• Anasayfa
  • |
  • Başkanımız Tamer Kıran’dan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajı

Başkanımız Tamer Kıran’dan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajı

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, aynı zamanda milletimizin denizlerimizdeki egemenliğinin sağlanması anlamında da büyük önem arz etmektedir.

Tarihimizin her döneminde denizcilik alanında pek çok başarı ve zafer kazanan ulusumuz, Osmanlı devletinin son zamanlarında yabancı ülke gemilerine tanınan ayrıcalıklar nedeniyle deniz ticaretinde ve denizcilik alanında ilerleme kaydedememiştir. 

Lozan Antlaşmasıyla  siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşam alanlarında yeni bir sayfa açılmış, kapitülasyonların kaldırılmasıyla birlikte kabotaj hakkının elde edilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştır .

1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj Kanunuyla denizlerimizde yabancı ülkeler tarafından kullanılan imkân ve zenginliklerimizin ülkemiz tarafından kullanılmasını sağlayarak kabotaj hakkının asıl sahibi olan Yüce Türk Milletine iade edilmiş  ve bu tarih deniz ticaretinin miladı olarak kabul edilmiştir.

Cumhuriyet ve ardından yürürlüğe konulan Kabotaj Kanunu, hemen her alanda olduğu gibi, savaş öncesi nerede ise bir yıkıma uğramış olan Türk denizciliğinin de yeni bir atılım yapmasını sağlamıştır.

Türk denizciliği bu gün ulaşmış olduğu düzeyi, Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’in kazanımı olan Kabotaj Kanunu’na, o ilk yılların inanılmaz çabalarıyla elde edilen düzenlemelere ve sonuçlarına borçludur. Bugün taşımacılıktan balıkçılığa, gemi inşa ve onarımından sigortacılığa, deniz turizminden limancılığa, denizaltı ve liman inşaatçılığına, ikmal hizmetlerinden deniz eğitimine, denizciliğin her alanında gösterdiğimiz gelişme ve başarılar, Cumhuriyet’in ve onun ilk yıllarında elde edilmiş olan Kabotaj Hakkının yarattığı olağanüstü imkan sayesindedir.

İçerisinde bulunduğumuz jeopolitik konumun avantajını kullanarak, denizciliğimizi geliştirmeli, büyütmeli, deniz ticaretimizi ve ülke ekonomisine katkısını artırmalı ve denizcilikte daha çok söz sahibi olmak için hep birlikte daha çok çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, bu mesleğe emeği geçen ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bu sektörün gelişmesinde ve ilerlemesinde emeği geçen tüm denizcilerin ve tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum.

 

 Tamer KIRAN                                       

İMEAK DTO  Yönetim Kurulu Başkanı                     

Tüm Sliderlar