ODADAN HABERLER

 

SULİM Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​SULİM Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Abbas Kolçalar Başkanlığındaki heyet, 1 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Odamızı ziyaret etti

 
 

​Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Sn. Hızırreis Deniz, 1  Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

Yatlarda Yapılacak Sağlık İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

 
 

​Yurtdışından ülkemize gelen Türk ve yabancı bayraklı yatlara uygulanacak sağlık işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri tarafından 1 Haziran 2018 tarihinde Odamız Meclis Salonunda 'Yatlarda Sağlık İşlemleri' bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 
 

İTÜ Rektörü ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı, Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​İTÜ Rektörü Prof. Dr. Sn. Mehmet Karaca ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Oğuz Salim Söğüt, 5 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

 
 

Lloyds Register Ülke Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Lloyds Register Ülke Başkanı Sn. Engin Yazıcıoğlu, 5 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

KOSDER Derneği İftar Yemeğine Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır, 7 Haziran 2018 tarihinde KOSDER Derneği İftar Yemeğine katıldı.

 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi Mezuniyet Törenine Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Yönetim Kurulu Yedek Üyemiz Sn. Hakan Çemdik, 7 Haziran 2018 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Mezuniyet Törenine katıldı.

 
 

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Odamızı ziyaret etti

 
 

​Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Sn. Saim Oğuzülgen, 8 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ve Fahri Doktora Tevdi Töreni yapıldı

 
 

​Piri Reis Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı mezuniyet töreni, 9 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olup, Törende Milli Eğitim Bakanı Sn. İsmet Yılmaz'a fahri doktora unvanı verildi.

 
 

Koster Filosu Yenilenmesi Projesi İmza Töreni yapıldı

 
 

​Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi İmza Töreni, 11 Haziran 2018 tarihinde Başbakan Sn. Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekçi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan, Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

 
 

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Albay Sn. Orhan Nişancı, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Liman Güvenlik Komisyon Toplantısı yapıldı

 
 

​Karaköy Mülki İdare Amiri Sn. Mehmet Kalyoncu Başkanlığında her ay düzenlenen Liman Güvenlik Komisyon Toplantısı, 12 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran, Başkan Yardımcısı Sn. Recep Düzgit, İstanbul Liman Başkanı Sn. Muhammet Erdoğan, Tuzla Liman Başkanı Sn. Burhan Kuş, Haydarpaşa, Zeytinburnu ve Pendik Gümrük Müdürleri, Un Ro-Ro İşletme Müdürü, Galataport İstanbul Liman İşletme Müdürü, İstanbul Deniz Limanı Şube Müdürü, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı Yetkilileri ve Zeyport Limanı Danışmanı Sn. Adil Göksu, Zeyport Liman Müdürü Sn. Şahin Aktan'ın katılımı ile Odamızda gerçekleştirildi.

 
 

Çin Başkansolosu ziyaret edildi

 
 

​Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran ve Genel Sekreterimiz Sn. Murat Tuncer, 20 Haziran 2018 tarihinde Çin Başkonsolosu Sn. Cui Wei'yi ziyaret etti.

 
 

‘Anahtar Performans Göstergesi (KPI) Standardı ve Sistemi’’ semineri düzenlendi

 
 

​Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda BIMCO 2019-2021 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Şadan Kaptanoğlu tarafından açılış konuşması yapılan, Anahtar Performans Göstergesi (KPI)  Standardı ve Sistemi konulu seminer, BIMCO tarafından 20 Haziran 2018 tarihinde Odamızda düzenlendi. Seminere ait sunum haberin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

E-İhracat Seferberliği Projesinin Lansman Toplantısı yapıldı

 
 

​TOBB'un işbirliğinde Ekonomi Bakanlığı'nın destekleriyle Halkank ve Vakıfbank'ın katkılarıyla başlatılacak E- İhracat Seferberliği Projesinin Lansmanı, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tamer Kıran,  Halkbank Genel Müdürü Sn. Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Sn. Mehmet Emin Özcan, E- Glober Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Ali Yalçındağ ve Alibaba Türkiye Genel Müdürü Sn. Cüneyt Erpolat'ın katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet binasında basın toplantısı ile tanıtıldı.

 
 

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Kurucu Başkanı Odamızı ziyaret etti

 
 

​Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Kurucu Başkanı Amiral Sn. Cem Gürdeniz, 22 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı

 
 

​Deniz Temiz Derneği (TURMEPA)'nın Yönetim Kurulu Toplantısı, 25 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Üsküdar'daki Koç Holding Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Şadan Kaptanoğlu yeni dönemde de Yönetim Kurulu Başkanlığına, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'da Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

 
 

Enerji Verimliliği Derneği Odamızı ziyaret etti

 
 

​Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Sn. Murat Kalsın, 26 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Class NK Türkiye Komitesi Davetine Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Les Ottamans Hotel'de, 26 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Class NK Türkiye Komitesi davetine, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran tarafından katılım sağlandı.

 
 

İstanbul Bunker 2020 Çalışma Grubu toplantısı Odamızda yapıldı

 
 

​İstanbul Bunker 2020 Kurucu üyeleri ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, İstanbul Gelir İdaresi Başkanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileriyle, 27 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Bunker 2020 Çalışma Grubunun ikinci toplantısı Odamızda gerçekleştirildi.

 
 

‘Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi’ bilgilendirme toplantısı yapıldı

 
 

​Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran Başkanlığında, 27 Haziran 2018 tarihinde Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi hakkında bilgilendirme toplantısı Odamızda gerçekleştirildi.

 
 

Gelişim Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Odamızı ziyaret etti

 
 

​Gelişim Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. İzzet Gümüş ve Ekonomi ve Finans bölümünden Prof. Dr. Sn. Nezih Köse, 27 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Türkiye Liman, Dok ve Gemi Sanayi İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Türkiye Liman, Dok ve Gemi Sanayi İşçileri Sendikası Başkanı Sn. H. Necip Nalbantoğlu, Başkan Yardımcısı Sn. Ayhan Demirbozan ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Emre Ahmet Nalbantoğlu, 27 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

Dati Holding Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanımızı ziyaret etti

 
 

​Dati Holding Yönetim Kurulu, 27 Haziran 2018 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tamer Kıran'ı ziyaret etti.

 
 

İstanbul Günübirlik Deniz Turizmi Kurulu Toplantısına Odamızca katılım sağlandı

 
 

​İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nde turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Sn. İsmail Gültekin Başkanlığında 27 Haziran 2018 tarihinde yapılan İstanbul Günübirlik Deniz Turizmi Kurulu Toplantısına Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Sina Şen katılım sağladı.

 
 

Kınay Grubu Yemeğine Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Kınay Grubu tarafından 28 Haziran 2018 tarihinde verilen yemeğe Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tamer Kıran ve Başkan Yardımcısı Sn. Şadan Kaptanoğlu katılım sağladı.

 
 

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni’ne Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sn. Suat Hayri Aka, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Sn. Hızırreis Deniz ve Meclis Başkanımız Sn. Salih Zeki Çakır, 29 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Törenine katılım sağladı.

 
 

‘Liman Tek Pencere Sistemi’ konulu seminer gerçekleştirildi

 
 

​'Liman Tek Pencere Sistemi' konulu Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim Semineri, 29 Haziran 2018 tarihinde Odamızda gerçekleştirildi.

 
 

Gemi Brokerleri Derneği Yemeğine Odamızca katılım sağlandı

 
 

​Gemi Brokerleri Derneği Yemeği, 30 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş olup Odamızca katılım sağlandı.

 

SEKTÖRDEN HABERLER

 

Dünya Denizcilik filosu için Yeni Deniz Güvenliği Kılavuzları hazırlandı

 
 

​Uluslararası denizcilik sektörü organizasyonları ve askeri destek ile birlikte denizcilere ve denizcilik firmalarına kapsamlı bir deniz güvenliği rehberi sağlanması amaçlanmış ve yeni bir web sitesi (www.maritimeglobalsecurity.org ) hizmete geçirilmiştir.

Güvenlik risklerinin giderek arttığı bir dünyada, denizcilerin ve gemilerin güvenliğinin sağlanmasının oldukça önemli olduğu, bahse konu web sitesine erişim sağlanarak deniz güvenliği ile ilgili kapsamlı bilgi ve kılavuzlara ücretsiz ulaşılabileceği ve elde edilen kaynaklardan yararlanılarak güvenlik tehdidi içeren bölgelerde seyir yapan gemilerin gerekli hazırlıkları yapabilecekleri belirtilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Nijerya Limanları ve Terminalleri Anketi

 
 

​Nijerya, mevcut şiddet tehdidi, taciz, gasp ve rüşvetle mücadelede en zorlu ülkelerden biri olarak denizcilik sektörü için halen sorunlu bir bölgedir.  Denizcilikte Yolsuzlukla Mücadele Ağı (MACN)'nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle kolektif bir eylem yürüttüğü, Nijerya'daki yerel ortağı, Nijerya İdaresi ve Nakliyeciler Konseyi'yle birlikte; firmaların Nijerya limanlarına ilişkin prosedürlerin ve yaşanan tecrübelerin değerlendirilmesine yönelik bir anket oluşturulduğu bildirilmektedir.

Gemileri Nijerya limanlarına uğrak yapan firmaların bahse konu anketi doldurmalarının önem arz ettiği, elde edilen verilere sadece MACN yerel ortaklarının erişim sağlayabileceği, verilerin Nijerya İdaresi ile paylaşılmayacağı, buna rağmen girdilerin gerçek şirketlerce yapıldığından emin olunması adına doğrulanması istendiğinden, anketin tam anlamıyla anonim olmadığı belirtilmektedir. Bahse konu ankete haberimizin devamında erişebilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Mülteci krizinde deniz taşımacılığın rolü sürdürülebilir olmayabilir

 
 

​Gemi kaptanları, mültecileri tehlikeli denizlerden çekip çıkarma görevlerini yerine getiriyor ancak kendilerini bir krizin merkezinde bulabilirler.

Akdeniz mülteci krizi,  gerçek anlamda sadece kara tarafında çözümlenebilecek son derece üzücü bir hikâye. Aynı zamanda deniz taşımacılığı sektörünün oynadığı onurlu, ancak potansiyel olarak sürdürülebilirliği olmayan bir rol. 2015 yılından bu yana yük gemileri ve diğer ticaret gemileri 50000'in üzerinde insan kurtardı, Aquarius gibi Sivil Toplum Kuruluşları tarafından işletilen gemilerle ise 90000'den fazla kişiye yardım edildi. Yük Gemisi kaptanları, "Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi" ve IMO'nun "Denizde Can ve Mal Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi" gibi uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirdi. Bu sözleşmeler gemilere, denizde tehlikedeki insanlara yardım ve gerekirse kurtarma sorumluluğu getiriyor. Aynı sözleşmeler devletlerden arama-kurtarma tesisleri yanında mültecilerin tespiti ve rahat ettirilmeleri için karaya çıkış yerleri sağlanmasını istemektedir.

Sivil Toplum Kuruluşlarının kurtarma operasyonları ile ilgili durumu, gemilerinin ülkeler tarafından kabul edilme talepleri açısından belirsizliğini koruyor.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası tarafından bu durumla ilgili derin bir endişe duyulduğu ifade edilmektedir..

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Denizcilik, karbon hedeflerini yalnızca sıfır karbonlu yakıtlarla gerçekleştirebilir

 
 

​Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), BM Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından 2050 yılı için belirlenen iddialı CO2 azaltım hedeflerinin ancak sıfır karbonlu yakıt ve sevk sistemlerinin küresel olarak kullanıma sunulmasıyla başarılabileceğini ileri sürüyor.

ICS Genel Sekreter Yardımcısı Simon Bennett, OECD Uluslararası Taşımacılık Forumu tarafından Leipzig'de düzenlenen yıllık Ulaştırma Bakanları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"IMO hedefleri, 1.5 derece iklim değişikliği hedefiyle tutarlı olmanın yanı sıra, şu ana kadar havacılık için kabul edilen hedeflerden ya da hükümetlerin Paris Anlaşması gereğince küresel ekonominin geri kalanıyla ilgili olarak verdiği taahhütlerden çok daha iddialıdır. Yine de denizcilik endüstrisi, IMO anlaşmasını geniş ölçüde memnuniyetle karşılamaktadır çünkü Anlaşma denizcilik sektörünün en kısa sürede tamamen karbondan arındırılması meselesiyle başa çıkmamız gerektiği sinyalini vermektedir."

Bennett, 2050 yılı için belirlenen IMO hedefleri (filo genelinde ortalama % 70'lik bir verimlilik artışı ve deniz ticaretinde beklenen büyümeden bağımsız olarak 2050 yılına kadar sektör tarafından en az toplam % 50'lik bir CO2 azaltımı sağlanması) ile ilgili olarak, "bu hedefler yalnızca gerçek sıfır karbonlu yakıtlarının geliştirilmesi ve küresel olarak kullanılmasıyla elde edilebilir" dedi.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Denizcilik Sektörü Hong Kong Sözleşmesi’ne İlişkin Ortak Basın Bildirisi yayınladı

 
 

​Önde gelen bazı uluslararası armatörler birlikleri, 2009 Gemilerin Emniyetli ve Çevreye Duyarlı Geri Dönüşümü için Hong Kong Uluslararası Sözleşmesi'nin (HKC) yürürlüğe girmesine yönelik atılması gereken adımları değerlendirmek amacıyla 14 Mayıs'ta Hong Kong'da bir araya geldi.

Asya Armatörler Birliği (ASA) tarafından koordine edilen ve BIMCO, ECSA, ICS ve INTERTANKO'nun katılım sağladığı Küresel Armatörler Birliği Toplantısı, Hong Kong Sözleşmesi'ne bağlılığı ve çevresel açıdan sürdürülebilir gemi geri dönüşümü için küresel bir çözüme duyulan ihtiyacı yeniden teyit etti.

Gemi geri dönüşümünde 2018 yılında beklenen talep artışının dikkate alındığı ve Hong Kong Sözleşmesi'yle uyumlu gemi geri dönüşüm tesislerinin sayısının dünya çapında artırılmasına yönelik artan ihtiyacın değerlendirildiği toplantıda, Hong Kong Sözleşmesi'nin yürürlüğe girmesinin kritik önemde olduğu sonucuna varıldı. Bununla birlikte HKC'nin yürürlüğe girebilmesi için, gemi geri dönüşümü yapan Ülkelerin gemi geri dönüşümü standartlarını geliştirmeyi taahhüt etmeleri ve HKC'yi onaylamaları şarttır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Gambiya desteği hk.

 
 

​Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü'nün 31.05.2018 tarih ve 43652 sayılı yazısından bahisle; Gambiya Limanlar İdaresi Başkanı Alpha Amadou Barry'nin Banjul Büyükelçiliğimizi ziyaret ettiği ve Banjul Limanı'nın modernizasyonu için 100 milyon ABD Doları'nın Çin Hükümeti'nden temin edilmek üzere olduğunu, modernizasyon için Türk firmalarından da işbirliği beklediğinin ayrıca, benzer bir desteğin Gambiya'da tersaneciliğin geliştirilmesi için de beklendiği hususları belirtilmektedir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Seyir, Hidrografi Ve Oşinografi Alanlarında İşbirliği Protokolü onaylandı

 
 

Bakanlar Kurulu'nca 30/04/2018 tarihinde kararlaştırılan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Alanlarında İşbirliği Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar" 09 Haziran 2018 tarih ve 30446 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Rusya Federasyonu Vladivostok Serbest Limanı’na giriş veya çıkışlar için e-vize verilmesi hk.

 
 

​Rusya Deniz Ticaret Odası'ndan alınan bilgilere göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu belirli ülkelerin (18 ülke) vatandaşları Vladivostok Serbest Limanı'nı ziyaret etmek için e-vize alabilecektir.

E-vize, Rusya Federasyonu'na sadece Vladivostok'un serbest limanı topraklarında bulunan Rusya Federasyonu'nun aşağıdaki sınır geçiş noktaları üzerinden giriş ve çıkışlar için geçerlidir:

•           Hava kontrol noktası "Vladivostok (Knevichi)";

•           Deniz kontrol noktaları "Vladivostok", "Zarubino", "Petropavlovsk-Kamchatsky", "Korsakov", "Posiet";

•           Tren yolu kontrol noktaları "Pogranichny", "Khasan", "Makhalino";

•           Karayolu kontrol noktaları "Poltavka", "Turiy Rog".

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Hudeyde’deki durum hakkında uyarı yapıldı

 
 

​Koalisyon desteğindeki Yemen Meşru Hükümeti'ne bağlı güçleri Hudeyde askeri harekatını başlatmış olup, Koalisyon güçlerinin Hudeyde kıyılarına yönelik denizden gerçekleştirdiği operasyonun püskürtüldüğü öne sürülmekte ve sivil gemilerin güvenlikleri için Koalisyon savaş gemilerinin en az 20 NM açığından seyretmeleri gerektiği yönünde uyarı yapılmaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Nox kodun uygulanması hk.

 
 

​IMO tarafından yayımlanan ve Ülkemizin de taraf olduğu NOx Teknik Kod, MARPOL 73/78 Sözleşmesi Ek-VI Kısım 13'te belirtildiği üzere omurgası 1 Ocak 2000 tarihi ve sonrasında kızağa konulmuş gemilerde acil durum için kullanılmayan gücü 130 kW'den büyük dizel makineler ile 1 Ocak 2000 tarihinden sonra ilgili Sözleşmede tarif edilen şekilde büyük tadilata uğrayan dizel makinelerin NOx (azot oksit) gazı salınım limitlerinin sağlanması ile ilgili kuralları barındırmaktadır.

Uluslararası sefer yapan ticari yatlara ve ilkel yapılı ahşap gemilere, EIAPP Sertifikası(Makine Uluslararası Hava Kirliliği Önleme Sertifikası) düzenlenebilmesi adına ihtiyaç duyulan ve donatanı tarafından temin edilemediği kanıtlanan gemilere, NOx Teknik Dosyası oluşturulması için, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin, Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü tarafından daha önceden yetkilendirildirilmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Türk Bayraklı gemilerde bulunan dizel makinelerin NOx ölçümüne yönelik yetkilendirme talep etmiş olup, inceleme sonucu Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'ninde, uluslararası sefer yapan ticari yatlara ve ilkel yapılı ahşap gemilere ait makinelerin, NOx Teknik Kod kapsamındaki ölçümlerine yönelik olarak Deniz ve İçsular Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiştir.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Akdeniz plastiğe boğuluyor

 
 

​Akdeniz'deki atıkların yüzde 95'ini plastik maddeler oluşturuyor. Akdeniz'de yaşayan her iki deniz kaplumbağasından biri plastik yutuyor. Deniz kuşlarının kursağında ve deniz memelilerinin midesinde plastik parçalara rastlanıyor.

Her yıl yazın, Akdeniz plajlarını ziyaret eden 200 milyon turist, denize ulaşan plastik atığı yüzde 40 arttırıyor.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Dünya Okyanus Günü'nde yayımlanan "Plastik Kapanından Çıkış: Akdeniz'i Plastik Kirliliğinden Kurtarmak" başlıklı rapor, Akdeniz'de yaşanan kirliliğin boyutlarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Caretta yuvaları mercek altına alındı

 
 

​Çevresel faktörler nedeniyle nesilleri yok olma tehlikesi altında bulunan caretta carettalar için tek cinsiyetli üreme ihtimalini arttırdığı saptanan küresel ısınma tehdidinin ortadan kalkmasına yönelik bilimsel çalışma başlatıldı. Çalışmaya ilişkin detaylı bilgi haberimizin devamında yer almaktadır.

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Antarktika’da 25 yılda 3 trilyon buzul eridi

 
 

​Nature Dergisi'nde yayımlanan yeni uluslararası araştırma sonuçlarına göre; Antarktika, 1992-2011 yılları arasında, yılda yaklaşık 84 milyar ton buzul kaybetti. Bu miktar, 2012-2017 yılları arasında yılda 241 milyar tonu aşarak, toplamda, 25 yılda 3 trilyon tona ulaştı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi(NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı(ESA) ile çalışan 88 bilim adamının yaptığı araştırmada, çeyrek yüzyılda kıtanın eriyen buz tabakasının, Teksas kadar bir alanı 4 metre derinlikte suyla kaplayacak miktara ulaştığına, eriyen buzulların, dünya okyanusların 7,6 milimetre yükselmesine neden olduğuna dikkat çekildi

Devamı İçin Tıklayın

 
 

Yosun benzinin yerini mi alıyor?

 
 

​Fosil kaynaklı yakıtların yakın gelecekte tükenecek olmaları ve bu yakıtların neden oldukları çevresel sorunların, alternatif enerji kaynaklarına olan ilginin artmasına neden olduğu, bu bağlamda biyoetanol, biyodizel ve biyohidrojen gibi fosil yakıtlara alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesinin günümüzde önem arz ettiği belirtiliyor.

Devamı İçin Tıklayın

 
İMEAK Deniz Ticaret Odası