• Anasayfa
  • |
  • Yeni dönemin “Yol Haritasını” oluşturma hazırlığı içindeyiz

Yeni dönemin “Yol Haritasını” oluşturma hazırlığı içindeyiz

Son yıllarda artık alışageldiğimiz üzere yine tüm dünyada ekonomik, siyasi ve toplumsal alanlarda belirsizliklerle ve tezatlarla geçen sıra dışı bir senenin daha sonuna geliyoruz. Artık işler düzeliyor, toparlıyor, tekrar normale dönüyoruz umuduyla başladığımız 2022 yılının daha ikinci ayında, Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilanıyla yepyeni bir gündeme geçmek durumunda kaldık. Hemen burnumuzun dibinde, çok yakın ekonomik ilişkilerimizin olduğu iki ülke arasındaki bu savaş bizi de fevkalade olumsuz etkiledi. Küresel ekonomide ise belirsizlikler, yavaşlama ve yüksek enflasyon eğilimi, ülkeler arası ilişkilerdeki istikrarsızlıklar yıl boyunca önemli istikrarsızlık unsurları olmaya devam etti.

Türk denizcilik sektörünün çatı kuruluşu Odamızın 40’ıncı kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu önemli yılda, tüm bu zorlukların arasında işlerimizi aksatmadan sürdürmeye gayret ettik. Yine bu yıl yapmamız gereken organ seçimlerini de Ekim ve Kasım aylarında tamamladık, Şubelerimiz dahil olmak üzere 2022-2026 döneminde görev yapacak yeni Yönetim Kurulları, Meclis ve Meslek Komiteleri üyelerimizi belirledik. Seçimin hemen ardından önümüzde çok zorlu bir görev döneminin bizleri beklediği bilinciyle hızlıca yoğun gündemimize geri döndük. Seçim dönemi dolayısıyla bütçe çalışmalarımızın sarkması nedeniyle Aralık ayı Meclis toplantımızı 15 Aralık 2022 Perşembe günü gerçekleştireceğiz ve hazırladığımız 2023 Yılı Odamız Genel Bütçesini Meclis üyelerimizin onayına sunacağız. Hemen akabinde 16 Aralık 2022 Cuma günü Piri Reis Üniversitesi’nde yeni dönemin ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısını gerçekleştireceğiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunlar karşısında şikayetçi olmak yerine çözümüne yönelik çalışmalar yapmak en önemli hedefimiz olacak. İçinde bulunduğumuz şu günlerde önümüzdeki dört yılın yeni yol haritasını hızlıca oluşturmanın gayreti içindeyiz. İş birliği anlayışını daha ön plana çıkararak, Meclisimiz ve Meslek Komitelerimizin daha etkin çalışmalarıyla ortak akıl paydasında hareket etmeye özen göstereceğiz. İşte bu nedenle Meslek Komiteleri Toplantımızı önemsiyoruz, inanıyoruz ki buradan gelecek öneriler yeni yol haritamızın daha net şekillenmesine yol açacak.

Hiç şüphesiz önümüzdeki dönemde Denizcilikte İklim Değişikliği Tedbirleri ve buna bağlı gelişmeler çok önemli bir gündem maddemiz olacak. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 2018 yılında sera gazları azaltım hedeflerini 2008 yılı referans alınarak 2030 yılı ile birim yük-mesafe için sera gazı emisyonunun % 40 azaltılması, 2050 yılı ile denizcilik sektörü toplam sera gazları emisyonlarının % 50 azaltım hedefi koymuştur. 2030 yılına kadar yakıtların sera gazları emisyon özelliklerine göre fiyatlandırılması hazırlıkları yapılırken, bu durumun denizcilikte enerji verimliliği artışı ve alternatif yakıtlara geçişi hızlandırması beklenmektedir.

Avrupa Birliği (AB), IMO’nun sera gazı azaltım faaliyetlerini yeterince hızlı yapmadığını iddia ederek, denizcilik sektörünün AB Emisyon Ticaret Sistemine (ETS) dahil edilmesi ve Denizcilik Yakıt İnisiyatifini (Fuel EU Maritime) AB Yeşil mutabakat regülasyonu içerisine almıştır. Her iki regülasyon önerisi AB komisyonu tarafından Temmuz 2021’de yayınlanmış, AB parlamentosu 2022 yılı içerisinde her iki regülasyonun uygulamasını arttırarak kabul etmiş olup, AB Komisyonu, AB Konseyi ve AB Parlamentosu arasında mevzuatın son hale getirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Tüm bu gelişmelerden, 2023-2026 yılları arasında denizcilik sektöründe dekarbonizasyon faaliyetlerinin hız kazanacağı, mevcut gemilerin enerji verimliliği artırılması için modernizasyon, alternatif yakıtların kullanıldığı yeni gemilerin inşa, tersanelerin ve limanların dekarbonizasyonu için teknik ve finansal yüklerin artacağı görülmektedir. Denizcilikte lider gruplar bu amaçla AB fonlarını kullanmaya başlarken, yeni oluşacak denizcilik rekabet ortamında öne geçmek için büyük mücadele vermektedir. Türk denizcilik sektörünün benzer destek şartlarını kazanmak için ETS sistemi de dahil olmak üzere ülkemizde benzer adımların atılması gerekmektedir. Bu hususta önceliklerimizi belirleyerek, devletimiz ile el ele vererek bir an önce harekete geçmemiz büyük önem arz etmektedir.

Aralık ayı itibarıyla takip edeceğimiz bir önemli konu da malumunuz Avrupa Birliği Konseyi’nce, 3 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan “Rusya'nın Ukrayna'da İstikrarı Bozucu Eylemlerine Karşı Kısıtlamalar” başlıklı düzenleme ile fazlar halinde uygulanacak şekilde birçok yasak ve kısıtlama hükmü getirilmiştir. Yeni yaptırımlar kapsamında AB’nin tavan fiyatına uyulmadığı durumda Rus menşeili veya Rusya’dan ihraç edilen ham petrol taşıyan gemilere 5 Aralık 2022 sonrasında, petrol ürünleri için ise 5 Şubat 2023 sonrasında AB ve Britanya’dan sigorta hizmeti verilmesi yasaklanmaktadır.

Türk Boğazları nedeniyle ülkemizi çok yakından ilgilendiren bu önemli konu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğümüz, 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren Türk Boğazlarından geçecek ham petrol taşıyan gemilerden P&I sigortasının geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir ilave bir teyit mektubunun alınacağını duyurdu. Ayrıca bu mektubun sigorta kuruluşları veya temsilcileri tarafından geminin vereceği Seyir Planı-1 Raporu’na eklenmesinin isteneceğini de belirtti. Türk Boğazlarından geçen gemilerin 2002 yılından itibaren 3’üncü şahıslara verecekleri olası zararlara karşı sigorta yaptırma mecburiyetleri var. Önemli bir suyolu olan Boğazlarımızı ve çevresindeki değerlerimizi korumak için çok önemli bir tedbir olan sigorta konusu bizim için büyük önem arz ediyor, geçen gemilerin olası hasar durumlarını tazmin etmek için sigorta istiyoruz. Bunu vermeleri gerekiyor. Ayrıca enerji piyasalarında önemli yansımaları olabilecek bu konu hakkındaki gelişmeleri de yakından takip ettiğimizi belirtmek isterim.

Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü kutlayacağız. İş dünyasının temsilcileri olarak bizler her daim memleketimiz için daha iyisini yapmanın azmiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Hedeflediğimiz müreffeh ve huzur dolu günlere ulaşmanın mümkün olduğu inancıyla 2023 yılının ülkemize, milletimize, tüm üyelerimize sağlık, mutluluk, huzur ve istikrar getirmesini diliyorum.

Kalın sağlıcakla…