• Anasayfa
  • |
  • Dünya 3 derece ısınırsa…

Dünya 3 derece ısınırsa…

Dünya'nın farklı coğrafyalarında bulunan şehirler giderek ısınan gezegene nasıl uyum sağlayacak? Deutsche Welle, Dünya 3 derece daha ısındığında neler olabileceğini 5 farklı şehir üzerinde inceledi.

Bonn'da iklim değişikliği sorununun masaya yatırıldığı Dünya İklim Konferansı başlamadan kısa süre önce, Birleşmiş Milletler 2100 yılına kadar küresel ısınma ölçümlerinin 3.2 dereceye kadar çıkacağı uyarısında bulundu. Bu, Paris İklim Anlaşması'nın sıcaklık artışını 1.5 ila 2 dereceyle sınırlandırma hedefinin çok çok üstünde.

Peki rakamların ötesinde, "küresel" ısınmış bir Dünya neye benzeyecek? Küresel ısınmanın etkilerinin bölgeden bölgeye değişeceğini unutmamak gerekiyor. Dünya 3 derece daha ısındığında bizi ne gibi senaryoların beklediğini gezegenimizdeki 5 farklı şehir üzerinden inceledik.

New Orleans, ABD: Fırtına ve sel

İklim değişikliği ile fırtınalar arasındaki ilişki henüz anlaşılmaya başlanıyor. Küresel sıcaklıkta 3 derecelik artış gerçekleştiği takdirde, New Orleans'ın akıbeti belirsiz olacak. Yükselen deniz seviyesi ve artan deniz yüzeyi sıcaklıkları, New Orleans'ta Katrina Kasırgası'na benzer hava olaylarının daha sık yaşanmasının muhtemel hale geleceği anlamına geliyor. 2017'de yaşanan alışılmışın dışında bir hiperaktiviteye sahip kasırga sezonu, Dünya'nın başına gelecek daha büyük felaketlerin bir habercisi olabilir.

Paris, Fransa: Sıcaklık dalgaları ve kirlilik

3 derecelik bir sıcaklık artışı aynı zamanda sıcaklık dalgalarını da çok daha olası hale getirecek. Dünya Hava Niteliklendirme Kurumu'nun (WWA) kısa süre önce yayınladığı bir analize göre, Avrupa'da yaz sıcaklıkları 2050 yılına kadar 40 dereceyi aşacak. Avrupa'nın Paris gibi görece büyük şehirleri de uzatmalı sıcak havanın neden olduğu hava kirliliğiyle mücadele etmek zorunda kalacak.

2017'de yapılan bir araştırma, sıcaklık dalgaları ve partikül kirliliğinin birbirlerini karşılıklı olarak tetiklediklerini ortaya koydu.

Paris ise ısınmış geleceğine hazırlanmaya başladı bile: 2030 yılında şehir merkezinde dizel araçların yasaklanması kararlaştırıldı.

Cape Town, Güney Afrika: Kuraklık

Sıcaklıklar arttıkça kuraklık riski de artıyor. Yalnızca çorak bölgelerde değil, aynı zamanda sezonluk yağmura bağımlı olan bölgelerde de.

Cape Town şu sıralar son 100 yılın en sert kuraklığını yaşıyor. Cape Town Valiliği Finans Komitesi Üyesi olan ve Dünya İklim Konferansı'na katılan Johannes Van Der Merwe, DW'ye yaptığı açıklamada şehrinin mevcut krize yeraltı suyu depolayan daha çok akifer tesisleri ile deniz suyunu arıtan desalinasyon tesisi inşa etmek ve su kullanımını kısıtlamak suretiyle karşılık verdiğini söyledi. Van Der Merwe'ye göre ayrıca, uzun vadede su kıtlığına adapte olmak gerekecek.

Dakka, Bangladeş: Yükselen deniz seviyesi

Yaklaşık 14 buçuk milyonluk nüfusuyla Dakka, dünyada nüfus yoğunluğu en yüksek dördüncü kent. Şehir aynı zamanda yükselen deniz seviyelerinden etkilenebilecek hassasiyette.

Küresel sıcaklığın 3 derece artması, okyanusların da gelecek üç yüzyılda 2 ila 4 metre arasında yükselmesi anlamına gelecek. 2013'te yapılan bir analiz, Bangladeş'te deniz kabarmalarının dünya ortalamasına göre 10 kat daha hızlı gerçekleştiğini gösterdi. Bu veri de 2100 yılına kadar 4 metrelik bir yükseliş yaşanmış olacağı anlamına geliyor. Bunun da en az 15 milyon kişiyi deniz seviyesine yakın kırsal bölgelerden Dakka gibi kentlere itmesi olası.

Norilsk, Rusya: Donmuş toprağın erimesi

Donmuş toprak (permafrost), 2 yıldan fazla süreyle aralıksız olarak donan toprağa ya da çökeltiye verilen isim. Donmuş toprağın  erimesi, iklim değişikliğinin sıklıkla görmezden gelinen bir belirtisi. Yine de etkileri, kuzeyde bulunan bazı şehirlerde hissedilebiliyor.

2016'da yapılan bir araştırma, Sibirya'da donmuş toprak üzerine inşa edilmiş kentlerin küresel ısınma nedeniyle paramparça olma tehlikesi altında bulunduğunu gösterdi.

Yaklaşık 100 bin kişilik nüfusa sahip Rus şehri Norilsk, dünyanın en kuzeyindeki şehir olma özelliğini taşıyor. Kent, kalıcı donmuş toprak bölgesinde yer alıyor.

Akademik çalışmalar, Rusya'nın Arktik bölgesinin dünyanın geri kalan kısımlarından daha hızlı bir biçimde ısındığını ortaya koydu. Bahsedilen rakam tam 2.5 derece. Isınma bu oranda devam ettiği takdirde, Norilsk'teki binaların taşıma kapasitesinin 2040'lara kadar yüzde 75 ila 95 düşüş göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe