• Anasayfa
  • |
  • Avustralyalı bilim insanları sigara izmaritlerini yeniden değerlendirip yol yapmayı öneriyor

Avustralyalı bilim insanları sigara izmaritlerini yeniden değerlendirip yol yapmayı öneriyor

Avustralya'da bulunan Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü, sigara izmaritlerini yeniden değerlendirmenin en etkili yolunun kaldırım ve asfalt yol yapmak olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

Atık konusunda en büyük problemlerden biri olan sigara izmaritleri, içindeki kimyasallar ve doğada çözünmeyen maddeler yüzünden çok büyük problemler yaratıyor. Sigara izmaritleri özellikle denizlerde bulunan atıkların büyük bir parçasını oluşturuyor.

Sigara izmaritleri ile yol yapmanın ise bu etkileri ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Sigara izmaritleri için belirli ve kesin bir atık  noktası oluşturmanın bu atık sorununu ortadan kaldırmak için büyük bir yardım sağlayacağı düşünülüyor.

İkinci olarak, araştırmacılar sigara izmaritleri ile yapılan yol ve kaldırımların ısı iletkenliğini azalttığını öne sürüyor. Sigara izmaritleri güneşten gelen ısıyı daha az tutarak, şehirdeki ısıl ada etkisini azaltabiliyor. Isıl ada etkisi betonlaşma yüzünden şehirlerin kırsal alanlardan daha fazla ısınmasına yol açıyor.

Yapılan araştırmalar zift ve parafin mumundan oluşan bir karışımın sigara izmaritlerinde bulunan kimyasalların toprağa karışmasını engellediğini gösteriyor. Araştırmayı yöneten Dr. Abbas Mohajerani, bu yöntemin yol standartlarını karşıladığını, hatta istenirse bu karışımın inşaat sektöründe bile kullanılabileceğini belirtiyor.

Mohajerani, bu karışımla yapılan ürünlerin aynı zamanda daha az enerji kullandığını öne sürüyor. Mohajerani'ye göre içerisinde onlarca kimyasal barındıran sigara izmaritlerini kontrol altına almanın yolu ancak, yolların ve tuğlaların içinde muhafaza etmekten geçiyor.

Kaynak: http://www.yesilist.com/