• Anasayfa
  • |
  • “Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları” Semineri...

“Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları” Semineri...

“Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları” Semineri...

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran: “Denizcilik eğitimi kalitesini artırmanın, buralarda eğitim verecek eğiticileri nasıl bulacağımızın hesabını ve çalışmasını yapmalıyız. Bizim Deniz Ticaret Odası olarak bundan sonra hedefimiz bu yönde olacaktır.” 

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Türk Armatörler Birliği ve ClassNK’nın düzenlediği “Günümüz Deniz Taşımacılığında Makina Hasarları, Çıkarılan Dersler ve Alınabilecek Önlemler” konulu seminer, 4 Şubat 2020 Salı günü,  Sheraton Grand Ataşehir’de yapıldı. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran seminerde yaptığı konuşmada, dünya var olduğu sürece deniz taşımacılığının yapılmaya devam edeceğini belirtti. İnsansız, uzaktan kumandalı gemilerin denenmeye başlandığını ancak bu gemilerin tam anlamıyla devreye girmesi için önemli bir süre gerektiğini belirten Tamer Kıran, bu süreçte gemi insanlarına daima ihtiyaç olacağını ifade etti. Tamer Kıran, bu gerçeğin farkında olarak gemilerde çalışan personelin eğitim seviyesinin yükseltilmesinin önemini vurguladı.

Bugün Türkiye’de, 48 lise, 18 yüksekokul ve 12 fakültede yaklaşık 20 bin civarında öğrencinin denizcilik eğitimi gördüğünü bildiren Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Biz, denizcilik eğitimi kalitesini artırmanın, buralarda eğitim verecek eğiticileri nasıl bulacağımızın hesabını yapmalıyız. Bütün çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmalıyız. Bizim Deniz Ticaret Odası olarak bundan sonra hedefimiz bu yönde olacaktır. Geçen gün bir yerde okudum, bazı STK’larımız, bir araya gelip eğitimle ilgili bir dernek kurmuşlar. Herhalde bir güç birliği yapmak için. Kendilerinden tekliflerle Deniz Ticaret Odasına gelmelerini bekliyorum. O güç birliğini hep birlikte Deniz Ticaret Odası’nın gücüyle beraber hayata geçirelim. Biz, Deniz Ticaret Odası olarak 4 denizcilik meslek lisesinin hamiliğini almak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile yapacağımız protokolün son safhasına geldik. Genel anlamda ülke çapında denizcilik eğitimine nasıl katkıda bulunabiliriz diye çalışıyoruz. Bütün görüşlere, tekliflere açığız. Bütün gelen görüşleri değerlendiriyoruz. Yeter ki sektör içerisinde bu anlamda bir işbirliğini sağlayabilelim.”

Seminere, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Türk Armatörler Birliği Başkanı Ahmet Bedri İnce, DTO Sekretaryası ve davetliler katıldı.

Tüm Sliderlar