• Anasayfa
  • |
  • Başkanımız Tamer Kıran, “İklim Değişikliği Kurultayı”na katıldı

Başkanımız Tamer Kıran, “İklim Değişikliği Kurultayı”na katıldı

Deniz Kültürü Derneği ve Nişantaşı Üniversitesi’nin iş birliği ve İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın desteği ile düzenlenen “İklim Değişikliği Kurultayı”,  13 Kasım 2019 Çarşamba günü, Nişantaşı Üniversitesi Maslak kampüsünde yapıldı.

“İklim değişikliğinin denizlere etkisi ve denizcilik sektörü” başlıklı kurultayın açılışında konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İklim değişikliği sorununun, günümüzde karşı karşıya olduğumuz büyük, karmaşık ve kritik, ayrıca bütün dünyayı tehdit eder boyutta bir konu olduğunu vurguladı.

Mutlaka Önlemler Almamız Gerekiyor

İklim değişikliğinin etkisinin sadece sıcaklıklardaki artış olarak karşımıza çıkmadığını belirten Tamer Kıran, “Kuraklık, aşırı yağış ve seller, şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkilerindeki artış, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, buzulların erimesi gibi etkenler sonucunda bitkiler, hayvanlar ve farklı ekosistemlerin yanı sıra farklı coğrafyalarda yerleşik insan toplulukları da ciddi risklerle karşı karşıya… Çevreye verilen her zararın, insanlığa artan oranda geri döndüğünü küresel ölçekte yaşadığımız örneklerle görüyoruz. Bu ciddi tehdit karşısında mutlaka önlemler almamız gerekiyor.” diye konuştu.

Denizcilik Sektörü Daha Düşük Emisyon Seviyelerine Ulaşmayı Hedefliyor

Tamer Kıran, “Türk Denizcilik Sektörü, deniz çevresinin korunmasına atfettiği öneme istinaden, bu yöndeki tüm uluslararası anlaşmalara taraf olmuş ve bu anlaşmaların gereklerini yerine getirmek için elinden geleni büyük bir azim ve gayretle yapmaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

Uluslararası denizciliğin aslında karbon salınımına en az yol açan taşıma şekli olduğunu, küresel karbondioksit emisyonlarının sadece % 3’ünün denizcilik faaliyetlerinden kaynaklandığını belirten Tamer Kıran, “Bununla birlikte yine de sektör, gemilerden kaynaklanan CO2 emisyonlarının sürdürülebilir oranlara düşürülmesi için İklim Değişikliği Sözleşmesi ile yürürlüğe giren daha düşük emisyon seviyelerine ulaşmayı hedeflemektedir.” dedi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün kararı ile 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren gemilerde kükürt içeriği en fazla % 0,5 olan yakıtların kullanımına başlanacağına dikkat çeken Tamer Kıran, “Söz konusu kükürt düzenlemesinin uygunluğu, tüm dünyada yoğunlaştırılmış denetimlerle kontrol edilecektir. Önümüzdeki beş yıl boyunca, yeni IMO düzenlemelerine uyumun gemi sahiplerine toplam maliyetinin yaklaşık 300 milyar ABD doları olması beklenmektedir. Bu toplam maliyet 1 Ocak 2020'den itibaren düşük kükürtlü yakıtlara geçiş yapmak için değişen küresel ihtiyacın uygulamasının maliyetini de içermektedir.” İfadelerini kullandı.

“Çevre Dostu Projeleri Yakından Takip Ediyor, Uygulama İmkanlarını Yaratmaya Çalışıyoruz”

Tamer Kıran, “IMO tarafından belirlenen süreçler dahilinde gemilerimizi çevreye duyarlı kılmak için uygulanabilir çözüm arayışlarına devam edilmektedir. Bu amaçla, yeni nesil gemi inşası, yani yeşil gemi yapımı, mevcut gemilerin doğaya duyarlı ve çevre dostu düzenlemeleri destekleyecek şekilde modernizasyonu ve kıyı tesislerinin yeşil liman ve iskelelere dönüşümü için projeleri yakından takip ediyor ve uygulama imkanlarını yaratmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Tamer Kıran, 2019 yılının, Denizcilik Sektörü açısından çevre konusunun gerçek anlamda öncelikle ele alındığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yoğun çalışmaların yapıldığı bir dönem olduğunu belirterek, gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Denizcilik Çevreye En Duyarlı Taşımacılık Yöntemidir

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar da, 2020 yılı içi tüm dünyada belirlenen denizcilik teması “Sürdürülebilir Bir Gezegen İçin Sürdürülebilir Denizcilik” olduğunu belirterek, Denizcilik sektörü hem yeni ulaştırma teknolojilerinin geliştirilmesi, hem de çevreye en duyarlı taşımacılık kurallarının getirilmesi ve etkin olarak uygulanması konusunda hep öncü bir sektör oldu. Bugün rahatlıkla dile getirebilirim ki, denizcilik çevreye en duyarlı taşımacılık yöntemidir” dedi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü olarak denizlerde emniyeti sağlamak, meydana gelebilecek deniz kazası risklerini azaltmak, seyir yapan gemilerin kontrolü deniz trafiğinin düzenlenmesi amacıyla 7 gün 24 saat tüm gayretleriyle çalıştıklarını belirten Durmuş Ünüvar, şunları söyledi:

“Bu anlamda bakanlığımızca da kazalara müdahale kapasitemizin güçlendirilmesi için ciddi projeler hayata geçirilmekte… Bunun en güzel ve en son örneklerinden biri geçtiğimiz günlerde Bakanımızın teşrifleriyle tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Marmara Ereğlisi’nde bulunan Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezimiz, sadece deniz kazaları sonucu meydana gelen kirlilikleri değil, afet sonucunda denizde meydana gelebilecek petrol ve kimyasal madde kirliliklerine müdahale ve koordinasyonun yanı sıra deniz emniyeti, ulusal izleme ve tahmin sistemleri gibi konularda faaliyet gösterecek şekilde planlandı. Büyük çapta kirliliklere müdahale anlamında tek çatı altında toplanmış ve dünyadaki sayılı örneklerden biri olan bu tesiste uluslararası eğitimlerin düzenlenmesi de amaçlanmaktadır.”

Tamer Kıran’a, “Deniz Yıldızı Çevre Ödülü”

Konuşmaların ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar’a, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Deniz Kültürü Derneği Başkanı Hakkı Şen tarafından “Deniz Yıldızı Çevre Ödülü” takdim edildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır da, kurultaya katılan ve iklim sorununa karşı gösterdiği duyarlılıkla dünyada başlayan kitlesel harekete Türkiye’den ilk ses veren isimlerden olan 12 yaşındaki Samra Samer’e ödülünü verdi.

Başkanımız, Medya Oturumunda Moderatörlük Yaptı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “İklim farkındalığı ve temiz denizler açısından medyanın toplum üzerindeki etkileri” başlığıyla düzenlenen, gazeteciler Gökhan Abur, Meliha Okur, Mahmut Övür, Oğuz Haksever ve Onur Kumbaracıbaşı’nın katıldığı oturumun moderatörlüğünü yaptı.

 

Tüm Sliderlar