• Anasayfa
  • |
  • Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda 2019 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı Onaylandı

Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda 2019 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı Onaylandı

Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda 2019 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı Onaylandı  

İMEAK Deniz Ticaret Odamızın Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 5 Mart 2020 Perşembe günü yapıldı. Toplantıda, 2019 yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı Onaylandı.   

Mart ayı Meclis Toplantısı, Suriye İdlib şehitleri ile tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.  Toplantıda daha sonra, 2019 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabı Meclis Üyelerinin oylarıyla onaylandı.

Toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran,  Meclis üyelerine 2019 yılı bilançosu hakkında bilgi verdi ve bilançoyu onayladıkları için teşekkür etti.  

Tamer Kıran, mübarek üç ayların habercisi Regaip Kandilini idrak ettiğimiz bir gecede, Suriye İdlib'te askerimizin şehit olduğu haberini almanın yasını yaşadıklarını belirterek, şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diledi.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca milli güvenliğimize yönelik en ciddi tehditlerin yöneltildiği günlerden geçildiğini, her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Tamer Kıran, Suriye’deki mücadelesinde her zaman devletimizin ve kahraman ordumuzun yanında olduğumuzu vurgulayarak, “Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.” diye konuştu.

Çin’de başlayan ve dünyada 70’e yakın ülkeye yayılan koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmede bulunan Tamer Kıran,  salgının dünya ekonomisi üzerindeki önemli etkilerine dikkat çekerek, “Dolayısıyla salgının devam etmesi halinde ortaya çıkacak riskleri göz ardı etmememiz gerekiyor.” dedi.  

Navlunlar Çok Düşük Seyrediyor

Deniz ticaretinde navlunlar ve gemi kiralama bedellerinin, özellikle kuru yük piyasasında çok düşük seyretmeye devam ettiğini belirten Tamer Kıran, koronavirüsün ortaya çıkışı ile dünyada son birkaç aydır yaşananlar ve doğurduğu sonuçların,  2020 yılında deniz ticaretindeki büyümenin beklentilerin altında kalabileceği riskini gösterdiğini kaydetti.

Merkez Bankası’nın, son toplantısında politika faizini yarım puan indirerek yüzde 10,75'e çektiğini, böylece son 6 toplantıda 13,25 puanlık faiz indirimi gerçekleştirmiş olduğunu belirten Tamer Kıran, Merkez Bankası’nın aralıksız faiz indirmesinin, yatırımların önünün açılması ve istihdama katkısı dolayısıyla önemli olduğunu söyledi.

Tamer kıran, “Ülkemizin ekonomik tablolarındaki düzelmenin, finansman koşullarında yaşanan iyileşmelerin, iç talepten enflasyona kadar pek çok alandaki olumlu yansımasının yılın ikinci çeyreği itibarıyla daha belirgin olacağına inanıyoruz.” dedi.

Toplantıda, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan ile üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Taner Berksoy, Dünyada ve Türkiye’de ekonomi gündemi ile denizcilik piyasalarına ilişkin sunum yaptılar.

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Prof. Dr. Berksoy’a plaket sundular.

Tüm Sliderlar