• Anasayfa
  • |
  • 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95. Yıldönümü Törenle Kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95. Yıldönümü Törenle Kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95. Yıldönümü Törenle Kutlandı

1 Temmuz, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95. yıldönümü Beşiktaş sahilinde düzenlenen törenle kutlandı.

Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı’nın önündeki törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoglu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Selim Dursun ve Enver İskurt, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Halil Yıldız, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Başkan Yardımcıları Şadan Kaptanoğlu ve Recep Düzgit, Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, askeri ve mülki erkan katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından göndere bayrak çekilmesiyle başlayan törende, Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve beraberindekiler, Barbaros Hayrettin Pasa Türbesi'ni ziyaret etti. Ziyaret esnasında Kur-anı Kerim ve dua okundu.

Türbe Özel Defterini imzalayan Karaismailoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın Türk milletinin denizlere ve denizciliğe ne kadar önem verdiğinin en büyük kanıtı olduğunu vurgulayarak, "Kara sınırlarının 3 katı kadar deniz sınırlarına sahip ülkemiz için attığımız her adımda, milletimizin denizle yeniden buluşması öncelikli hedefimiz." ifadesini kullandı.

Karaismailoglu, "Gururla söylemek istiyoruz ki son yıllarda devlet desteğini de arkasına alan denizcilik sektörümüz, ülkemizi gururlandıracak başarılara yelken açmıştır. En önemlisi de Türkiye, uluslararası camiada denizcilik sektörü hakkında karar verici ülke konumuna yükselmiştir." dedi.

Karaismailoglu, dünya deniz tarihine damgasını vuran basta Barbaros Hayrettin Pasa olmak üzere Turgut Reis, Oruç Reis, Hızır Reis, Kemal Reis, Piri Reis ile büyük Türk denizcisi ve leventlerini rahmet ve minnetle andığını söyledi.

Karaismailoglu ve beraberindekiler, daha sonra deniz kenarına geçerek deniz şehitleri için iskeleden denize çelenk bıraktı ve karanfil attı.

Burada bir süre Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Genel Komutanlığı’na ait gemi ve botların gösterisini izleyen Karaismailoglu, beraberindekilerle deniz kenarında fotoğraf çektirdi.

Tüm Sliderlar