• Anasayfa
  • |
  • İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak

İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak

Türkiye'nin önemli sivil toplum kuruluşlarından Ekoloji Kolektifi Derneği, "İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak" adlı kitabı yayınladı. Çalışma, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin önemli başlıklarından biri olan iklim değişikliği tartışmasının adalet boyutunu ele alıyor.

Paris İklim Anlaşması ile beraber geri çevrilemeyecek sonuçları olan iklim etkilerini önlemek için bazı adımlar atılmış olsa da ulusal ve yerel düzeydeki iklim politikaları halen bilimin işaret ettiği hedeflerin çok uzağında. ABD Başkanı Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilmesiyle ile yeniden gündeme gelen fosil yakıtlı bağımlı ekonomi, bir yandan küresel adaletsizliği tetiklemeye devam ederken diğer bir yandan ise zamana karşı yarışılan iklim krizinin derinleşmesine neden oluyor.

"İklim Adaleti Mücadelesi için 10 Durak" adlı çalışma, tartışmanın önemli ayaklarından biri olan iklim adaleti konusuna odaklanıyor. Yoksul kesimler iklim değişikliğinin yaratacağı yıkımdan adaletsiz biçimde en çok etkilenecek olan toplumsal katmanların başında geliyor.  Hem ülkeler arası hem de ülke içi eşitsizlikler kendisini gelir seviyesi, toplumsal cinsiyet ve eğitim durumu gibi alanlarda belli ediyor. Ayrıca, düşük karbonlu ekonomiye geçiş sırasında ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Kömür gibi fosil yakıt sektöründe istihdam edilen yurttaşların yaşadıkları yerlerde hızlı bir biçimde farklı geçim alanlarına yönlendirilmesi gerekiyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi