1. ÜY​E FİRMALARIN TELEFON VE ADRESLERİNE NASIL ULAŞABİLİRİM ?

- ÜYE SORGULAMA

2. LİMAN HİZMET ÜCRET TARİFELERİNE YÖNELİK BİLGİ ALABİLİR MİYİM ?

- TARİFELER

3. DTO ÜYESİYİM, TARAFINIZDA KAYITLI ÜYE SİCİL BİLGİLERİMDE NASIL DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRİM?

“ÜYE SİCİL BİLGİLERİ GÜNCELLEME FORMU” İÇİN TIKLAYINIZ.

4. GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN DTO’YA KAYIT YAPTIRABİLMESİ İÇİN TALEP EDİLEN EVRAKLAR NELERDİR?

ÜYE SİCİL İŞLEMLERİ

1. TÜRK VE DÜNYA DENİZ TİCARETİ İLE İLGİLİ BİR RAPORUNUZ VAR MI?

- ODAMIZ TARAFINDAN HER YIL DENİZ SEKTÖR RAPORU YAYINLANMAKTA OLUP, ODAMIZIN www.denizticaretodasi.org.tr ADRESİNDE YAYINLAR-RAPOR VE İSTATİSTİKLER BÖLÜMÜNDEN TEMİN EDİLEBİLİR. AYRICA www.dtoizmir.org ADRESİNDE 2003-2007 YILLARINDA YAYINLANAN DENİZ SEKTÖR RAPORLARINA ULAŞILABİLMEKTEDİR.

2. HANGİ ÜLKELERLE ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARI VAR?

- ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMALARININ GÜNCEL LİSTESİNE www.gib.gov.tr ADRESİNDEN TÜRKİYE’NİN SONUÇLANDIRDIĞI VERGİ ANLAŞMALARININ LİSTESİ’NDEN ULAŞILABİLMEKTEDİR.

3. HANGİ HATLARDA HANGİ FİRMALAR ÇALIŞIYOR? ULAŞABİLECEĞİMİZ FİRMA İRTİBAT BİLGİLERİ VAR MI?

ODAMIZCA ÜYELERİMİZE GÖNDERİLEN FORMLARDAN DERLENEREK HAZIRLANAN HATLAR VE ÇALIŞAN FİRMALARIN İRTİBAT NUMARALARINA “ULUSLARARASI VE KABOTAJ TAŞIMASI LİSTESİ” ​​NDEN BELİRTİLEN ARAMA BİÇİMLERİNE GÖRE YER BUTONLARA BASARAK ARAMA YAPILABİLİR.
· GİTTİĞİ BÖLGE/ÜLKE
· GİTTİĞİ LİMAN
· TAŞINAN YÜK CİNSİ(Konteyner, dökme yük, petrol)
“ULUSLARARASI VE KABOTAJ TAŞIMASI LİSTESİ” için tıklayınız.

4. GEMİLERİN FİRMALARINA NASIL ULAŞABİLİRİZ?

ODAMIZIN WEB SAYFASINDAN " GEMİ SORGULAMA " EKRANINDAN AŞAĞIDAKİ ARAMA KRİTERLERİNE GÖRE GEMİ VE FİRMALARIN İLETİŞİM BİLGİLERİ İLE TEKNİK ÖZELLİKLERİNE ULŞILABİLMEKTEDİR.
• GEMİ TİPİ
• GEMİ ADI
• TONAJ ARALIĞI (GRT)
• IMO
ANCAK ODAMIZ TARAFINDAN TUTULAN TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSUNDAKİ GEMİLER BİLGİ AMAÇLI OLUP, RESMİ KURUMLARIN GEMİ BİLGİLERİNİ RESMİ KAYITLARININ TUTULDUĞU LİMAN BAŞKANLIKLARINDAN YAZIYLA TALEP ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

1. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ NEDİR? ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

- ADB, “AMATÖR DENİZCİ BELGESİ”NİN KISALTMASIDIR. KİŞİLERİN DENİZDE SPOR VE GEZİ AMACIYLA TEKNE KULLANABİLMEK İÇİN SAHİP OLMALARI GEREKEN BİR BELGEDİR. BELGEYİ ALMAK SINAVA GİRMELİSİNİZ. SINAVLAR ADF TARAFINDAN YAPILMAKTADIR, YETERLİ BİLGİ ADF’NİN www.adf.org.tr ADRESLİ WEB SİTESİNDE VARDIR.

2. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ İLE HANGİ TEKNELERİ KULLANABİLİRİM?

- ÖZEL TEKNELERİ VE TURİZM MEVZUATI UYARINCA BELGELENDİRİLMİŞ, TİCARİ FAALİYETTE BULUNMAKSIZIN GEZİ VE SPORTİF AMAÇLI OLARAK MÜRETTEBATSIZ (BARE-BOAT) KİRALANAN TİCARİ YATLARI KİRACI SIFATIYLA KULLANABİLİRSİNİZ.

3. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ İLE YOLCU MOTORU VEYA AVLANMA RUHSATLI BALIKÇI TEKNESİ KULLANABİLİR MİYİM?

- ADB İLE TİCARET AMACIYLA ÇALIŞAN/ÇALIŞTIRILAN TEKNE KULLANILAMAZ. YOLCU MOTORU VE AVLANMA RUHSATLI BALIKÇI TEKNESİ TİCARET AMACIYLA KULLANILAN TEKNELERDİR; BUNLARI KULLANABİLMEK İÇİN UYGUN “GEMİADAMI YETERLİK BELGESİ” NE SAHİBİ OLMANIZ GEREKİR.

4. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAVLARI YILDA KAÇ KEZ VE NEREDE YAPILMAKTADIR?

- ADB SINAVLARI YILDA 4 KEZ, ŞUBAT, MAYIS, AĞUSTOS VE KASIM AYLARINDA ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE YAPILMAKTADIR. SINAVLAR AYRICA YİNE ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE SIK ARALIKLARLA ÇEVRİMİÇİ (BİLGİSAYARDA) VE SÜREKLİ DE YAPILMAKTADIR. SÜREKLİLİK, BAŞVURU ADEDİNE BAĞLI OLARAK VE YUKARIDA SAYILAN AYLARA BAĞLI KALINMAKSIZIN DAHA SIK ARALIKLARI İFADE EDER.

4. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAVLARI YILDA KAÇ KEZ VE NEREDE YAPILMAKTADIR?

- ADB SINAVLARI YILDA 4 KEZ, ŞUBAT, MAYIS, AĞUSTOS VE KASIM AYLARINDA ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE YAPILMAKTADIR. SINAVLAR AYRICA YİNE ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE SIK ARALIKLARLA ÇEVRİMİÇİ (BİLGİSAYARDA) VE SÜREKLİ DE YAPILMAKTADIR. SÜREKLİLİK, BAŞVURU ADEDİNE BAĞLI OLARAK VE YUKARIDA SAYILAN AYLARA BAĞLI KALINMAKSIZIN DAHA SIK ARALIKLARI İFADE EDER.

5. AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAVLARINI DÜZENLEYEN MEVZUATA NEREDEN ULAŞBİLİRİMİ?

- İLGİLİ MEVZUATA www.denizcilik.gov.tr ADRESLİ WEB SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

6. SAHİPLİK BELGESİNİ NEREDEN ALABİLİRİZ?

- KİŞİLERİN İKAMET ETTİĞİ, ŞİRKETLER İSE FAALİYETTE BULUNDUKLARI YERİN MUHTARLIĞI, KAYMAKAMLIĞI VE VALİLİĞİNDEN SAHİPLİK BELGESİ ALABİLİRLER.

7. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ ALMA ŞARTI NEDİR?

- TEKNENİZDE BİR VHF TELSİZ CİHAZI VARSA, BU CİHAZI KULLANABİLMEK İÇİN KMT SAHİBİ OLMANIZ GEREKİR.

8. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

- KMT SINAVLA ALINIR. SINAVLAR ADF TARAFINDAN YAPILMAKTADIR, YETERLİ BİLGİYE www.adf.org.tr WEB SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

9. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ SINAVLARI NE ZAMAN VE NEREDE YAPILMAKTADIR?

- KMT SINAVLARI YILDA 4 KEZ, ŞUBAT, MAYIS, AĞUSTOS VE KASIM AYLARINDA ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE YAPILMAKTADIR. SINAVLAR AYRICA YİNE ADF WEB SİTESİNDEN DUYURULAN MERKEZLERDE ÇEVRİMİÇİ VE SÜREKLİ DE YAPILMAKTADIR. SÜREKLİLİK, BAŞVURU ADEDİNE BAĞLI OLARAK VE YUKARIDA SAYILAN AYLARA BAĞLI KALINMAKSIZIN DAHA SIK ARALIKLARI İFADE EDER.

10. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ HANGİ TEKNELERDE GEÇERLİDİR?

- KMT, SOLAS’A (ULUSLARARASI DENİZDE CAN VE MAL EMNİYETİ SÖZLEŞMESİ) TABİ OLMAYAN GEMİLER İLE TELSİZ ZABİTİ BULUNDURMAK ZORUNLULUĞUNDA OLMAYAN GEMİLERDE GEÇERLİDİR. ÖZEL TEKNELER SOLAS’A TABİ DEĞİLDİRLER.

11. SÜRESİ GEÇMİŞ KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖR BELGESİ YENİLENEBİLİNİR Mİ?

- TEKRAR SINAVA GİRMEYE GEREK KALMADAN YENİLEYEBİLİRSİNİZ.

12. SÜRESİ GEÇMİŞ “TAHDİTLİ TELSİZ TELEFON OPERATÖRÜ YETERLİK BELGESİ” SAHİP OLANLAR KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ ALABİLİRLER Mİ?

- “TAHDİTLİ TELSİZ TELEFON OPERATÖRÜ YETERLİK BELGESİ” GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİĞİNDEN YERİNE SINAVSIZ KMT BELGESİ ALABİLİRSİNİZ. ALDIĞINIZ YERE BAŞVURMANIZ GEREKİR.

13. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ SINAVLARINI DÜZENLEYEN MEVZUATA NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

- www.denizcilik.gov.tr WEB SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

14. KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ İLE HANGİ TÜR DENİZ VASITALARINDA ÇALIŞABİLİRİM?

- SOLAS’A TABİ OLMAYAN TİCARET GEMİLERİNDE VE YATLARDA ÇALIŞABİLİRSİNİZ.

15. ÖZEL TEKNE BELGESİ NEDİR? HANGİ TEKNELER İÇİN DÜZENLENİR?

- 02.03.2008 TARİH VE 26804 SAYILI R.G. YAYIMLANAN “ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI, KAYDI VE BELGELENDİRİLMESİ İLE ÖZEL TEKNELERİ KULLANACAK KİŞİLERİN YETKİNLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” TE GERÇEK KİŞİLERE, SU SPORLARINDA FAALİYETİ OLAN KULÜPLERE VEYA VAKIFLARA AİT BOYLARI 2,5 İLÂ 24 METRE ARASINDA OLAN, TİCARİ AMAÇLA YARARLANILMAYAN, SPOR VE GEZİ AMACIYLA KULLANILAN TEKNELER “ÖZEL TEKNE”LER OLARAK TANIMLANMIŞTIR.

16. AMATÖR BALIKÇILIK YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

- AMATÖR BALIKÇILIK YAPMAK İÇİN ABB (AMATÖR BALIKÇI BELGESİ) ALMANIZ ÖNERİLİR. BU BELGEYİ İL/İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ DÜZENLER, BEDELSİZDİR, SINAVI YOKTUR.

17. AMATÖR BALIKÇILIĞI DÜZENLEYEN MEVZUATI NEREDEN BULABİLİRİM?

- TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI WEB SİTESİNDE KORUMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAĞINDAN www.gkgm.gov.tr ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

1. MEVCUT VE YATIRIM AŞAMASINDA OLAN TERSANE BİLGİLERİNE NASIL ULAŞABİLİRİM?

- ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NA BAĞLI TERSANELER VE KIYI YAPILARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ WEB SAYFASINDA GÜNCELLENEREK MEVCUT VE YATIRIM AŞAMASINDAKİ TERSANE BİLGİLERİ YAYIMLANMAKTADIR. www.tkygm.gov.tr

2. GEMİ İNŞA VE SANAYİCİLER VERİ TABANINA NASIL ÜYE OLABİLİRİM?

- http://www.tkygm.gov.tr/ İNTERNET ADRESİNDEN FİRMANIZA UYGUN KULLANIM REHBERİNİ OKUMANIZ VE BAŞVURU LİNKİNDEN BAŞVURU LİNKİNDEN ULAŞABİLECEĞİNİZ DİLEKÇEYİ DOLDURARAK ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NA BAĞLI TERSANELER VE KIYI YAPILARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE İLETMENİZ YETERLİ OLACAKTIR. BU İŞLEMLERDEN SONRA EDİNECEĞİNİZ “KULLANICI ADI VE ŞİFRENİZ” İLE SİSTEME GİRİŞ YAPABİLİRSİNİZ.

3. TERSANE YATIRIMLARI DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENİYOR MU?

EVET. KONUYLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİYİ HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI’NIN MEVZUATINDA YER ALMAKTA OLUP AYRICA, 08/12/2006 TARİHLİ 26370 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (NO: 2006/3) 06/10/2006 TARİHLİ 26311 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARAR (2006/10921 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI) YAYIMLANMIŞTIR.

4. GEMİ İTHALİNDE VE GEMİLER İÇİN MAKİNE-TEÇHİZAT İTHALİNDE VERGİ MUAFİYETİ MEVCUT MU?

EVET, 2581 SAYILI DENİZ TİCARET FİLOSUNUN GELİŞTİRİLMESİ VE GEMİ İNŞA TESİSLERİNİN TEŞVİKİ HAKKINDA KANUN KAPSAMINDA DENİZ TİCARET FİLOSUNUN GELİŞTİRİLMESİ VE GEMİ İNŞA TESİSLERİNİN TEŞVİKİ HAKKINDA KANUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK’ TE MADDE 2 DE BELİRTİLEN KALEMLERDE GÜMRÜK VERGİLERİNDEN MUAFİYET VE İSTİSNA UYGULANMAKTADIR.

5. MAKİNESİZ TEKNELERE TONİLATO BELGESİ ALINABİLİR Mİ?

- 6762 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNUN 816 INCI MADDESİNDE VE 4922 SAYILI DENİZCE CAN VE MAL KORUMA HAKKINDA KANUNUN 1 İNCİ MADDESİNDE GEMİ TARİFİ YAPILMIŞTIR. GEMİNİN DİZAYNI İTİBARİYLE MAKİNESİ ÇIKARTILMIŞ OLMASI HALİNDE DENİZDE HAREKET İMKANI KALMAYACAĞINDAN, TAHSİS EDİLDİKLERİ GAYEYE UYGUN KULLANILMA OLANAĞI DA ORTADAN KALKMAKTADIR. MAKİNESİZ TEKNELERİN 6762 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU VE 4922 SAYILI DENİZDE CAN VE MAL KORUMA HAKKINDA KANUN KAPSAMINDA GEMİ SAYILMAYACAKLARI İÇİN, BUNLARA TONİLATO BELGESİ DÜZENLENMEMEKTEDİR.

1. ÖTV’Sİ İNDİRİLMİŞ YAKIT UYGULAMALARI KAPSAMINDA YAYINLANAN BAKANLAR KURULU KARARI VE TEBLİĞ’LER HANGİLERİDİR?

1) 2003/5868 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı
2) ÖTV 6 Seri No'lu Tebliğ
3) ÖTV 9 Seri No'lu Tebliğ
4) ÖTV 10 Seri No'lu Tebliğ
5) ÖTV 14 Seri No'lu Tebliğ
6) ÖTV 23 Seri No'lu Tebliğ
7) ÖTV 24 Seri No'lu Tebliğ
8) ÖTV 26 Seri No'lu Tebliğ
9) Güncel 6 (9, 10, 14, 23, 24, 26 ve 31 Değişiklikleriyle) Seri No'lu ÖTV Genel Tebliği
10) ÖTV 31 Seri No'lu Tebliğ
11) ÖTV Sirküleri/8


2. YAKIT ALIM DEFTERLERİNDE TALEP EDİLEN YAKIT ÜZERİNDEN ALINAN BİNDE 7,5 DAMGA VERGİSİ İLE İLGİLİ SİRKÜLER NE ZAMAN YAYINLANDI?

- 10 NİSAN 2007 TARİHLİ DAMGA VERGİSİ SİRKÜLERİ 17

3. ÖTV’Sİ İNDİRİLMİŞ YAKIT ALIM DEFTERİ İÇİN HANGİ KURUMA BAŞVURULACAK ?

2009 YILI İTİBARİYLE YAKIT ALIM DEFTERLERİ ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI BAĞLISI LİMAN BAŞKANLIKLARINA TARAFINDAN SATILMAKTA VE SİSTEMİ GİRİLMEKTEDİR. ODAMIZA ONAY İÇİN GELİNMEKTEDİR. ​

4. YAKIT ALIM DEFTERİ DÜZENLENECEK LİMAN BAŞKANLIKLARI HANGİLERİDİR?

- 2015 YILI İTİBARİYE YAKIT ALIM DEFTERİ  42 LİMAN BAŞKANLIĞINCA DÜZENLENMEKTEDİR.

1. Aliağa Liman Başkanlığı

2. Amasra Liman Başkanlığı

3. Ambarlı Liman Başkanlığı

4. Anamur Liman Başkanlığı

5. Antalya Liman Başkanlığı

6. Bandırma Liman Başkanlığı

7. Bodrum Liman Başkanlığı

8. Bozcaada Liman Başkanlığı

9. Çanakkale Liman Başkanlığı

10. Çeşme Liman Başkanlığı

11. Edremit Liman Başkanlığı

12. Fethiye Liman Başkanlığı

13. Foça Liman Başkanlığı

14. Gemlik Liman Başkanlığı

15. Giresun Liman Başkanlığı

16. Gökçeada Liman Başkanlığı

17. Güllük Liman Başkanlığı

18. İğneada Liman Başkanlığı

19. İnebolu Liman Başkanlığı

20. İskenderun Liman Başkanlığı

21. İstanbul Liman Başkanlığı

22. İzmir Liman Başkanlığı

23. Karasu Liman Başkanlığı

24. Kefken Liman Başkanlığı

25. Kuşadası Liman Başkanlığı

26. Marmara Adası Liman Başkanlığı

27. Marmaris Liman Başkanlığı

28. Mersin Liman Başkanlığı

29. Ordu Liman Başkanlığı

30. Pazar Liman Başkanlığı

31. Rize Liman Başkanlığı

32. Samsun Liman Başkanlığı

33. Sinop Liman Başkanlığı

34. Şile Liman Başkanlığı

35. Taşucu Liman Başkanlığı

36. Tekirdağ Liman Başkanlığı

37. Trabzon Liman Başkanlığı

38. Tuzla Liman Başkanlığı

39. Yalova Liman Başkanlığı

40. Zonguldak Liman Başkanlığı

41. Karataş Liman Başkanlığı

42. Ünye Liman Başkanlığı 


5. 2012 YILI ÖTV’Sİ İNDİRİLMİŞ YAKIT ALIM DEFTERİNİN SATIŞ FİYATLARI NE KADAR ?

• 18 GRT Üzeri Gemiler İçin        YAD: 400 TL         GEMİ HAREKET KAYIT JURNALİ: 150 TL

• 18 GRT ALTI GEMİLER İÇİN       YAD: 150 TL         GEMİ HAREKET KAYIT JURNALİ: 75 TL


6. ÖTV’Sİ İNDİRİLMİŞ YAKIT ALIM DEFTERİ İÇİN, YARDIMCI MAKİNALAR İÇİN SÖRVEY RAPORU İSTENİYOR MU?

https://atlantis.udhb.gov.tr/OTV2/_public/sss.asp  ADRESİNDE, ÖTV UYGULAMALARININ İÇİNDEN BİLGİ ALINIP İLGİLİ DOKÜMANLARA ULAŞABİLİRSİNİZ. ​

1. TÜRKİYE’DEKİ LİMANLARIN İLETİŞİM VE KAPASİTE BİLGİLERİNE NASIL ULAŞABİLİRİZ?

- TÜRKİYE’DEKİ LİMANLARLA İLGİLİ BİLGİLER BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ İTİBARİYLE www.denizcilik.gov.tr ADRESİNDEKİ LİMANLAR BÖLÜMÜNDE YER ALMAKTADIR.

2. YAKIT ALIM DEFTERLERİNDE TALEP EDİLEN YAKIT ÜZERİNDEN ALINAN BİNDE 7,5 DAMGA VERGİSİ İLE İLGİLİ SİRKÜLER NE ZAMAN YAYINLANDI?

• 10 NİSAN 2007 TARİHLİ DAMGA VERGİSİ SİRKÜLERİ 17

1. GEMİADAMLARINA İLİŞKİN MEVZUATA NEREDEN ULAŞILABİLİR?

www.denizcilik.gov.tr ADRESİNDE “MEVZUAT” BÖLÜMÜNDEN GEMİADAMLARI YÖNETMELİĞİ VE BAĞLISI EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ İLE GEMİLERİN GEMİADAMLARI İLE DONATILMASINA İLİŞKİN YÖNERGEYE ULAŞILABİLMEKTEDİR.

2. GEMİADAMLARINA YÖNELİK EĞİTİM VEREN KURUMLARI HANGİLERİDİR?

GEMİADAMLARINA YÖNELİK EĞİTİM VERMEKLE YETKİLENDİRİLEN KURUMLAR VE HANGİ KONULARDA EĞİTİM VERDİKLERİ www.denizcilik.gov.tr ADRESİNDE GEMİADAMLARI BÖLÜMÜ İÇİNDE YER ALMAKTADIR.

3. GEMİADAMI CÜZDANINA NASIL SAHİP OLABİLİRİM?

İLK KEZ GEMİADAMI CÜZDANI ALACAK GEMİADAMI ADAYLARI AŞAĞIDAKİ BELGELERE EKLİ BİR DİLEKÇE İLE SİCİL LİMAN BAŞKANLIĞINA BAŞVURURLAR.

a) NÜFUS CÜZDANI (BİR ÖRNEĞİ İLE ASLI)

b) DİPLOMA MEZUNİYET BELGESİ (BİR ÖRNEĞİ İLE ASLI)

c) İKAMETGAH BELGESİ

d) FOTOĞRAF (8 ADET)

e) CUMHURİYET SAVCILIĞINDAN ALINACAK SABIKA KAYDI

f) SAĞLIK RAPORU

g) ASKERLİK DURUM BELGESİ

AŞÇI VE KAMAROT YETERLİKLERİ İÇİN GEMİADAMI CÜZDANI ALMAK İSTEYENLER YUKARIDAKİ BELGELERE EK OLARAK MESLEKLERİ İLE İLGİLİ EĞİTİM YADA ÇALIŞMA BELGELERİNİ EKLERLER.

YURT DIŞINDAN ALINAN BELGELERİN FOTOKOPİ VE TÜRKÇE ÇEVİRİLERİNİN NOTER ONAYLI OLMASI ZORUNLUDUR

1. 02.06.2011 TARİH VE 27952 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN GEMİ ACENTELERİ YÖNETMELİĞİ UYARINCA DÜZENLENEN YETKİ BELGELERİ ÜLKEMİZ LİMANLARININ TAMAMINDA GEÇERLİ MİDİR?

GEMİ ACENTELERİ YÖNETMELİĞİ 5.MADDESİNİN 3. FIKRASINDA “YETKİ BELGELERİ İL SINIRLARI İÇERİSİNDE GEÇERLİDİR. ACENTELER, İHTİYAÇ DUYMALARI HALİNDE YETKİLENDİRİLDİĞİ İL SINIRLARI İÇERİSİNDE İRTİBAT BÜROSU AÇARAK FAALİYET GÖSTEREBİLİRLER. YETKİLENDİRİLEN ACENTELER, YETKİLENDİRİLDİKLERİ İL DIŞINDA FAALİYETTE BULUNMAK İSTEMELERİ HALİNDE ŞUBE YETKİ BELGESİ ALMAK ZORUNDADIRLAR.” DENİLMEKTEDİR.

2. 02.06.2011 TARİH VE 27952 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN GEMİ ACENTELERİ YÖNETMELİĞİ UYARINCA ACENTELİK FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEN ŞUBELER İÇİN YETKİ BELGESİ ALINMASI ZORUNLU MUDUR?

YETKİLENDİRİLEN ACENTELER, YETKİLENDİRİLDİKLERİ İL DIŞINDA FAALİYETTE BULUNMAK İSTEMELERİ HALİNDE ŞUBE YETKİ BELGESİ ALMAK ZORUNDADIRLAR. ACENTE YETKİ BELGESİ ALAN ANCAK, ŞUBE YETKİ BELGESİ OLMAKSIZIN BİR BAŞKA İLDE YERLEŞİK OLARAK İŞYERİ VE PERSONELİ İLE ACENTELİK FAALİYETİNDE BULUNDUĞU TESPİT EDİLEN GEMİ ACENTESİ ŞAHIS YA DA FİRMALAR, ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NCA ŞUBE YETKİ BELGESİ BAŞVURUSUNDA BULUNMASI HUSUSUNDA UYARILMAKTA VE BELİRLENEN SÜRE İÇERİSİNDE GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEMELERİ HALİNDE İLGİLİLER HAKKINDA YÖNETMELİK GEREĞİNCE İŞLEM YAPILMAKTADIR.

3. GEMİ ACENTELERİ HAKKINDA YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYARINCA, GEMİ ACENTESİ YETKİ BELGESİ VE GEMİ ACENTESİ PERSONELİ KİMLİK BELGESİ ALMAK İÇİN YASAL PROSEDÜR VE GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NIN WEB SAYFASINDA (https://atlantis.denizcilik.gov.tr/abs/acente_ana.asp) YER ALAN “GEMİ ACENTELİĞİ İŞLEMLERİ” BÖLÜMÜNDE ACENTELİK SİCİLİNE KAYIT VE KİMLİK BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELERE YER ALMAKTADIR. İSTENİLEN BELGELERİN TAM OLARAK HAZIRLANARAK ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI DENİZ TİCARETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GMK BULVARI N:128 MALTEPE/ANKARA ADRESİNE GÖNDERİLMESİ HALİNDE, HAK SAHİPLERİ ADINA BAKANLIKÇA ACENTE YETKİ BELGESİ / KİMLİK BELGESİ TANZİM EDİLEREK ŞİRKET ADRESLERİNE GÖNDERİLMEKTEDİR.

4. DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE FORWARDER OLARAK FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN GEMİ ACENTESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİP DEĞERLENDİRİLMEYECEĞİ HUSUSUNDA ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NIN GÖRÜŞÜ NEDİR?

GEMİ ACENTESİ: 19.03.2008 TARİH VE 26821 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN GEMİ ACENTELERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞİN, "TANIMLAR" BAŞLIKLI 4 ÜNCÜ MADDESİNDE GEMİ ACENTELERİ, "GEMİ ACENTESİ: YAPTIKLARI ANLAŞMALARLA, GEMİ SAHİBİ, KAPTAN, İŞLETEN VEYA GEMİ KİRALAYANI NAM VE HESABINA HAREKET EDEN VE ÜÇÜNCÜ KİŞİ VE KURULUŞLARA KARŞI BUNLARIN HAKLARINI KORUYAN, ANLAŞMADAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİREN VE KARŞILILIĞINDA ÜCRET ALAN KİŞİ VEYA KURULUŞU" OLARAK TANIMLANMIŞTIR. ANILAN HÜKÜM UYARINCA, GEMİ ACENTELİĞİ YETKİ BELGESİNİN ACENTELİK HİZMETİ VEREN FİRMA VEYA GERÇEK KİŞİLER TARAFINDAN ALINMASININ ZORUNLU OLDUĞU, ANCAK YÜK SAHİBİ NAM VE HESABINA FAALİYETTE BULUNAN LOJİSTİK FİRMALARININ (FORWARDER), YUKARIDA YER VERİLEN GEMİ ACENTELİĞİ TANIMI KAPSAMINDA FAALİYETTE BULUNMAMALARI KOŞULUYLA, BAHSİ GEÇEN YÖNETMELİK KAPSAMINDA BULUNMADIKLARI DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

5. GEMİ ACENTELİĞİ EĞİTİMİ VE GEMİ ACENTELİĞİ YENİLEME EĞİTİM SEMİNERLERİNE KİMLER KATILABİLİR? BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

02.06.2011 TARİH VE 27952 SAYILI GEMİ ACENTELERİ YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE, ODAMIZDA GEMİ ACENTELİĞİ EĞİTİMİ VE GEMİ ACENTELİĞİ YENİLEME SEMİNERLERİ DÜZENLENMEKTEDİR.

- GEMİ ACENTELİĞİ EĞİTİMİNE EN AZ LİSE MEZUNU, BİR GEMİ ACENTE FİRMASINDA ÇALIŞAN VE GEMİ ACENTE PERSONELİ KİMLİK KARTI OLMAYAN KİŞİLER KATILABİLİRLER. GEMİ ACENTE FİRMASINDA ÇALIŞMAYANLARIN BAŞVURULARI YER DURUMUNA GÖRE DEĞERLENDİRİLMEKTİR.

EĞİTİM, PAZARTESİ-CUMA GÜNLERİ SAAT 10:00-16:00 ARASINDA YAPILMAKTA, CUMARTESİ GÜNÜ DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI’NCA SINAV YAPILMAKTADIR. EĞİTİME DEVAM MECBURİ OLDUĞUNDAN DEVAMSIZLIĞI BİR GÜNÜ AŞAN ADAYLAR SINAVA ALINMAMAKTADIR. SINAV KAĞITLARI DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI’NCA DEĞERLENDİRİLMEKTE VE WEB SAYFALARINDA YAYINLANMAKTADIR.

ODAMIZCA, KATILIMCILARINDAN HERHANGİ BİR EĞİTİM ÜCRETİ ALINMAMAKTA, EĞİTİM SIRASINDA KATILIMCILARA “GEMİ ACENTELİĞİ EĞİTİM KİTABI” VE “SORU BANKASI” DAĞITILMAKTADIR. SINAV SONUNDA BAŞARILI OLANLAR (https://atlantis.denizcilik.gov.tr/abs/acente_ana.asp) ADRESİNDE YER ALAN EVRAKLARI ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI’NA GÖNDEREREK “GEMİ ACENTESİ YETKİLİ PERSONEL KİMLİK KARTI” TALEBİNDE BULUNURLAR.

EĞİTİME KATILMAK İSTEYEN EĞİTİM NİTELİKLERİNE HAİZ KİŞİLERİN, ODAMIZCA EĞİTİM DUYURUSU YAPILDIKTAN SONRA ; ANTETLİ KAĞIDA DİLEKÇE, ÖĞRENİM DURUMUNU GÖSTEREN BELGE FOTOKOPİSİ, (EN AZ LİSE DİPLOMASI) VE NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ İLE ODAYA FAKS YA DA POSTA YOLU İLE BAŞVURMALARI YETERLİ OLMAKTADIR.

- GEMİ ACENTELİĞİ YENİLEME EĞİTİM SEMİNERLERİ ;

02.06.2011 TARİH VE 27952 SAYILI GEMİ ACENTELERİ YÖNETMELİĞİ’NİN 18.MADDESİNİN 1.FIKRASININ B) BENDİ “GEMİ ACENTESİ PERSONELİ TANITIM KARTINA SAHİP OLANLAR, TANITIM KARTI DÜZENLEME TARİHİNDEN İTİBAREN BEŞ YILI GEÇİRMEMEK KAYDIYLA BİR DEFA, YENİLEME EĞİTİMLERİNE KATILMALARI ZORUNLUDUR. KATILANLARIN TANITIM KARTLARI YENİLENİR. BU SÜRE İÇERİSİNDE YENİLEME EĞİTİMLERİNE KATILMAYANLARIN TANITIM KARTLARI SÜRESİ SONUNDA İPTAL EDİLİR. YENİDEN TANITIM KARTI DÜZENLENEBİLMESİ İÇİN BU KİŞİLERİN, YENİLEME EĞİTİMİNE KATILMALARI ZORUNLUDUR.” HÜKMÜNE AMİRDİR.

SÖZ KONUSU BU HÜKÜM GEREĞİNCE, GEMİ ACENTESİ PERSONELİ TANITIM KARTINA SAHİP OLANLARIN TANITIM KARTI DÜZENLEME TARİHİNDEN İTİBAREN BEŞ YILI GEÇİRMEMEK KAYDIYLA BİR DEFA YENİLEME EĞİTİMLERİNE KATILMALARI GEREKMEKTEDİR.

BU ÇERÇEVEDE ODAMIZ MERKEZ VE ŞUBELERİNDE BELİRLİ DÖNEMLERDE GEMİ ACENTELİĞİ YENİLEME EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENMEKTEDİR.

1.​Deniz Ticaret Odası E-Bülteni'ne nereden ulaşabilirim?

www.denizticaretodasi.org.tr adresinde bulunan Deniz Ticaret Odası E-Bülteni sayfasından denizcilik dünyasındaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

2.AB bültenini nasıl temin edebilirim? 

www.denizticaretodasi.org adresinden AB bültenleri bölümünden aylık olarak ulaşabilirsiniz.

3.Deniz Ticaret Odası yerli – yabancı hangi kuruluşlara Üyedir?

Deniz Ticaret Odası; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), ICC Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi'nin, Uluslararası Deniz Ticaret Odası'nın (ICS), Uluslararası Ticaret Odası-Uluslararası Denizcilik Bürosu'nun (ICC-IMB), Brokerler ve Acenteler Ulusal Birlikleri Federasyonu'nun (FONASBA), Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi'nin (BIMCO), Avrupa Topluluğu Gemi Brokerleri ve Acenteleri  Birliği'nin (ECASBA), Bağımsız Tanker Sahipleri Uluslararası Birliği'nin (INTERTANKO),  Baltık Borsası'nın (The Baltic Exchange), Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TACCI), İngiltere Denizcilik Federasyonu'nun (BMF) (eski adı Yat Limanları Birliği – TYHA), Avrupa Gezinti Tekneleri Birliği'nin (EBA), Denizcilik Endüstrisi Birlikleri Uluslararası Konseyi'nin (ICOMIA), Akdeniz Denizcilik Birliği'nin (UMM), Uluslararası Bunker Endüstrisi Birliği'nin (IBIA) üyesidir.

4.Üyelere Yönelik Eğitimler hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

www.denizticaretodasi.org.tr adresinden 'hizmetlerimiz' sekmesinin altında bulunan Üyelere Yönelik Eğitimler bölümümüzden Eğitim Takvimimizi takip edebilir, eğitimler hakkında herhangi bir sorunuz için  mehmet.tansel@denizticaretodasi.org.tr adresine veya 0212 252 01 30 (dahili: 429) numarası ile irtibata geçebilirsiniz.

5.Deniz Haydutluğu konusundaki gelişmeleri nereden takip edebilirim?

www.denizticaretodasi.com.tr adresinde bulunan 'deniz haydutluğu' bölümünden takip edebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir sorunuz olduğu takdirde için  mehmet.tansel@denizticaretodasi.org.tr adresine veya 0212 252 01 30 (dahili: 429) numarası ile irtibata geçebilirsiniz.

6.Gemi Kira Sözleşmeleri Türkçe Çevirilerine Nereden Ulaşabilirim?

www.denizticaretodasi.org.tr adresinden 'bilgi bankası' sekmesinin altında bulunan 'Kiralama ve Muhtelif Sözleşmeler ve Tercümeleri' sayfamızdan erişim sağlayabilirsiniz. 

7.Deniz Ticaret Odası hangi kuruluşlara üyedir?

Deniz Ticaret Odası; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), ICC Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi'nin, Uluslararası Deniz Ticaret Odası'nın (ICS), Uluslararası Ticaret Odası-Uluslararası Denizcilik Bürosu'nun (ICC-IMB), Brokerler ve Acenteler Ulusal Birlikleri Federasyonu'nun (FONASBA), Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi'nin (BIMCO), Avrupa Topluluğu Gemi Brokerleri ve Acenteleri  Birliği'nin (ECASBA), Bağımsız Tanker Sahipleri Uluslararası Birliği'nin (INTERTANKO),  Baltık Borsası'nın (The Baltic Exchange), Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TACCI), İngiltere Denizcilik Federasyonu'nun (BMF) (eski adı Yat Limanları Birliği – TYHA), Avrupa Gezinti Tekneleri Birliği'nin (EBA), Denizcilik Endüstrisi Birlikleri Uluslararası Konseyi'nin (ICOMIA), Akdeniz Denizcilik Birliği'nin (UMM), Uluslararası Bunker Endüstrisi Birliği'nin (IBIA) üyesidir

8.AB hakkında yayınlarınızdan ne şekilde yararlanabiliriz? 

Odamız kütüphanesini kullanabilir ve ayrıca AB  ile ilgili edinmek istediğiniz  bilgiler doğrultusunda odamız AB uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

9.Kısa Mesafeli Denizyolu Taşımacılığı konusunda bilgi alabilir miyim?

Kısa Mesafeli Denizyolu Taşımacılığı; Avrupa limanları arasında ve bu limanlar ile Avrupa Ülkesi olmayıp, Avrupa sınırlarındaki kapalı denizlere kıyısı olan ülkeler arasında yapılan yolcu ve yük taşımacılığıdır.

http://www.shortsea.org.tr/

 

10.Kısa Mesafeli Denizyolu Tanıtım Merkezi nedir?

Halen 16 AB Ülkesinde var olan bu merkezler, çoğunlukla istişari kuruluşlar olup yıllık hedeflerin belirlenmesinde, genel stratejileri ortaya koymakta ve veri tabanları vasıtasıyla denizyolu taşımacılığından yararlanmak isteyenlere bilgi akışı sağlamaktadır.Keza mümkün olan en yüksek miktarda kargoyu, en kısa sürede deniz yoluyla taşımak ve kısa mesafeli denizyolu taşımacılığının teşvik edilmesidir. Deniz taşımacılığının önündeki engelleri tanımlamak ve bunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapmak gibi faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

11.DEIK faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi nereden alabilirim?    

www.deik.org.tr adresinden gerekli bilgileri temin edebilirsiniz.

 

12.Deniz Kirliliği İle İlgili Diğer Önemli Uluslararası Sözleşmeler Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Ülkemiz, deniz taşımacılığı sektöründe, deniz emniyetini ve çevresini tehdit eden olasılıkları ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek, uluslararası ilişkiler sistemi içinde çalışmalar yapabilmek ve birleşmiş milletler çatısı altında bulunabilmek için, 1958 yılında Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) üye olmuştur. Ülkemiz olarak, IMO'nun 20 Sözleşmesine üye olunmuştur.

 

Deniz çevresi ile ilgili Taraf olduğumuz bazı Sözleşme/Protokoller;

Denizlerin Gemiler Tarafından Kirletilmesinin Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme (MARPOL 73/78) (24.06.1990 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

Petrol Kirliliğine Karşı Hazırlıklı Olma, Müdahale ve İşbirliği İle İlgili Uluslararası Sözleşme-OPRC 90  (17.06.2003 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

Petrol Kirliliğinden Doğan Zararın Hukuki Sorumluluğu ile İlgili Uluslararası Sözleşme-CLC 1992(1969) (24.07.2001 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

Petrol Kirliliği Zararının Tazmini İçin Bir Uluslararası Fonun Kurulmasına Dair Uluslararası Sözleşme-FUND 1992(1971) (18.07.2001 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

1992 Petrol Kirliliği Zararının Tazmini İçin Bir Uluslararası Fonun Kurulmasına Dair Uluslararası Sözleşmenin 2003 Protokolü-SUPPLEMENTARY FUND-2003(EK Fon) (12.07.2012 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Kirlenme Olaylarına Karşı Hazırlıklı Olma, Müdahale ve İşbirliği Protokolü-OPRC/HNS 2000 (27.06.2013 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

 Gemi Yakıtlarından Kaynaklanan Petrol Kirliliği Zararının Hukuki Sorumluluğu Hakkında Uluslararası Sözleşme-BUNKER 2001 (15.03.2013 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)

2014 Gemi Balast Suyu ve Sedimanlarının Kontrolü ve Yönetimi Hakkında Uluslararası Sözleşme-Balast Suyu Sözleşmesi (16.04.2014 tarihinde R.G.'de yayımlanarak taraf olunmuştur.)(Ancak Dünyada yürürlüğe girmemiştir.)

Ayrıca,

Karadeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunmasına Ait Sözleşme, (Bükreş 1993)

Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunmasına Ait Sözleşme, (Barselona 1977)

Sözleşmelerine taraf olunmuştur.

Deniz çevresi ile ilgili henüz Taraf olmadığımız bazı Sözleşme/Protokoller;

Gemilerin Güvenli ve Çevreye Duyarlı Geri Dönüşümü İçin Hong Kong Sözleşme-Hong Kong Uluslararası Sözleşmesi (Taraf olunma çalışmaları sürdürülmektedir. Ancak Dünyada yürürlüğe girmemiştir.)

Tehlikeli ve Zararlı Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınmasından Kaynaklanan Zararın Tazmini ve Sorumluluğu Hakkında Uluslararası Sözleşme-HNS 1996

Gemilerde Zararlı Paslanma Önleyici Sistemlerin Kontrolü Hakkında Uluslararası Sözleşme- AFS 2001(Anti Foulling Boyaların)

 

13.Ülkemizin Taraf Olduğu MARPOL 73/78 Sözleşmesi ve Ek'leri Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Denizlerin Gemiler Tarafından Kirletilmesinin Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşmesi (MARPOL 73/78), Uluslararası Denizcilik Örgütü(IMO)'nün alt komitesi olan Deniz Çevresini Koruma Komitesi(MEPC)'nde ele alınmakta ve kararlar çıkmaktadır.Uluslararası boyutta kabul edilen en kapsamlı Sözleşme olup altı(6) adet Ek'ten oluşmuş ve Ek-I, Ek-II, Ek-III, Ek-IV, Ek-V, Ek-VI'ya ülke olarak taraf olunmuştur.

 

 Ekler;

EK-I.  Gemilerden Kaynaklanan Petrol Kirliliğinin Önlenmesi Kuralları,

EK-II. Dökme Halde Taşınan Zararlı(Zehirli) Sıvı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğinin Önlenmesi Kuralları,

EK-III.  Denizde Paketli Halde Taşınan Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğin Önlenmesi Kuralları,

EK-IV. Gemilerden Kaynaklanan Pis Sular (Tuvalet) İle Kirlenmenin Önlenmesine İlişkin Kurallar,  

EK-V. Gemilerden Çıkan Süprüntüler(Katı Copler) İle Kirlenmenin Önlenmesine İlişkin Kurallar, 

EK-VI. Gemilerden Kaynaklanan Hava Kirliliğini Önleme Kurallarıdır.

Ulusal ve Uluslararası sularda sefer yapan bütün deniz araçları, MARPOL 73/78 Sözleşmesi'nin hükümlerini yerine getirmekle yükümlü olup deniz çevresinin korunmasına katkı sağlamaları gerekmektedir.

 

14.Yağ Kayıt Defteri, Çöp Kayıt Defteri ve Yük Kayıt Defteri Satışı Odanızca Yapılmakta mıdır?

MARPOL 73/78 EK-I kuralları gereği, Türk Bayraklı gemilerde tutulması gereken kayıtlar için gerekli "Yağ Kayıt(Kargo ve Makine) Defteri"ne ait değişiklikler,

Ek-II Kuralları gereği, "Dökme Halinde Zehirli Sıvı Maddeler Taşıyan Gemiler İçin" "Yük Kayıt Defteri" ne ait değişiklikler, 

Aynı şekilde, EK-V kuralları gereği, Türk Bayraklı gemilerde tutulması gereken kayıtlar için gerekli "Çöp Kayıt Defteri"ne ait değişiklikler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile koordineli olarak Odamızca hazırlanmakta, üyelerimize duyurusu yapılmakta ve satışa sunulmaktadır. Defterlere ait olabilecek değişiklik/düzeltmeler için, Mevzuat kuralları takip edilmekte olup gereklilikler üyeler ile paylaşılmaktadır.

 

15.Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Hangi Ulusal Kanunumuz Esaslarını Kapsar?

Kıyı Tesislerinin, Oluşabilecek Çevre Kirliliğine Karşı, Acil Müdahale Planı ve Risk Değerlendirmesini Yapma Yetkisini Hangi Kurum Kimlere Vermektedir?

Yukarıda bahsedilen Uluslararası Sözleşmelerin, ulusal boyutta da uygulanabilirliği, Deniz emniyeti ve deniz çevresi kirliliğinin önlenmesi konusunda, uluslararası hukuk ve iç hukuktan doğan hak ve yükümlülüklerde göz önünde bulundurularak ve taraf olduğumuz OPRC-90 Sözleşmesinin bir benzeri olarak; "Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun(5312 Sayılı Kanun)"u hazırlanmıştır. Uygulama Yönetmeliği ise; hükümlerinin etkin olarak uygulanmasını sağlayacak prensipler ve uygulamaya yönelik alınacak tedbirler, bahse konu Kanunda belirtilen hususlarda yetki, görev ve sorumlulukları uygulamaya ilişkin usul ve esaslar belirlemektedir.

Bu yönetmelik ile, acil müdahale birimi, acil müdahale merkezleri, acil müdahale plânı (Kıyı Tesisi, Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası Acil Müdahale), gemilerin bildirim yükümlülükleri, kirlenme olaylarının bildirimi, acil müdahale planlamasında kademeli müdahale yaklaşımı (bir kıyı tesisinde veya gemide operasyonel faaliyetler sonucu oluşabilecek ve küçük ölçekli kirlenmelere neden olabilecek olaylar, bir kıyı tesisi veya kanun kapsamındaki bir geminin kendi imkan ve kabiliyetlerinin yetersiz kaldığı durumlarda bölgesel imkan ve kabiliyetler ile müdahale edilip kontrol altına alınabilecek orta ölçekli olaylar ve denizde ve/veya kıyı tesisinde meydana gelen ciddi kazalardan kaynaklanan büyük ölçekli olaylar) ile ulusal, bölgesel acil müdahale planının hazırlanmasının yanı sıra müdahale için uluslararası işbirliği hususlarını da kapsamaktadır.

Kurum/kuruluşlara acil müdahale planı ve risk değerlendirmesi yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmekte olup denetimi de aynı Bakanlıkça yapılmaktadır.

Kıyı tesisi yetki almış bir tesis değil ise kendi risk değerlendirmesi ve acil müdahale planını hazırlayamaz.

219 adet kıyı tesisi, 1 adet ulusal ve 6 adet bölgesel acil müdahale planı hazırlanmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

 

16.Gemi Tarafından Denize Yasadışı Olarak Yapılan Deşarjlarda (Petrol İçerikli Sintine Suyu Gibi) 5312 Sayılı Kanun Hükümleri Uygulanır mı?

5312 Sayılı Kanun, ani ve beklenmedik şekilde gerçekleşen kazalar sonucunda meydana gelen kirlilikler için uygulanmaktadır. Yasa dışı deşarjlarda, 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümleri geçerlidir.

 

17.Denizlerimizde ve Limanlarımızda Gemilerden Atık Alım Hizmeti Nasıl Yapılmakta, Limanlarda Atık Yönetimi Planları Ne Şekilde Hazırlanmaktadır?

Uluslararası sözleşmelerde, denizlerin kirletilmesi kesinlikle yasaktır. Ancak gemilerde meydana gelen atıkların boşaltılması/alınması, gemilerin güvenliğini tehlikeye sokmayacak, seferlerini gereksiz olarak aksatmayacak ya da gecikmesine izin vermeyecek şekilde olmalıdır. Atıkları alabilecek liman ve kıyı tesislerinde, yeterli alma istasyonlarının bulunması gerekmektedir.

Bu sebeple, MARPOL 73/78 Sözleşmesi ve ilgili AB mevzuatı paralelinde, gemilerden kaynaklanan atıkların deniz ortamına verilmesinin önlenmesi amacıyla; atıkların alınması, depolanması ve bertaraf tesislerine taşınması, keza buna yönelik olarak limanlarda kurulması ve işletilmesi gerekli atık kabul tesisleri ile atık alma gemilerine ilişkin usul ve esasları içeren "Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği " (26.12.2004 tarihli ve 25682 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış olan) uygulanmaktadır.

Liman, tersane ve demirleme bölgelerinde bekleyen tüm gemilerin, MARPOL 73/78 kapsamındaki EK-I,  EK-IV,  EK-V atıkları, 2000/59/EC Avrupa Parlamentosu Konsey Direktifi, Büyükşehir Belediye Kanunu ve bahse konu Yönetmelik çerçevesinde toplanmaktadır.       

Bahse konu Yönetmeliğin EK'lerinde "Atık Yönetim Planı" hazırlanması ile 6 ıncı maddesinde ise  "Atık alım yükümlülerinin yükümlülükleri" yer almakta olup diğer maddelerde Atık Kabul Tesisleri ile Atık Toplama Gemilerine Lisans Belgesi verilmesi işlemlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili Valiliklerce yapıldığı ifade edilmektedir. Liman işletici kuruluşlara, söz konusu atık toplama lisansları verilirken liman işletici kuruluşlar tarafından hazırlanan atık yönetim planlarının onaylanması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak Limanlarda, atık kabul tesisi kurulmuş olup lisanlı atık alım hizmeti verilmektedir.

 

18.Gemi Atık Takip Sistemi(GATS) İçinde, Atık Bildirimleri Hangi Kapsamda, Nerelere ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gemi atıklarının etkin yönetimi ve takibini sağlamak amacı ile atıkların bertaraf tesisine kadar online takibini sağlayacak Gemi Atık Takip Sistemi(GATS), 2011 yılında uygulamaya konulmuştur. Bildirim zorunluluğu liman dışı sefer yapan tüm yolcu gemilerini, 150 GRT ve üstündeki petrol tankerleri ile 400 GRT ve üstündeki diğer gemileri kapsar. Bildirimler, Liman Başkanlıklarına ve liman işletmelerine yapılır, atık bildirimleri geminin limana varmasından 24 saat öncesinden yapılır.

GATS, Gemilerin atık bildirimlerini, Liman işletmelerinde oluşturulan atık transfer formu bilgilerini, Çevre Kanunu gereğince gemilere kesilen idari yaptırım bilgileri hususlarını kapsar. Gemide taşınan yüklere ilişkin bilgileri kapsamamaktadır.

Gemi atıklarına yönelik olarak, tüm limanlarda atık kabul tesisleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış olup 232 Limanda atık kabul tesisi ile gemi atıklarının alınması hizmeti verilmektedir

 

19.Küçük Deniz Araçlarından Kaynaklanan Deniz Kirliliğinin Önlenmesinde Uygulanan Mavi Kart Sistemi Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Türkiye'nin deniz yetki alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanun uyarınca yayımlanan "Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında;

a.       Gemilerin normal faaliyetlerinden kaynaklanan ve adı geçen Yönetmelikte tanımlanan atıkları atık alım yükümlülerine verirken uygulamaları gereken bildirim ve haberleşme yöntemleri ile atık alım yükümlülerinin gemilerden topladıkları atıklara ilişkin yapmaları gereken bildirimlerin usul ve esaslarını,

b.      Balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerleri ve buna benzer kıyı tesisleri ile kara ile bağlantısı olmayan yüzer tekne bağlama yerleri ve buna benzer platformlara gelen gemilere atık alım hizmetinin verilmesi, bu hizmetin takibini sağlamak maksadıyla Mavi Kart Sisteminin oluşturulması ve sistemin uygulanmasından sorumlu kurum ve kuruluşlarca yapılacak iş ve işlemlere ilişkin usul ve esaslarını,

düzenleyen "Gemi Atık Takip Sistemleri Uygulama Genelgesi" 26 Eylül 2013 tarihinde 2013/12 Sayılı Genelge ile revize edilerek tekrar yayımlanmıştır.

Bahse konu Yönetmelik ve Uygulama Genelgesi çerçevesindeki "Gemi Atık Takip Sistemi-GATS" ve "Mavi Kart Sistemi" ile, atıkların alınması, depolanması, bertarafa gönderilmesi ve tesislerin atıklarının etkin olarak takibinin online yapılabilmesi için gerekli alt yapının kurulması çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda 2011 tarihinden bu yana sürdürülmektedir.

Tekne ve Yatlar gibi Küçük Deniz Araçları için geliştirilen Mavi Kart Sistemi; bayrağı ne olursa olsun GATS dışında kalan atık üretecek donanıma sahip olan bütün gemiler, atık alım hizmeti veren balıkçı barınakları, yat limanları, çekek yerleri ve buna benzer kıyı tesisleri ile kara ile bağlantısı olmayan yüzer tekne bağlama yerleri ve platformlara uygulanır. 

Mavi Kart Elektronik Atık Takip Sistemi; küçük deniz araçlarından sintine, pis su ve çöplerin denize deşarjının önlenmesi, ne kadar atık oluştuğu, atığın türü, miktarı, tarihi ve ihtiyaç duyulan diğer bilgiler ile hangi kıyı tesisine verildiğinin elektronik olarak web ortamında online izlenebilmesidir.

Denizlerimizin korunması ve temiz kalabilmesi için, Koy ve Körfezlerde oluşturulan Mavi Kart Sistemi uygulamasının çok gerekli olduğu hususunda İMEAK DTO Fethiye, Bodrum, Marmaris, Antalya Şubemiz ev sahipliğinde, sektör temsilcileri, ilgili kurum kuruluşlar ve İMEAK DTO organizasyonu ile, koordinasyon toplantıları yapılmakta sistemin daha iyi işleyebilmesi için ihtiyaçlar belirlenmekte ve bu ihtiyaçların giderilmesine ilişkin gerekli çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızca yürütülmektedir. Muğla ve Antalya bölgelerinde uygulanmakta olup, bahse konu Genelge kapsamında diğer kıyı illerimizde de Mavi Kart uygulamasına geçilmesi çalışmaları takip edilmektedir. (İzmir, Aydın, Mersin İl sınırları içinde de uygulama çalışmalarına başlanılmıştır.)

Fethiye ve Göcek bölgesinde, Odamız Projesi/İştiraki olan "Atık Su Otomasyon Sistemi(ASOS)"'nin çalışmaları tamamlanmış ve 37 noktada atık su boşaltım ünitesi/noktaları devreye girmiştir. Keza, söz konusu atık alım noktalarının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Mavi Kart Sistemine entegresi sağlanarak tam otomasyona 24 Eylül 2013 tarihinde geçilmiştir.

Keza, Marmaris'te 43 adet Atık Alım Noktasında atık alım hizmeti verildiği, Bodrum'da  25 adet Atık Alım Noktasında atıkların online takibinin sağlanacağı ASOS tesis çalışmalarının sürdürüldüğü, ayrıca bölgede 7 adet Atık Alım Gemisinin hizmet verdiği, 14 Sahil Güvenlik Botu ile denetimler yapıldığı, Antalya'da ise,16 adet Atık Alım Noktasında atık alım hizmeti verildiği, Mavi Kartın teknelere dağıtımına, İl Müdürlükleri ve kıyı tesisleri vasıtası ile devam edildiği, 8 adet Sahil Güvenlik Botu ile denetimlerin yapıldığı izlenmektedir.

2014 yılı sonu ile Mavi Kart Sistemine geçmeyen marina/yat limanı kalmaması gerektiği, Gemi Atık Takip Sistemleri Uygulama Genelgesi kapsamındaki kıyı tesislerinin, gemilerin atıklarını alacak yeterli kapasite ve nitelikte otomatik sayaç sistemine sahip ve Mavi Kart sistemine bilgileri aktaracak bilişim altyapısının kurulu bulunması gereken atık alım noktalarındaki eksik tesislerini tamamlamaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kendilerine bildirilmiştir.

 

20.Denizlerimizin Kirlenmesine Karşı İdari ve Cezai Yaptırım İşlemlerini ve Denetleme Yetkisini Uygulanmakta Olan Ulusal Yasamız Ve Kurum Hangisidir?

Uluslararası sözleşmelerde denize kasıtlı ya da ihmal sonucu atık ve kargo kalıntısı dahi boşaltılmasını yasaklayıcı tedbirler üzerinde çalışılmakta, petrol ve kimyasallar da olmak üzere kirliliğe yol açan tahliyelerin yapılması durumunda geminin bayrağına bakılmaksızın ceza müeyyideleri uygulanmaktadır. Kirletmenin tekrar vuku bulmaması; gelecekte de çevresel hasarlara yol açılmaması, bio çeşitliliğe, suya/denize, toprağa, havaya gelebilecek zararların önlenebilmesi için, Ülkemizde de bu hususlara yasalar (2872 Sayılı Çevre Kanunu)  ile dikkat edilmektedir.

Denizlerimizin kirlenmesine karşı idari ve cezai yaptırım işlemleri 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nda düzenlenmiştir. Çevre Kanunu 26.04.2006 tarihli 5491 sayılı Kanunla değişikliğe uğramış olup Kanuna ait Md.12 aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: Çevre Kanunu Md.12(1) "Kanun hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlı'ğa ait olduğu, gerektiğinde bu yetkinin, Bakanlıkça; il özel idarelerine, çevre denetim birimlerini kuran Belediye Başkanlıklarına, (mülga)Denizcilik Müsteşarlığı'na, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na, devredilebileceği, Denetimlerin, Bakanlığın belirlediği denetim usul ve esasları çerçevesinde yapıldığı" ifade edilmektedir. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanunun Md.24 üne istinaden İdari Cezalarda Yetki ve Md.12 hükmü ile denizlerle ilgili denetim yetkisini Yetki Devri Genelgesi (2011/9) ile devretmiştir.

1-(Mülga)Denizcilik Müsteşarlığı, Bölge Müdürlüğü Bağlısı Liman Başkanlıkları;

a. Limanlar ve liman başkanlığı yetkisinde bulunan diğer iskele ve rıhtımlarda; mendirek olan limanlarda her iki mendirek ucunu birleştiren hattın sahile doğru iç kısmında kalan deniz alanında; mendirek olmayan limanlarda iskelenin veya rıhtımın her noktasından 1 (bir) deniz miline kadar olan deniz alanlarında,

b. Balıkçı barınakları ve yat limanlarında; mendirek olan limanlarda her iki mendirek ucunu birleştiren hattın sahile doğru iç kısmında kalan deniz alanında, sadece iskele olan limanlarda iskelenin her noktasından 1(bir) deniz mili mesafe içerisinde bulunan deniz alanlarında,

i. Gemi ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik denetim ve kontrol yapma,

ii. 2872 sayılı Çevre Kanununun "İdari Nitelikteki Cezalar" başlıklı 20nci maddesinin (ı) bendinde (son paragrafında belirtilenler hariç) belirtilen hükümler kapsamında gemi ve deniz araçlarına idari yaptırım kararı verme konularında, yetkilidir.

Ancak, yukarıda belirtilen alanların, İstanbul, Kocaeli, Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının yetki sınırları içerisinde kalması durumunda söz konusu alanlarda yetki adı geçen Büyükşehir Belediye Başkanlıkları tarafından kullanılacaktır.

2-Sahil Güvenlik Komutanlığı, Bölge Komutanlığı bağlısı Bot Komutanlıkları;

(Mülga)Denizcilik Müsteşarlığı ve İstanbul, Kocaeli, Antalya ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının yetki alanları dışında kalan deniz alanlarında yetkilidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarafından, 2872 Sayılı Çevre Kanunu Md.20'de yer alan para cezası miktarlarına istinaden hazırlanan  "2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ" her yıl için düzenlenmekte olup Odamızca üyelerimize duyurulmaktadır.

 

2872 Sayılı Çevre Kanunu gereği;

Md. 8.  Kirletme Yasağı

Md.11. Limanlarda Atık Kabul Tesislerinin Kurulması Yükümlülüğü

Md.12. Denetim Yetkisinin Devredilmesi

Md.20(ı). Denizlere Atıkların Yasadışı Boşaltılması Yasağı ve Çevre Ceza Miktarları hükümleri belirlenmiştir.

Denizlerin korunmasını sağlayan diğer hükümler ise aşağıdaki şekildedir.

 

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu/Md 7(i)

Deniz araçlarının atıklarını toplamak, toplatmak, arıtmak ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmaktır. Bu madde uyarınca İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri kendi yetki alanlarında gemilerden atık alım hizmeti vermektedirler.

 

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği/Md 23(b)

"Türkiye'nin hükümranlık bölgesine giren denizlerde; gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan çöp, petrol ve petrol türevleri ile bunlarla bulaşık sintine suları, kirli balast suları, slaç, slop, yağ ve benzeri katı ve sıvı atıkların, her türlü kargo artıklarının ve bu denizler üzerindeki hava sahasında seyreden uçakların atıklarının boşaltılması yasaktır. Gemilerden kaynaklanan atıklar lisanslı atık kabul tesislerine ve/veya lisanslı atık alma gemilerine verilir.

 

Yönetmelikte "Hassas alan niteliğindeki koy ve körfezlerde, gemide arıtma cihazı olsa dahi gemilerden evsel nitelikli atıksu boşaltımı yasaktır." hükmü yer almaktadır.

 

21.Denizlerde Dispersant Kullanımı Yasal mıdır?

Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun ve Uygulama Yönetmeliği kapsamında, acil durumlarda deniz kirliliğine müdahale yöntemlerinden biri olarak dispersant kullanımı istenilmektedir. Ancak, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nin "Denizlerle İlgili Kirletme Yasakları" Md 23(e) bendinde;   

"e) Kaza nedeniyle yangın tehlikesinin bulunduğu durumlar hariç olmak üzere, Bakanlığın uygun görüşü alınmadan su ortamına dağılmış petrolün dibe çöktürülmesi veya kimyasal dispersant kullanılarak seyreltilmesi yasaktır." hükmü yer almaktadır.

 

Ayrıca, kaza sonucu oluşan kirliliğe müdahalede, su ortamına dağılmış petrolün dibe çöktürülmesinde veya kimyasal dispersant kullanılarak seyreltilmesinde, Ülkemizde dispersant kullanımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın müsaadesi/olurunun alınması zorunludur. Kullanımı halinde, 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümleri uygulanmaktadır.

 

22.Atık Alım Ücret Tarifesi İle İlgili Tebliğ Hangisidir?

Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Md.26 gereği; "Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Uygulanacak Ücretler ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2009/3)" ile MARPOL 73/78 kapsamındaki EK-I,  EK-IV,  EK-V atıklarının alım hizmetleri ücretlendirilmesi yapılmaktadır.

Tebliğ kapsamındaki "Sabit Ücret Tarifesi" Kabotaj hattında sefer yapan gemilere uygulanmaz.

 

23.Atık Alım Gemilerini Lisanslandırmak Hangi Kurumun Yetkisindedir?

Atık alım gemilerini lisanslandırmak, Lisans alınacak ilin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nce, toplanacak olan komisyon nezaretinde, ilgili Valilikçe verilmektedir.

 

24.Karasularımız Dahilinde Düşük Sülfürlü Yakıt Uygulaması Hangi Mevzuata Tabidir?

Küresel uygulamalarda ve AB limanlarında olduğu gibi, karasularımız dahilinde düşük sülfürlü yakıt uygulamasına ait "Bazı Akaryakıt Türlerindeki Kükürt Oranının Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik" hakkında yaşanan sıkıntılara ilişkin bilgilendirmeler 30.07.2013 tarih ve 3055/49 sayılı Sirküler ile Sektöre duyurulmuştur. Ayrıca, AB Limanları ve ilan edilen "Emisyon Kontrol Alanları" için, bu bölgelere seyir yapan Türk Armatör Firmaları'nın, düşük sülfürlü yakıt bulundurmaları açısından önem taşımaktadır.

Gemilerden Kaynaklı Kükürt(SOx) Emisyonunun (Gemide kullanılan yakıt içindeki Kükürt-S oranı), küresel uygulamada; %4.5 (45.000 ppm) iken 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren %3.5 (35.000 ppm) olduğu ve zamanla yakıttaki Kükürt(S) emisyonlarının azaltılarak, 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren %0.5 (5.000 ppm) düşürüleceği bilinmektedir.  

 

25.Gemi Kaynaklı Emisyonlar Çerçevesindeki Mevzuat Çalışmaları Hangi Kurum Tarafından Yapılmaktadır?

Ülkemizde, sera gazı (CO2, SOx, NOx, PM) emisyonları kontrolü ve azaltımına yönelik mevzuat çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda yapılmaktadır.

Dünya ticaretinin %90 ının taşımacılığını yapan Uluslararası Denizcilik Endüstrisi, küresel ekonominin işleyebilmesi için hayati önem arz etmektedir. Deniz taşımacılığı olmadan, kıtalararası ticaret, dökme yük hammadde taşımacılığı, işlenmiş yiyecek ve eşyanın ithalat/ihracatı mümkün olamayacaktır. Bu kapsamda, IMO ve AB olarak; ilgili Uluslararası Sözleşmeler ve MARPOL 73/78 Ek-VI (Gemilerden Kaynaklanan Hava Kirliliğini Önleme Kurallar) ile önlemler, tedbirler aldığı ve strateji hazırlama çalışmaları içinde bulunduğu bilinmektedir. Emisyon Ticaret Şeması(Global ETS), Gemi Enerji Verimliliği Planı, gemiye özel Enerji Verimliliği Dizayn İndeksi değeri hesabı, kurallara uygunluk sonucunda gemilere "Uluslararası Enerji Verimliliği Sertifikası" düzenlenmesi gibi operasyonel ve piyasa bazlı yöntemler üzerinde çalışılmaktadır.

Hava kirliliği ve çevrenin korunmasına yönelik bir diğer önemli husus MARPOL EK-VI (Gemilerdeki Hava Kirliliğinin Önlenmesine İlişkin Kurallar)' nın, 400 GT üstü gemiler için 19.05.2005 tarihinde yürürlüğe girmiş olmasıdır. 2005 yılından bu yana gemilerden kaynaklanan emisyonların azaltılması için uygulanan bu kuralların daha da ağırlaştırılarak revize edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca, çalışmaları hala IMO'da devam etmekte olan,  sera etkisi yaratan gazların (GHG)  azaltılması konusunun;  KYOTO Protokolü'ne imza atan bir ülke olarak, yeni teknolojilerin ve kuralların süratle uygulanması gerekeceği değerlendirilmektedir. Ayrıca, Gemilerin enerji verimliliğine yönelik yeni kurallar MEPC.203(62) ile eklenmiş ve bu bağlamda, yeni gemilerin 1 Ocak 2013 ve sonrası için "Enerji Verimliği Dizayn İndeksi-EEDI ve 400 GT ve üzeri mevcut tüm gemiler için 01.01.2013 tarihinden itibaren "Gemi Enerji Verimliliği Yönetim Planı-SEEMP İşletim Planlarının, uluslararası sefer yapan gemilerde Ek-VI kapsamında bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Keza  "Uluslararası Enerji Verimliliği Sertifikası" (International Energy Efficiency Certificate-IEEC)düzenlenmesi gerektiği konuları hakkında, uygulamada sıkıntı yaşanmaması, yeni döneme hazırlıklı olunması açısından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile koordineli olarak, "Gemi Kaynakları Emisyonların Azaltılması" ile ilgili tüm üyelerimize eğitim ve seminerler verilmiştir. 

26.Gemilerden Kaynaklanan Bir Kirlilik Görüldüğünde Nerelere İhbar Edilmelidir?
Gemilerden kaynaklanan kirlilik görüldüğünde, bağlı bulunulan İlin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Alo 156 Sahil Güvenlik hattına, bağlı bulunulan yerin Liman Başkanlığına,
İhbarda bulunabilirler.

27.Deniz Çevresi Konusundaki Gelişmeleri Nereden Takip Edebilirim?

www.denizticaretodasi.org.tr adresinde bulunan "Duyurular/Haberler" bölümünü ile "Bilgi Bankası" sekmesinin altında bulunan "Deniz Çevresi" sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir sorunuz olduğu takdirde hayriye.demiroglu@denizticaretodasi.org.tr adresi veya 0212 252 01 30(271) numarası ile irtibata geçebilirsiniz.

 

1. GÜMRÜK İŞLEM TAKİP KARTLARINA İLİŞKİN BİLGİ ALABİLİR MİYİM? 

GÜMRÜK İŞLEM TAKİP KARTLARINA İLİŞKİN BİLGİ

1. DTO HANGİ KANUNA GÖRE GÖREV YAPMAKTADIR?

DTO 5174 SAYILI TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ İLE ODALAR VE BORSALAR KANUNU KAPSAMINDA ÇALIŞMAKTADIR.

2. DTO’DA SEÇİM DUYURUSU NASIL YAPILMAKTADIR?

SEÇİM DUYURULARI ODAMIZ WEB SAYFASINDA AÇIKLAMALI OLARAK SEÇİM DÖNEMİ ÖNCESİNDE YAYINLANMAKTADIR.

3. ODA ÜYELERİNİN SEÇİM ZAMANI VE GÖREV SÜRELERİ NE ZAMANDIR?

ODA ORGAN SEÇİMLERİ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ İLE ODALAR VE BORSALAR ORGAN SEÇİMLERİ YÖNETMELİĞİNDE BELİRTİLEN USUL VE ESASLARA UYGUN OLARAK EKİM AYINDA BAŞLAR, KASIM AYI İÇİNDE BİTİRİLİR. ODALARDA MESLEK KOMİTELERİ, MECLİS, YÖNETİM KURULU, DİSİPLİN KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ İLE GENEL KURUL DELEGELERİNİN GÖREV SÜRELERİ DÖRT YILDIR.

4. ODA ORGANLARININ GÖREVE BAŞLAMALARI NASILDIR?

ODA MESLEK KOMİTESİ, MECLİS VE DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ İLE YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ SEÇİMLERİNİN KESİNLEŞMESİNDEN İTİBAREN İKİ (2) GÜN İÇİNDE GÖREVE BAŞLARLAR.

5. ODA ORGAN SEÇİMLERİNDE SEÇME YETERLİLİKLERİ ŞARTLARI NELERDİR?

ODALARDA ORGAN SEÇİMLERİNE “SEÇMEN” SIFATIYLA İŞTİRAK EDEBİLMEK İÇİN;

A) ODA KAYITLI OLMAK,

B) GERÇEK KİŞİLER İLE TÜZEL KİŞİLERİN GERÇEK KİŞİ TEMSİLCİLERİ İÇİN SEÇİM GÜNÜ İTİBARIYLA ON SEKİZ YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK,

C) TÜZEL KİŞİLERİN GERÇEK KİŞİ TEMSİLCİLERİ İÇİN TESCİLLİ ANA SÖZLEŞMELERİNDE TEMSİL VE BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMAK YETKİSİNE SAHİP OLMAK,

D) ODAYA KAYDINI GEREKTİREN TİCARİ VE SINAİ KAZANÇ DOLAYISIYLA GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLMAK,

E) KANUNUN 10 UNCU VE 32 NCİ MADDELERİ UYARINCA MESLEK GRUBU VE SEÇMEN LİSTELERİNDEN SİLİNMEMİŞ OLMAK VEYA KANUNDA BELİRTİLEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİŞ OLMAK SURETİYLE YENİDEN MESLEK GRUBU VE SEÇMEN LİSTELERİNE DAHİL EDİLMİŞ OLMAK GEREKİR.

TÜZEL KİŞİLERİN SEÇME HAKKINI KULLANABİLMESİ İÇİN a) FIKRASINDA BELİRTİLEN ŞARTLARIN YANI SIRA, ŞİRKET SAHİBİ, ORTAĞI , YÖNETİM KURULU ÜYESİ, GENEL MÜDÜRÜ, MURAHHAS AZASI, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, BİRİM MÜDÜRÜ VE ŞUBE MÜDÜRÜ SEVİYESİNDE ŞİRKETİ TEMSİLE, BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMAYA VE AHZÜKABZA YETKİLİ OLDUĞU TİCARET SİCİLİNE VEYA ESNAF VE SANATKAR SİCİLİNE TESCİL EDİLMİŞ ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ OLMASI VE BU HALİN YENİ KURULAN ŞİRKETLER HARİÇ SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMSI ŞARTTIR. ŞİRKET ORTAKLIĞI VEYA YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ SEÇİM TARİHİNDEN GERİYE DOĞRU EN AZ ALTI AYDIR DEVAM EDEN ŞAHISLARDAN TEMSİL VE BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMA YETKİSİNE SAHİP OLANLARIN, BU ZAMAN DİLİMİNDE AHZÜKABZA DA YETKİLİ KILINMALARI HALİNDE, BU YETKİNİN SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMASI ŞARTI ARANMAZ.TEMSİLE, BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMAYA VE AHZÜKABZA YETKİLİ OLANLARIN, BU YETKİLERİNİN SÜRESİNİN SEÇİM TARİHİNDEN ALTI AY ÖNCEKİ ZAMAN DİLİMİNDE DOLMASI VE AYNI KİŞİLERİN BU SÜRE İÇİNDE YENİDEN YETKİLİ KILINMALARI HALİNDE, BU YETKİNİN SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMASI ŞARTI ARANMAZ.MÜNFESİH ŞİRKETLER ODA ORGAN SEÇİMLERİNDE OY KULLANAMAZ.BU MADDEDE GEÇEN SÜRELER, GÜN HESABI YAPILMAK SURETİYLE HESAPLANIR.

6. ODA ORGAN SEÇİMLERİNDE SEÇİLME YETERLİLİKLERİ ŞARTLARI NELERDİR? 

ODA ORGANLARINA SEÇİLEBİLMEK İÇİN; 

A) SEÇİM TARİHİ İTİBARIYLA, TACİR VE SANAYİCİLER İÇİN TİCARET SİCİLİNE KAYITLI BULUNMAK ŞARTIYLA, YENİ KURULAN ODALAR HARİÇ EN AZ İKİ YILDAN BERİ ODAYA KAYITLI OLMAK,

B) GERÇEK KİŞİLER İLE TÜZEL KİŞİLERİN GERÇEK KİŞİ TEMSİLCİLERİ İÇİN SEÇİM GÜNÜ İTİBARIYLA 25 YAŞINI DOLDURMUŞ VE OKUR-YAZAR OLMAK, 

C) İFLAS ETMEMİŞ YA DA İFLAS ETMİŞ OLSA BİLE İTİBARINI HÜKMEN YENİDEN KAZANMIŞ OLMAK,

D) (02/03/2005 TARİH VE 25743 SAYILI RESMİ GAZETE İLE DEĞİŞİK) TAKSİRLİ SUÇLAR HARİÇ OLMAK ÜZERE AĞIR HAPİS CEZASIYLA CEZALANDIRILMAMIŞ OLMAK, YAHUT AFFA UĞRAMIŞ VEYA TESCİL EDİLMİŞ OLSALAR BİLE BASİT VE NİTELİKLİ ZİMMET, İRTİKAP, RÜŞVET, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, EVRAKTA SAHTEKARLIK, İNANCI KÖTÜYE KULLANMA, YALAN YERE TANIKLIK, KAÇAKÇILIK, HİLELİ İFLAS, RESMİ İHALE VE ALIM SATIMLARA FESAT KARIŞTIRMA, KARA PARA AKLAMA, DEVLET SIRLARINI AÇIĞA VURMA, TERÖR, VERGİ KAÇAKÇILIĞI VEYA VERGİ KAÇAKÇILIĞINA İŞTİRAK SUÇLARINDAN DOLAYI HÜKÜM GİYMEMİŞ OLMAK,

E) KANUNUN 10 UNCU VE 32 NCİ MADDELERİ UYARINCA MESLEK GRUBU VE SEÇMEN LİSTELERİNDEN SİLİNMEMİŞ OLMAK VEYA KANUNDA BELİRTİLEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİŞ OLMAK SURETİYLE YENİDEN MESLEK GRUBU VE SEÇMEN LİSTELERİNE DAHİL EDİLMİŞ OLMAK,

F) TİCARET VE SANAT İCRASINDAN HÜKMEN YASAKLANMAMIŞ OLMAK,

G) ODAYA KAYDINI GEREKTİREN TİCARİ VE SINAİ FAALİYETTEN ELDE EDİLEN KAZANÇ DOLAYISIYLA GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLMAK GEREKİR. 

BU MADDENİN BİRİNCİ FIKRASININ (A) BENDİNDE ÖNGÖRÜLEN İKİ YILLIK SÜRE, KANUNUN 10 UNCU VE 32 NCİ MADDELERİ UYARINCA MESLEK GRUPLARI VE SEÇMEN LİSTELERİNDEN SİLİNEN ÜYELERDEN KANUNDA BELİRTİLEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEK SURETİYLE YENİDEN MESLEK GRUBUNA VE SEÇMEN LİSTELERİNE DAHİL EDİLEN ÜYELER İÇİN ARANMAZ. SEÇİLME YETERLİLİĞİ BULUNMADIĞI SONRADAN ANLAŞILANLARLA, SEÇİLME YETERLİLİĞİNİ YİTİRENLERİN ODA ORGANLARINDAKİ ÜYELİĞİ BU TESPİTİN YAPILDIĞI TARİHTEN İTİBAREN KENDİLİĞİNDEN SONA ERER. TÜZEL KİŞİLERİN SEÇİLME HAKKINI KULLANABİLMESİ İÇİN BU MADDENİN BİRİNCİ FIKRASINDA BELİRTİLEN ŞARTLARIN YANI SIRA, ŞİRKET SAHİBİ, ORTAĞI, YÖNETİM KURULU ÜYESİ, GENEL MÜDÜRÜ, MURAHHAS AZASI, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, BİRİM MÜDÜRÜ VE ŞUBE MÜDÜRÜ SEVİYESİNDE ŞİRKETİ TEMSİLE, BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMAYA VE AHZÜKABZA YETKİLİ OLDUĞU TİCARET SİCİLİNE TESCİL EDİLMİŞ ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ OLMASI VE BU HALİN YENİ KURULAN ŞİRKETLER HARİÇ SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMASI ŞARTTIR. ŞİRKET ORTAKLIĞI VEYA YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ SEÇİM TARİHİNDEN GERİYE DOĞRU EN AZ ALTI AYDIR DEVAM EDEN ŞAHISLARDAN TEMSİL VE BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMA YETKİSİNE SAHİP OLANLARIN, BU ZAMAN DİLİMİNDE AHZÜKABZA DA YETKİLİ KILINMALARI HALİNDE, BU YETKİNİN SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMASI ŞARTI ARANMAZ. TEMSİLE, BAĞLAYICI İŞLEMLER YAPMAYA VE AHZÜKABZA YETKİLİ OLANLARIN, BU YETKİLERİNİN SÜRESİNİN SEÇİM TARİHİNDEN ALTI AY ÖNCEKİ ZAMAN DİLİMİNDE DOLMASI VE AYNI KİŞİLERİN BU SÜRE İÇİNDE YENİDEN YETKİLİ KILINMALARI HALİNDE, BU YETKİNİN SEÇİM TARİHİNDEN EN AZ ALTI AY ÖNCESİNİ KAPSAMASI ŞARTI ARANMAZ. 

7. DTO’NIN KAÇ ADET MESLEK KOMİTESİ VARDIR?

 DTO’NUN 48 ADET MESLEK KOMİTESİ MEVCUTTUR. 

8. MESLEK KOMİTELERİ VE ÜYELERİNİN BİLGİSİNE NASIL ULAŞILABİLİR? 

MESLEK KOMİTELERİNİN ÜYE VE İLETİŞİM BİLGİLERİ WEB SAYFASINDA MESLEK KOMİTELERİ BÖLÜMÜNDE MEVCUTTUR. 

9. MESLEK KOMİTESİ VE MECLİS SEÇİMLERİ NASIL YAPILMAKTADIR? 

MESLEK KOMİTESİ ASİL VE YEDEK ÜYELİĞİ İLE MECLİS ASİL VE YEDEK ÜYELİĞİ SEÇİMİ AYNI GÜNDE YARGI GÖZETİMİNDE OLMAK ÜZERE BİRLİKTE YAPILIR VE SEÇİMLERE TÜZEL KİŞİ OLARAK KATILIR. MECLİS ÜYELERİ, MESLEK KOMİTESİ ÜYELERİ ARASINDAN SEÇİLİR. 

10. MESLEK KOMİTELERİNİN GÖREVLERİ NELERDİR? 

MESLEK KOMİTELERİNİN GÖREVLERİ; MESLEKLERİ İLE İLGİLİ İNCELEMELER YAPMAK YARARLI VE GEREKLİ GÖRDÜKLERİ TEDBİRLERİ GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE YÖNETİM KURULU’NA TEKLİF ETMEK MESLEK KOMİTESİYLE İLGİLİ OLARAK MECLİS GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARDA BAŞKAN, BAŞKAN YARDIMCISI VEYA UYGUN GÖRÜLEN ÜYELERİN, OY KULLANMAMAK ÜZERE MECLİS TOPLANTISINA KATILMASINA KARAR VERMEK MESLEKLERİNE AİT İŞLER HAKKINDA, MECLİS VE YÖNETİM KURULU TARAFINDAN BİLGİ İSTENMESİ HALİNDE, BU KONUDA ARAŞTIRMA YAPMAK VE İSTEMİ CEVAPLANDIRMAK İLGİLİ MEVZUATA VERİLEN DİĞER GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEKTİR. 

11. MESLEK KOMİTELERİNDE TÜZEL KİŞİLİĞİ TEMSİL EDECEK GERÇEK KİŞİDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR? 

ÖNCELİKLE MESLEK KOMİTESİ ÜYELİĞİNE SEÇİLEN TÜZEL KİŞİLER, MESLEK KOMİTESİ ÜYELİĞİ SEÇİMLERİNİN KESİNLEŞMESİNDEN İTİBAREN BİR (1) GÜN İÇİNDE MESLEK KOMİTESİ ÜYELİĞİNDE TÜZEL KİŞİYİ TEMSİL EDECEK GERÇEK KİŞİNİN İSMİNİ ODAYA BİLDİRİR. TÜZEL KİŞİ ÜYELERİ TEMSİL VE İLZAMA YETKİLİ OLARAK BİLDİRİLEN KİŞİLERİN YETKİLİ OLDUKLARININ BELİRTEN TİCARET SİCİLİ GAZETESİNİN BİR ÖRNEĞİ, FİRMANIN, GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ KANUNUNA GÖRE VERGİ MÜKELLEFİ OLDUKLARINA DAİR VERGİ DAİRESİ’NDEN ALINACAK VERGİ BEYANNAMESİ,

• BELİRTİLEN KİŞİNİN BU MAKSATLA ALACAĞI YENİ “ADLİ SİCİL BELGESİ” 

• NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ • 6 RESİM (4 AY ÖNCE ÇEKİLMİŞ) 

• BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI.

12. DTO’DA MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI NASILDIR?  YENİ BİR MESLEK GRUBU NASIL KURULUR? 

ODAMIZDA MESLEKLER, TOBB TARAFINDAN YAYIMLANAN REHBERE UYGUN OLARAK GRUPLANDIRILIR. BİRLİK REHBERDE YER ALAN MESLEKLERİN GEREKTİĞİNDE DEĞİŞTİRİLMESİNE, ÇIKARILMASINA VEYA TİCARET VE SANAYİDE MEYDANA GELEN GELİŞMELER SONUCUNDA TEŞKİLİNE LÜZUM GÖRÜLEN YENİ MESLEKLERİN REHBERE EKLENMESİNE YETKİLİDİR. YENİ BİR MESLEK GRUBU KURULABİLMESİ İÇİN GEREKEN ASGARİ ÜYE SAYILARI, YÖNETİM KURULUNUN TEKLİFİ MECLİSİN ÜYE TAM SAYISININ SALT ÇOĞUNLUĞU KARARI VE TOBB’NİN ONAYI İLE KURULABİLİR. MESLEK GRUBU ÜYE SAYISININ HESABINDA, KANUNUN 10 UNCU MADDESİ UYARINCA MESLEK GRUPLARINDAN VE SEÇMEN LİSTELERİNDEN SİLİNEN ÜYELER DİKKATE ALINMAZ. BU ÜYELERDEN, DAHA SONRA KANUNDA BELİRTİLEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRENLER KAYITLI BULUNDUKLARI MESLEK GRUPLARINA VE SEÇMEN LİSTELERİNE DAHİL EDİLİRLER. AYNI MESLEK, TİCARET VE SANATLA İŞTİGAL EDEN ÜYELER HİÇBİR SURETLE BİRKAÇ GRUBA AYRILAMAZ VEYA FARKLI GRUPLARA DAHİL EDİLEMEZLER. BİRDEN FAZLA MESLEK, TİCARET VE SANATLA İŞTİGAL EDEN ÜYELERİN MESLEK GRUPLARI, ESAS İŞTİGAL KONULARI DİKKATE ALINMAK SURETİYLE BELİRLENİR. MENSUPLARININ SAYISI MESLEK GRUBU KURULABİLMESİ İÇİN İLGİLİ MADDEDE BELİRTİLEN ASGARİ ÜYESİ SAYISINDAN AZ OLAN MESLEKLER, REHBERE UYGUN OLARAK EN YAKIN MESLEK GRUBUNA DAHİL EDİLİR. YAKINLIKLARI SEBEBİYLE AYNI MESLEK GRUBUNDA TOPLANAN MESLEK ZÜMRELERİNİN, O MESLEK GRUBU İÇİNDE BELİRTİLMESİ VE EN AZ BİR ÜYE İLE TEMSİL EDİLMESİ ŞARTIYLA SEÇİLECEK MESLEK KOMİTESİNDE ÜYE SAYILARI ORANINA GÖRE TEMSİL EDİLMELERİ ZORUNLUDUR.

13. MESLEK GRUBUNA MENSUP ODA ÜYELERİNİN KARŞILAŞTIKLARI HERHANGİ BİR SORUN VARSA İLGİLİ MESLEK KOMİTELERİNE NASIL İLETİLMEKTEDİR? 

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN HERHANGİ BİR DALINDA KARŞILAŞILAN SORUNLARIN MESLEK GRUBUNA MENSUP ÜYELER TARAFINDAN, DENİZ TİCARET ODASI GENEL SEKRETERLİĞİ’NE HİTABEN YAZILMASI GEREKMEKTEDİR. ODA GENEL SEKRETERİ TARAFINDAN KONU, İLGİLİ DEPARTMANLARA VEYA ODA ORGANLARI BİRİMİ’NE HAVALE EDİLDİKTEN SONRA YAPILACAK İLK MESLEK KOMİTESİNİN GÜNDEMİNE ALINIP, GÖRÜŞÜLMESİNİ MÜTEAKİP ALINAN KARAR DOĞRULTUSUNDA ODAMIZCA İLGİLER NEZDİNDE GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILMAKTADIR. AYRICA TALEP SAHİBİNE DE YAZILI VEYA SÖZLÜ GERİBİLDİRİMDE BULUNULMAKTADIR. 

14. DTO’NUN BİLİRKİŞİ VE HAKEM LİSTELERİNDE NASIL YER ALINIR? 

ODA SEÇİMLERİNİN KESİNLEŞMESİNDEN İTİBAREN YAPILACAK İLK MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARINDA İŞTİGAL ALANLARI İLE İLGİLİ BİLİRKİŞİ VE HAKEM LİSTELERİNİ DÜZENLERLER. BU MEYANDA ODAMIZA MÜRACAAT EDEN KİŞİLERİN DE TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA BİLİRKİŞİ VE HAKEMLERDE ARANACAK VASIFLARA UYGUN KİŞİLERİN (AŞAĞIDA AÇIKLANAN) UYGUN KİŞİLERİN HAZIRLANACAK LİSTELERE ALINMASI SAĞLANIR. HAKEM VE BİLİRKİŞİLERDE ARANACAK VASIFLAR; ODALARDA HAKEM VEYA BİLİRKİŞİ OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE TECRÜBENİN YANI SIRA; 

A) 30 YAŞINI DOLDURMUŞ, 70 YAŞINI AŞMAMIŞ OLMAK, 

B) OKUR YAZAR OLMAK, 

C) İFLAS ETMEMİŞ YADA İFLAS ETMİŞ OLSA BİLE İTİBARINI YENİDEN KAZANMIŞ OLMAK, 

D) TİCARET VE SANAT İCRASINDAN HÜKMEN YASAKLANMAMIŞ OLMAK,

E) TAKSİRLİ SUÇLAR HARİÇ OLMAK ÜZERE İKİ YILDAN FAZLA HAPİS VEYA GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇUNDAN DOLAYI ALTI AYDAN FAZLA HAPİS CEZASIYLA CEZA ALMAMIŞ OLMAK; YAHUT AFFA UĞRAMIŞ VEYA TECİL EDİLMİŞ OLSALAR BİLE BASİT VE NİTELİKLİ ZİMMET, İRTİKAP, RÜŞVET, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, EVRAKTA SAHTEKÂRLIK, İNANCI KÖTÜYE KULLANMA, YALAN YERE TANIKLIK, KAÇAKÇILIK, HİLELİ İFLÂS, RESMİ İHALE VE ALIM SATIMLARA FESAT KARIŞTIRMA, KARA PARA AKLAMA, DEVLET SIRLARINI AÇIĞA VURMA, TERÖR, VERGİ KAÇAKÇILIĞI VEYA VERGİ KAÇAKÇILIĞINA İŞTİRAK SUÇLARINDAN DOLAYI HÜKÜM GİYMEMİŞ OLMAK GEREKİR. BU MADDENİN (D) VE (E) BENDİNDE YAZILI HUSUSLAR ADLİ SİCİL KAYDIYLA BELGELENİR. HAKEM VE BİLİRKİŞİLERİN ODA VE BORSALARA KAYITLI ÜYE OLMALARI ŞART DEĞİLDİR. 

EKSPERLERDE ARANACAK VASIFLAR; ODALARDA EKSPER OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE TECRÜBENİN YANI SIRA;

A) 70 YAŞINI AŞMAMIŞ OLMAK, 

B) ÜNİVERSİTELERİN EN AZ DÖRT YILLIK LİSANS EĞİTİM VEREN FAKÜLTELERİNDEN VEYA BUNLARA DENKLİĞİ YETKİLİ MAKAMLARCA KABUL EDİLEN YURT İÇİ VE YURT DIŞI ÖĞRENİM KURUMLARINDAN MEZUN OLMAK, 

C) İFLAS ETMEMİŞ YADA İFLAS ETMİŞ OLSA BİLE İTİBARINI YENİDEN KAZANMIŞ OLMAK,

D) TİCARET VE SANAT İCRASINDAN HÜKMEN YASAKLANMAMIŞ OLMAK, 

E) TAKSİRLİ SUÇLAR HARİÇ OLMAK ÜZERE İKİ YILDAN FAZLA HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMAMIŞ OLMAK; YAHUT AFFA UĞRAMIŞ VEYA TECİL EDİLMİŞ OLSALAR BİLE BASİT VE NİTELİKLİ ZİMMET, İRTİKAP, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, EVRAKTA SAHTEKARLIK, İNANCI KÖTÜYE KULLANMA, YALAN YERE TANIKLIK, KAÇAKÇILIK, HİLELİ İFLAS, GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA, RESMİ İHALE VE ALIM SATIMLARA FESAT KARIŞTIRMA, KARA PARA AKLAMA, DEVLET SIRLARINI AÇIĞA VURMA, TERÖR, VERGİ KAÇAKÇILIĞI VEYA VERGİ KAÇAKÇILIĞINA TEŞEBBÜS YADA İŞTİRAK SUÇLARINDAN DOLAYI HÜKÜM GİYMEMİŞ OLMAK GEREKİR. BU MADDENİN (B) BENDİNDE YAZILI HUSUS ÖĞRENİM DURUMUNU TEVSİK EDEN BELGE İLE (D) VE (E) BENDİNDE YAZILI HUSUSLAR İSE ADLİ SİCİL KAYDIYLA BELGELENİR. EKSPERLERİN ODALARA KAYITLI ÜYE OLMALARI ŞART DEĞİLDİR 

15. DTO’DAN BİLİRKİŞİ RAPORU NASIL TALEP EDİLİR? 

ÜYELERİMİZİN ÖZELLİKLE GÜMRÜKLERLE OLAN İŞLEMLERİNDE BİLİRKİŞİ, EKSPER, ANALİZ VE KAPASİTE RAPORLARINA İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA FİRMA TARAFINDAN ODAMIZ GENEL SEKRETERLİĞİ’NE YAZILI OLARAK MÜRACAATTA BULUNULARAK İŞİN MAHİYETİNE UYGUN GEREKLİ TÜM EVRAKLARDAN BİRER SURET VERİLİR. ODAMIZ İLGİLİ BİRİMİ TARAFINDAN HAZIRLANAN GÖREVLENDİRME YAZISI İLE BİLİRKİŞİ VEYA EKSPER TAYİN EDİLİR. ODAMIZCA GÖREVLENDİRİLEN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILAN İNCELEME SONUCUNDA EKSPER RAPORU DÜZENLENEREK ODAMIZA TESLİM EDİLİR. ODAMIZCA BİR ÖN YAZI HAZIRLANARAK RAPOR YAZIMIZ EKİNDE TALEP SAHİBİ FİRMAYA ODA ÜCRETLERİ HİZMET TARİFESİ İÇİNDE YER ALAN BİLİRKİŞİ ÜCRETİ OLARAK BELİRLENEN RAKAM TAHSİL EDİLDİKTEN SONRA VERİLİR.

​​ ​​​​​
​​
İMEAK Deniz Ticaret Odası