• Anasayfa
  • |
  • “El Verin Ev Yapalım” Kampanyasında Son Ay, Devletimizin Yaptığı Çağrıya Duyarsız Kalmayalım

“El Verin Ev Yapalım” Kampanyasında Son Ay, Devletimizin Yaptığı Çağrıya Duyarsız Kalmayalım

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta art arda meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından bölgenin yeniden ihyasına destek vermek amacıyla çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce (TOBB) başlatılan kalıcı konut kampanyasında son aya giriyoruz.

Afetin ardından hemen her fırsatta bu büyük acının yaralarının sarılabilmesi için dayanışmanın önemini hatırlattım, kalıcı konutların yapımı için destek beklediğimizi vurguladım.  Detaylarına Dergimizin iç sayfalarında ulaşabileceğiniz kampanyamıza lütfen destek olun.  Unutmayın az çok demeden yapacağınız her katkı büyük fayda sağlayacak, Odamızın toplam üye sayısı dikkate alındığında toplamda önemli miktarlara ulaşabilmemizi sağlayacak. Sizlerden istirhamım, devletimizin yaptığı çağrıya duyarsız kalmayalım.

Yaz turizm sezonunun başlangıcı olarak kabul ettiğimiz Haziran ayına giriyoruz. Geçtiğimiz yıl Rusya-Ukrayna savaşı, küresel ekonomideki enflasyonist baskı ve durgunluk gibi olumsuz etkilere rağmen yaklaşık 51,5 milyon turisti ülkemizde ağırlamayı başardı.

Yeni sezona umut veren rezervasyon talepleri ile başlıyoruz.  Sektördeki en büyük hareketliliği ülkemize gelen kruvaziyer gemi ve yolcu sayısında bekliyoruz. Kruvaziyer gemilerin İstanbul başta olmak üzere Ege ve Akdeniz’deki limanlarımıza gelişleriyle başlayacak hareketliliğin olumlu yansımaları olacağına sonuçta deniz turizmi faaliyetlerinin ülkemiz ekonomisine katkısının artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Netice itibarıyla umutla başladığımız yeni turizm sezonunun beklentilerimizin üzerinde bir dolulukla geçmesini, üyelerimize bereket ve hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum. 

Mayıs ayında “Gemi Sicil Nizamnamesi” (1956) ile “Gemi Bayrak Şahadetnameleri Hakkında Nizamname”yi  (1957) yürürlükten kaldıran  “Gemi Sicil Yönetmeliği” 12 Mayıs tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Nizamnamelerle kıyaslandığında anlaşılabilir dil, açık ve ayrıntılı hükümler, elektronik ortamda sağladığı imkanlar ile bürokrasiyi azaltan Gemi Sicil Yönetmeliğinde, gemi tasdiknamesi ile bayrak şahadetnamesinin nasıl düzenleneceği, gemi sicilinin kuruluşu ve nasıl tutulacağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uygun görülen bölge liman başkanlıklarında/liman başkanlıklarında kurulan ve gemi sicili tutmakla yetkili gemi sicil müdürlüğü personelinin sahip olmaları gereken nitelikler  yer alıyor.

Yönetmelikte yer alan düzenlemelere ilişkin değerlendirmelerimiz devam etmekle birlikte önümüzdeki günlerde uygulamada karşımıza çıkabilecek hususlar doğrultusunda çalışmalar yapacağımızı belirtmek isterim. 

Bir diğer önemli gelişme de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Aydın-Muğla illeri 1/50.000 Ölçekli Bütünleşik Kıyı Alanları Planı, 26 Mart tarihi itibarıyla onaylandı. Akdeniz batısı ile Ege Denizi’nin güneyinde Aydın-Muğla il sınırları içerisinde gelişme baskısı altında en duyarlı olunması gereken kıyı alanlarını kapsayan plan, Odamız Fethiye, İzmir, Marmaris, Bodrum Şubeleri ile gerçekleştirilen toplantılarda ayrıntılarıyla incelendi. İncelemeler sonucunda değerlendirilen hususlara ilişkin itirazlar,  Aydın ve Muğla Valilikleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerine yapılmıştır.

Haziran ayının son haftasında Kurban Bayramı’nı kutlayacağız. Kurban Bayramı’nın milletimize, insanlarımıza mutluluk ve huzur getirmesini diliyor, sağlık ve afiyet içinde nice bayramlara erişmeyi temenni ediyorum.

Haziran ayının önemli günlerinden bir tanesi Babalar Günü… Ailelerimizin temel direkleri, fedakarlığın ve merhametin simgeleri tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyor, başta kendi babam olmak üzere ahirete göç eden tüm babaları rahmetle anıyorum.

25 Haziran’da, “MARPOL 50 Yaşında – Taahhüdümüz Devam Ediyor” ana temasıyla kutlanacak Dünya Denizciler Günü vesilesiyle de tüm denizcilere fedakarca hizmetlerinden dolayı bir kez daha takdir, şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Kalın sağlıcakla…