• Anasayfa
  • |
  • Emisyon İzleme Planı için son tarih belirlenmekte

Emisyon İzleme Planı için son tarih belirlenmekte

Armatörler; AB izleme, raporlama ve doğrulama (Monitoring, Reporting and Verification-MRV) ile ilgili emisyon izleme planı teslim tarihine uymak için acele etmeleri gerektiği ile ilgili uyarılmaktadır.

Planlar bu ayın sonunda sunulmalı ve armatörler yakıt tüketimi ile karbon emisyonlarını Ocak ayı itibariyle kayıt altına almaya başlamak için hazırlıklı olmalıdır.

Son teslim tarihinin belirlenmesiyle birlikte Uluslararası Deniz Ticaret Odası (International Chamber of Shipping-ICS), üyelerinin tüzüğe uyumunu sağlamak ve planların gerektirdikleri ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla bir kılavuz yayınlamıştır.

Son teslim tarihi Ağustos ayı bitiminde

ICS: "En yakın termin 31 Ağustos. Tüm üyelerimize, kendilerine üye şirketlerin MRV tüzüğünde ayrıntılı olarak bahsedilen kapsamda yer alan veya yer alacak olan gemilerinin her biri için izleme planlarını, doğrulayıcı kuruluşlara bu tarihe kadar sunmalarının önemine dikkat çekmeleri tavsiye edilmektedir." diye belirtmiştir.

AB planının, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (International Maritime Organization-IMO) gemi emisyonlarını da izleyen veri toplama sisteminden (Data Collection Scheme-DCS) epeyce farklılık göstermesi gemi sahiplerine yeni sorunlar doğurmaktadır.

DCS bölgeselden ziyade küresel ölçekte bir izleme gerektirmekte olup, AB planından sonra yürürlüğe girecektir. ICS kılavuzu iki plan arasındaki farklılıkların can alıcı noktalarını özetlemektedir.

ICS, armatörlerin şimdilik her ikisini de uygulamak zorunda kalacakları bu planların birleştirilmesi için çaba sarf etmekte olduğunu belirtmekte olup; "Avrupa Komisyonu MRV tüzüğünü, IMO veri toplama sistemiyle uyumlaştırma potansiyelini değerlendirerek tekrar gözden geçirmektedir. Sonuç belirsiz de olsa en azından bir süreliğine iki plan birçok farklı gerekliliklerle yürürlükte olacaktır." diye ifade etmiştir.

Kaynak: TradeWinds (08.08.2017)