• Anasayfa
  • |
  • TURMEPA’nın Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Projesi’ne Coşkulu Final

TURMEPA’nın Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Projesi’ne Coşkulu Final

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA tarafından, Mitsui & CO., Ltd. desteğiyle ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, Ekim 2013-Aralık 2015 tarihleri arasında sürdürülen Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Projesi, 22 Mart 2016'da Piri Reis Üniversitesi'nde gerçekleşen muhteşem bir konserle final yaptı.

İstanbul Boğazı'ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çekilerek, eğitim faaliyetleri aracılığıyla yaklaşık 50 bine yakın çocuğa ulaşılan projenin kapanış konserinde, gençlerin hayran olduğu Can Bonomo sahne alırken, klasik müzik grubu BiS Quartet, Alper Maral'ın yapıtı ile dinleyicileri Boğaz'da nostaljik bir seyre çıkardı.

Proje çerçevesinde 27 ay boyunca İstanbul'da Ataşehir, Beykoz, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Kâğıthane, Sarıyer, Ümraniye, Üsküdar, Adalar, Arnavutköy, Bağcılar, Beşiktaş, Beykoz, Büyükçekmece, Çekmeköy, Tuzla ilçeleri ile Samsun, İzmir, Antalya, Kocaeli, Muğla gibi farklı illerde de proje eğitimleri gerçekleştirildi. Proje eğitimleri ile İstanbul Boğazı'nı korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi Mavi Kuşaklar yetiştirmek hedeflendi. Projeyi, okullarında uygulayan ve etkinliklere katılan öğrenciler, konuyla ilgili kendi fikirlerini dile getirecekleri platformlara kavuştu, proje etkinlikleri ile de bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarına ortak olma fırsatı yakaladı.

Ankara Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi  önderliğinde, 10 akademisyen, 20 doktora öğrencisi ve TURMEPA çalışanlarıyla; 

*3 farklı seviyede eğitim programları hazırlandı,

*İstanbul'da 20 ilçede eğitici eğitimleri verildi ve bu yolla 1000'e yakın öğretmene ulaşıldı,

*İstanbul dâhil 6 kentte eğitimler verildi,

*Bu süreçte lise ve üniversitelerden oluşan 9 Deniz Elçileri Topluluğu ve 68 gönüllü destek verdi,

*6 STK ile işbirliği yapıldı,

*262 okulda, toplam 50.000'e yakın öğrenciye deniz ve ekosistem ile İstanbul Boğazı'nın korunması konusunda bilinçlendirme eğitimleri verildi.

 

Kaynak: TURMEPA