”

26.02.2018

​Adam Corbett tarafından TradeWinds gazetesinde, IMO'nun 2020 emisyon düzenlemesiyle ilgili bir makale yayımlandı. Makalede, sülfür kısıtlamasına şimdiye kadar daha çok yeterli yakıtın mevcut olup olmadığı açısından bakıldığı ama analistlerin son zamanlarda deniz taşımacılığı pazarının bu düzenlemeden nasıl etkileneceğini de tartışmaya başladıkları ifade ediliyor.

2020 sülfür kısıtlamasının yakıt fiyatlarını yükseltme ihtimali bulunmakla birlikte, analistler buna paralel olarak gemiler için hız azaltım yönteminin daha çok uygulanmaya başlanacağını savunuyor.

Buna göre, yeni gemiler için verilen siparişlerin azaldığı bir dönemde 2020 sülfür yasası hem tanker hem de kuru dökme yük piyasalarını canlandırabilir.

Corbett'in bildirdiği üzere, yakıt fiyatları denizcilik şirketleri arasındaki rekabette daha belirgin bir rol oynamaya başlayabilir. Bu nedenle, daha verimli gemiler üstünlüğü ele geçirirken enerji verimliliği düşük olan gemilerse kullanımdan düşmeye başlayıp sonunda hurdaya çıkarılabilir. Yakıt verimliliği yüksek, modern gemilere talebin artması tersanelerin lehine bir sonuç olarak göze çarpıyor.

Corbett, makalesinde IMO'nun sera gazı emisyonlarını azaltmak için belirlediği yol haritasına atıfta bulunarak hız azaltım yöntemi gibi operasyonel tedbirlerin, alternatif yakıtlar, verimli gemiler ve yeni teknolojilere göre daha etkili bir çözüm sunacağını da belirtiyor. IMO, uluslararası deniz taşımacılığından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2050 itibariyle %70'e kadar azaltmak için stratejiler belirlediği bir yol haritası üzerinde çalışıyor.

"Seas at Risk" gibi çevreci grupların hız azaltım yöntemini destekledikleri bilinse de, deniz taşımacılığında söz sahibi olan ülkeler de olası hesaplamalar üzerine gittikçe daha fazla kafa yormaya başladı.

Hız azaltımı için IMO'nun maksimum bir hız mı belirleyeceği yoksa geminin çalışma hızını %10'a kadar azaltma yöntemi mi seçeceği henüz belli değil. Bir analist konuyla ilgili şu yorumda bulundu: "Hangi şekilde olursa olsun, emisyonları düzenleyen yasaların artması gemilerin daha yavaş çalışmasıyla sonuçlanacaktır. Bu durum, piyasaların ancak zamanla uyum sağlayacağı bir süreç olsa da kapasite azaltmada en azından kısa vadede olumlu etkiler yaratacaktır."

 

Kaynak: 16/02/2018 tarihli TradeWinds Gazetesi.


Detaylı Bilgi

BIMCO siber saldırılarla mücadeleye dikkat çekiyor

26.02.2018

 

2017'de siber güvenlikle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeleri izleyen BIMCO (The Baltic and International Maritime Council), siber tehditlerle ilgili gemi sahiplerini bilgilendirmekte ve sektörel kılavuzların uygulanmasını teşvik etmektedir.

BIMCO, siber saldırılarla mücadele edebilen gemilerin inşa edilmesi için klas kuruluşlar, tersaneler ve ekipman üreticileriyle işbirliği yapmaktadır. Bunun sonucunda yeni gemilerin en etkili siber güvenlik ağları, modern yazılımlar ve yüksek kaliteli bileşenlerle donatılması amaçlanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl özellikle NotPetya ve WannaCry korsan yazılımları yüzünden sektörde büyük maddi kayıplar yaşandı. Daha ciddi olayların önüne geçmek için tüm gemilerde potansiyel siber saldırılara hazırlıklı risk değerlendirme çalışmaları yapılmalıdır.

2017'de BIMCO'nun öncülüğünde Gemilerde Siber Güvenlik Kılavuzları'nın (Guidelines on Cyber Security Onboard Ships) ikincisi yayımlandı. Bu yeni versiyonda kara ile gemi arasındaki iletişim hakkında daha fazla ayrıntı yer almakta ve siber saldırıların neden olduğu zararların nasıl telafi edileceği üzerine yöntemler sunulmaktadır. Söz konusu kılavuzlar ayrıca Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından da tanınmıştır.

IMO, Uluslararası Emniyet Kodu'nu (ISM) deniz taşımacılığında siber risk yönetimini düzenleyen yasal çerçeve olarak kullanmaya karar verdi. Bu nedenle, gemilerin Emniyet Yönetim Sistemlerinde 1 Ocak 2021'den sonra Uygunluk Belgesinin ilk onay tarihini geçirmeyecek şekilde siber risklere yönelik stratejinin dâhil edilmesi gerekmektedir.

 

Otonom gemilerde güvenlik

Günümüzün teknoloji şirketleri için otonom gemilerin tasarlanması önemli bir konu haline geldi. Öte yandan sektörün bu gemilerle ilgili çözmesi gereken zorluklar olduğu da bir gerçektir.

Henüz tamamen insansız gemilerden bahsedemeyiz. Bundan, gittikçe daha az insan gücüyle uzun süreler çalıştırılabilen gemiler kastedilmektedir. Otonom gemileri tanımlayan başlıca üç özellik vardır: gemiyi çalıştıran sistemlerin otomasyon derecesi, uzaktan kontrol seviyesi ve personel sayıları.

IMO, Otonom Yüzey Gemiler (MASS) olarak adlandırılan gemilerin IMO mevzuatı kapsamında güvenli, emniyetli ve çevre dostu olacak şekilde çalıştırılması için araştırmalara başlayacaktır. Mevcut mevzuata entegrasyon sırasında karşılaşılabilecek güçlüklerden biri, otonom gemilerin küresel ticarete ve kargo yükümlülük rejimlerine dahil edilmesiyle ilgili olabilir.

 

Deniz haydutluğu: Risk devam ediyor

Küresel raporlama merkezlerinin verilerine göre 2017'de deniz haydutluğu vakalarının sayısı ve şiddeti azaldı; fakat tehlikenin bütünüyle ortadan kalktığı söylenemez.

En İyi Yönetim Pratiği (Best Management Practice - BMP) olarak adlandırılan kılavuzlar gemilerin bu saldırılara karşı nasıl korunabileceğini açıkça ortaya koyduğu gibi, mevcut riskler ve bunların azaltılması hakkında da açıklamalarda bulunmaktadır.

BIMCO, üyelerinin ve sektörün söz konusu tehlikelere karşı hazırlıklı olması için öneriler sunduğu çeşitli belgeler yayımlamaktadır. Kızıldeniz'de izlenmesi önerilen transit geçiş rotalarını açıkladığı batı Trafik Ayırım Planı bunlardan biridir. Bu planı ve Aden Körfezi'ndeki Uluslararası Tanınan Transit Geçişleri (IRTC) birbirine bağlayan Deniz Güvenliği Transit Geçişler (Maritime Security Transit Corridors) yayımlanan bir diğer kaynaktır. Bazı gemiler, yollarını kısaltmak için Doğu Trafik Ayırım Planı kanalını kullanarak kendilerini tehdide açık bir konuma getirmektedir. BIMCO, bu nedenle bazı gemilerin Somali'nin kuzey doğu kıyısında saldırılara maruz kalabildiği yönünde bildirimler almıştır.

Sektörün bu saldırılara karşı her açıdan avantajlı konuma gelmesi ancak yaşanan vakaların zamanında ve detaylı olarak bildirilmesine bağlıdır.

 

Deniz haydutluğuyla mücadele için farklı lokasyonlarda benzer tedbirler uygulansa da, tüm potansiyel tehditlere karşı uygun kılavuzlar geliştirmek oldukça güç. Yine de seyir emniyetini ve gemilerin güvenliğini artıracak yöntemler arasında potansiyel risklerin saptanması, radarlardan ve nöbetçilerden yararlanarak gözlem yapılması ve kapsamlı acil durum talimleri ön plana çıkıyor.

 

Kaynak: BIMCO Reflections - 2018


Detaylı Bilgi

“IMO-AB Kapsamında Sera Gazı İzleme (MRV) Kuralları ve ECA Uygulamaları Semineri

22.02.2018

                            Odamızın 2018 yılı Eğitim takvimi içerisinde yer alan "IMO-AB Kapsamında Sera Gazı İzleme (MRV) Kuralları ve ECA Uygulamaları" başlıklı Seminer, Türk Loydu Yetkilileri tarafından, Odamız Meclis Salonunda (İMEAK Deniz Ticaret Odası, Meclisi Mebusan Cad. No:22 Fındıklı – İstanbul)  26 Şubat 2018 tarihinde 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

 Ücretsiz ve katılımcı sınırlaması bulunmayan seminerde, katılımcı belgelerinde sorun yaşanmaması için

 https://goo.gl/forms/2S5dvPEo2zGwdsWl1  linkindeki formun, en geç 23 Şubat 2018  günü mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.


Detaylı Bilgi
12345678910...
İMEAK Deniz Ticaret Odası