Çok Yaşa Cumhuriyet…

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü, 3 Kasım 2023 Cuma akşamı, İstanbul Valisi Sayın Davut Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Durmuş Ünüvar ve çok sayıda davetlinin teşrifleriyle düzenlediğimiz “Cumhuriyet Balosu” ile kutladık. Geceye, Odamız üyelerinin ilgisi ve katılımı da çok yüksekti.

Hakikaten denizcilerin Cumhuriyetimize verdiği önemi gösteren çok özel ve anlamlı bir gece gerçekleştirdik. Bu etkinliği, kutlamadan öte, çok zor şartların üstesinden gelerek bizlere bu yurdu ve bağımsızlığımızı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına gösterdiğimiz bir vefa ve şükran olarak görüyorum. Cumhuriyetimizle elde ettiğimiz kazanımların değerini bilmenin ve aynı hassasiyeti gelecek kuşaklara aktarabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Cumhuriyetin 100. Yılı programlarımız çerçevesinde 13 Kasım Pazartesi günü, Merkez ve Şubelerimizin meclis üyeleriyle birlikte Anıtkabir’e ziyaret gerçekleştireceğiz.

Bu vesile ile eşsiz ve aziz vatanımızı bizlere miras bırakan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu topraklar için tereddütsüz canını feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Dünyanın giderek çivisi çıkıyor. Gün geçmiyor ki, dengesini alt üst eden bir gelişme yaşanmasın. Ekim ayını da jeopolitik endişeleri artıran gelişmelerle tamamladık. Cumhuriyetimizin 100. yılında, yeniden bir ateş çemberinin tam ortasında kaldık. Kuzeyde, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini izlerken, 7 Ekim tarihinden itibaren İsrail ve Filistin arasında başlayan, giderek boyutları artan şiddet ve gerilimi derin bir endişeyle takip ediyoruz.

Bölge dışına taşarak Orta Doğu’yu yangın yerine çevirme potansiyeli bulunan bu savaşta, özellikle Gazze’ye yönelik saldırılarda artık kantarın topunun kaçtığını da görüyoruz. Hastanelerin hedef alınmasının, bebek, çocuk ve kadınların ölümüne neden olan ağır bombardımanın artık izah edilecek bir yanı kalmamıştır. Türkiye, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bölgede barışın tekrar sağlanabilmesi için büyük çaba sarf ediyor. Temennimiz; bölgede akan kanın durması, artık bir trajediye dönüşen sivil insan kayıplarının derhal sonlandırılması için Dünyanın acilen harekete geçerek, barış ve sükûnetin bir an önce tesis edilmesidir.

Ekim ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanan ve ekonomide yol haritası niteliği taşıyan, 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabulünün ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yine 12. Kalkınma Planı esas alınarak hazırlanan “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” da Resmi Gazete’de yayımlandı. Gerek 12. Plan gerek Yıllık Program’da, denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren konuların yer aldığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. 12. Plan ve “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nın, ülkemiz, sektörümüz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

20 Ekim‘de Odamızın 10. Dönem 3. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısını, Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. Bu toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Bakan Yardımcısı Sayın Durmuş Ünüvar ile Bakanlığımızın değerli genel müdürlerini üyelerimizle bir araya getirerek, sorunlarını birebir aktarma fırsatı yaratırken, sorun ve çözüm önerilerimizin yer aldığı toplam 32 konuyu yazılı olarak ilettik. Bundan sonraki süreçte her zamanki gibi ilettiğimiz konuların takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.

Kasım ayında İstiklal Savaşımızın Başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 85. yıl dönümünde saygıyla yad edeceğiz. Sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.

Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği 24 Kasım’ı da Öğretmenler Günü olarak kutlayacağız. Bu vesileyle Denizcilik camiası adına öğretmenlerimize şükran ve saygılarımı sunarken, emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu günler diliyor, vefat eden ve şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Kalın sağlıcakla…