• Anasayfa
  • |
  • Mutluluk ve Barışın Hakim Olduğu Bir Dünya Özlemimizi Yeni Yıla Taşıyoruz

Mutluluk ve Barışın Hakim Olduğu Bir Dünya Özlemimizi Yeni Yıla Taşıyoruz

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. “Dünyada ne değişti?” diye sorarsanız, her alanda hızlı dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde mutlaka olumlu yönde değişen birçok şey oldu ancak maalesef müessif bir takım olayları da yaşadığımız bir yıl oldu 2023.

2022 yılını bitirirken, ekonomik sıkıntılar, doğal felaketler ve jeopolitik gerginliklerin damgasını vurduğu zor bir yıl olduğu değerlendirmesinde bulunmuştum. Şimdi 2023’ü tamamlarken yine benzer bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmeliyim.

2023’e girerken barış ve huzurun hakim olduğu, ekonomik kalkınmanın ve refahın hızlandığı bir dünya özlem ve umudumuzu yeni bir yıla taşıyoruz. 2023 yılındaki gelişmeler ve 2024 yılına ilişkin düşüncelerimi paylaştığım röportajı dergimizin ileriki sayfalarında okuyabilirsiniz.

Maalesef 2023 yılı hafızalarımızdan kolaylıkla silinmeyecek afetlerle geçti. Hatırlayacağınız üzere 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde bölge genelinde yaklaşık yüzbinlerce bina oturulamaz hale geldi, 50 bini aşkın insanımızı kaybettik. Depremler, Cumhuriyet tarihimizin en büyük ve yıkıcı depremleri olarak kayıtlarda yer aldı. Yine yıl içinde meydana gelen orman yangınları ve sel felaketleri sonucunda can kayıpları verdik.  

Tam yılı tamamlıyoruz derken 19 Kasım’da yaşadığımız felaket de uzun zaman unutamayacağımız derin üzüntüye neden oldu. Türk bayraklı bir kuru yük gemisi, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle maalesef battı. Kayıp 12 mürettebat için sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında 5 denizcinin naaşı bulunurken, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle bulunamayan 7 mürettebat için maalesef umutlarımızın tükendiğini söyleyebiliriz. Acımız çok büyük… Elim kazada yaşamlarını yitiren denizcilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli aileleri, yakınları ve geminin sahibine sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Allah, hepimizi her türlü afetten korusun.

Tüm afetler ve olumsuz küresel koşulları geride bırakmayı umuyoruz. Ülkemizin stratejik konumu, yüksek büyüme potansiyeli ile güçlü ve rekabetçi ekonomisi geleceğe umutla bakmamız için bize güven ve cesaret veriyor.  

Denizcilik sektörünün temsilcileri olarak bizler de sektörümüzü daha da büyütmenin, üyelerimizin dertlerine derman ararken, iş, aş üretecek imkanlar sağlamaya çalışmanın, sektörümüzün ülkemizin refahına verdiği katkıyı yükseltmenin peşinden koşmaya devam edeceğiz. Devraldığımız bayrağı taşıdığımız müddetçe Türkiye'mizin 21. yüzyılda dünyanın en ileri denizci ülkeleri arasında yer alması için elimizden geleni yapacağız.

2024 yılının denizcilik sektörümüze, ülkemize ve tüm dünyaya mutluluk, barış ve huzur getirmesini dilerken, herkesin yeni yılını içtenlikle kutluyorum.

Kalın sağlıcakla…