• Anasayfa
  • |
  • Tamer Kıran ve Prof. Dr. Nafiz Arıca, NTV’de Yayınlanan Bakış Programına Konuk Oldu

Tamer Kıran ve Prof. Dr. Nafiz Arıca, NTV’de Yayınlanan Bakış Programına Konuk Oldu

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran ve PRÜ Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, 28 Haziran 2024 Cuma günü, haber kanalı NTV’de yayınlanan “Bakış” programına konuk oldu, program sunucusu Noyan Doğan’ın, denizcilik eğitimine ilişkin sorularını yanıtladı.

Tamer Kıran, ülkemizde denizcilik eğitiminin Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, Meslek Yüksekokullarında ve Lisans düzeyinde verildiğini belirtti. Ayrıca, bu okullardan mezun olan öğrencilerin farklı derecelerde belgeler aldığını ve bu belgelerin uzakyol ya da yakınyol kaptanlıkları için geçerli olduğunu söyledi.

Türkiye’de denizcilik eğitimi veren 16 meslek yüksekokulu, 14 fakülte ve 50'den fazla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunduğunu ifade eden Kıran, toplamda yaklaşık 20 bin öğrencinin bu kurumlarda eğitim gördüğünü açıkladı. Her yıl yaklaşık 1.100 zabitan mezun verildiğini belirten Kıran, bu zabitanların gemileri sevk ve idare eden kaptan ve mühendislerden oluştuğunu söyledi.

Uluslararası standartlara uygun eğitim veren denizcilik kurumlarının, mezunlarının dünya çapında iş bulma imkanlarına sahip olduğunu vurgulayan Kıran, pandemiden sonra Türk denizcilerine olan ilginin arttığını ve birçok gencin uluslararası firmalarda çalıştığını belirtti.

Prof. Dr. Nafiz Arıca da, Piri Reis Üniversitesi’nin Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik ihtisas üniversitesi olduğunu ve üniversitenin her alanda denizcilik eğitimi verdiğini söyledi. PRÜ’de 6.440 öğrenci bulunduğunu ve bu öğrencilerin çeşitli fakültelerde eğitim aldığını belirten Arıca, denizcilik eğitiminin zor ve meşakkatli olduğunu ancak mezunlarının yüksek maaşlarla iş bulma imkanına sahip olduğunu vurguladı.

Tüm Sliderlar