• Anasayfa
  • |
  • Muğla Koyları Hakkında Gerçek Dışı Habere İlişkin Açıklama

Muğla Koyları Hakkında Gerçek Dışı Habere İlişkin Açıklama

Kamuoyunun Dikkatine 

Muğla ili ve çevresindeki bazı sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların kullanım haklarının Odamız şirketlerinden Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye devredildiğine ilişkin ilk olarak bundan yaklaşık iki yıl önce ortaya atılan gerçek dışı bir haberin son günlerde bazı sosyal medya mecralarında ve bir TV kanalında sanki yeni bir gelişmeymiş gibi yeniden sunulmaya çalışılması girişimlerini hayret ve üzüntüyle takip ettik. 

Herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışılan yalan ve etik dışı habere karşı kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur. 

Söz konusu habere ilişkin iki yıl önceki tekzibimizde de belirttiğimiz gibi; konu, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tasarruf yetkisi kendisine ait bazı sahil ve koyların kullanımını bir pilot proje olarak İMEAK DTO’ya tahsis etmeyi düşünmüştür. O tarihlerde konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gören o günkü İMEAK DTO yönetimi, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur. Ancak Bakanlık daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiştir. Ve o günden bugüne Bakanlık tarafından Odamıza bu yönde teklif gelmediği gibi Odamız tarafından bu yönde bir talepte bulunulmamıştır. 

Bugün itibarıyla Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye yapılmış bir devir söz konusu değildir. 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI