• Anasayfa
  • |
  • “Gemiadamları Sağlık Yönergesi ile Mürettebat Eğitimi ve Deniz Yaşamına Uyum Koşullarının Değerlendirilmesi” Paneli İMEAK DTO Meclis Salonu’nda Yapıldı

“Gemiadamları Sağlık Yönergesi ile Mürettebat Eğitimi ve Deniz Yaşamına Uyum Koşullarının Değerlendirilmesi” Paneli İMEAK DTO Meclis Salonu’nda Yapıldı

“Gemiadamları Sağlık Yönergesi ile Mürettebat Eğitimi ve Deniz Yaşamına Uyum Koşullarının Değerlendirilmesi” Paneli İMEAK DTO Meclis Salonu’nda Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) işbirliğiyle düzenlenen, “Gemiadamları Sağlık Yönergesi ile Mürettebat Eğitimi ve Deniz Yaşamına Uyum Koşullarının Değerlendirilmesi” konulu panel, 29 Ocak 2020 Çarşamba günü, DTO Meclis Salonu'nda yapıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki (TOBB) görevi dolayısıyla İstanbul dışında olan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, panele Skype aracılığıyla görüntülü olarak katıldı. Kıran, yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl Aralık ayında İnce Denizcilik’e ait “M/V İnce Karadeniz” gemisinin Kaptanı Bora Ekşi’nin, gemi seyir halindeyken kamarasında menfur bir saldırı sonucu öldürülmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Böyle bir olayın bir daha olmaması için ne tür tedbirler alınması gerektiğinin önemine değinen Tamer Kıran, düzenlenen panelin neticeye götürecek birtakım sonuçlar üretmesini diledi.

Tamer Kıran: “DTO Olarak Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız”

Tamer Kıran, “Biz, Deniz Ticaret odası olarak idaremizle, yanı Ulaştırma ve Altyapı, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları ile bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Kuralsa kural, yönetmelik değişikliği ise  yönetmelik değişikliği, her ne gerektiğine kanaat getirirseniz biz o anlamda çalışmaya, onu takip etmeye hazır olduğumuzu bilginize sunuyorum. Merhum kaptanımız Bora Ekşi’ye tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah, sektörümüzde böyle acı olayların yaşanmamasını diliyorum.” diye konuştu.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır da,  Kaptan Bora Ekşi’nin uğradığı saldırı dolayısıyla Oda’nın ilgili meslek ve eğitim komitesi ile TÜRDEF’in yapmış olduğu çalışma ve değerlendirme sonucunda özellikle gemi adamlarının seçiminde ve performans takibinde oluşan aksaklıkların tekrar masaya yatırılıp, bir farkındalık oluşturulması amacıyla panelin düzenlendiğini belirtti.

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Erkan Dereli’nin de bir konuşma yaptığı panelde, Dr. Psikiyatr Tulga Tolun Şatır “Gemiadamlarının İşe Alım Süreçlerinde Psikiyatrik Değerlendirmeler ve Takip eden Değerlendirmeler ile Karşılaşılan Sorunlar”, Prof. Dr. Özcan Arslan “Gemiadamlarının İşe Alım Süreçleri ile Çalışma Performanslarının Değerlendirilmesi”,  BMG Denizcilikten Barış Ziya Kaya “Denizcilik Şirketlerindeki Gemiadamlarının İşe Alım Süreçleri” konularında bilgi verdiler.  

 

      

Tüm Sliderlar