• Anasayfa
  • |
  • İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, 5 Ağustos Perşembe günü yapıldı.

Video konferans yönteminin yanı sıra Odamız Meclis Salonu’nda pandemi koşulları önlemleri alınarak kısıtlı sayıda katılımın sağlandığı toplantı, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, video konferans yöntemiyle katıldı.

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, sözlerine ülkemizde yakın zamanda yaşanan orman yangınları nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. İlki 28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan, ardından yurdun dört bir tarafına yayılan orman yangınlarının içimizi yaktığını belirten Tamer Kıran, “Canlarını dişlerine takarak ormanlarımız için mücadele veren tüm kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu,  yitirilen canlar dışında kayıpların kısa sürede telafi edileceğine inandığını belirten Tamer Kıran, Deniz Ticaret Odası olarak, her zaman olduğu gibi üzerlerine düşeni yapacaklarını, yangınlar sebebiyle zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması başta olmak üzere devletimizin başlatacağı kampanyalara elden gelen desteği vereceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yangın bölgelerindeki Antalya, Bodrum, Marmaris ve Fethiye Şubelerimizin Yönetim Kurulu Başkanları ile sürekli istişare halinde olduk. Özelikle yangının en çok etkili olduğu Bodrum, Marmaris ve Manavgat’ta, Şube Başkanlarımız bilfiil sahada mücadele ettiler. Tekne sahibi üyelerimiz tekneleriyle, gece gündüz ayırım yapmadan mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye ettiler. Oda olarak ilk etapta Bodrum Şubemizin talebi üzerine sahada ihtiyaç duyulduğunu öğrendiğimiz malzeme yardımında bulunduk. Marin Römorkör, Sanmar ve Uzmar firmaları yangın söndürme kapasitesine sahip birer römorkörlerini Aliağa’dan Bodrum’a göndererek, Bodrum Liman Başkanlığı emrine tahsis ettiler. Üyelerimiz münferiden, az çok demeden imkanlar nispetinde ayni yardımları bölgelere gönderdiler, göndermeye devam ediyorlar. İnşallah kısa bir süre içerisinde devlet, millet el ele vererek, yaralarımızı birlikte saracağız. Bu afetlerde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah, benzer felaketleri bir daha ülkemize yaşatmasın.”

Güçlü Büyüme Beklentisi

Covid-19 salgınında Kurban Bayramı ertesinden itibaren günlük 25 bini aşan vaka sayılarının tedirgin ettiğini belirten Tamer Kıran, aşı olmanın önemine dikkat çekerek, aksi takdirde Sonbahar aylarında yine hiç arzu edilmeyen kararlarla karşılaşma riski bulunduğunu belirtti.  

Ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Tamer Kıran, Temmuz ayına ilişkin yurtiçinden gelen verilerin bu yıl büyüme konusunda oldukça güçlü bir seyir içinde olduğumuza işaret ettiğine dikkat çekerek, “Ekonominin açılması ve aşılamanın güçlü seyriyle turizm ve ilgili sektörlerdeki canlanma imalat sanayi ürünlerine yönelik talebi de olumlu etkiledi. Küresel ekonomide büyümenin güçlenmesi de imalat sanayi ürünlerine olan talebi arttırmaya devam ediyor. Hafta başında yayınlanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri son 6 ayın en yüksek seviyesine, 54 civarlarına ulaştı. Yılın tamamında büyümenin yüzde 8’ler üzerine çıkma olasılığı yüksek görünüyor.” diye konuştu.

Ekonomideki en önemli sorunun enflasyon olmaya devam ettiğini belirten Tamer Kıran, “Yılın son iki ayında düşüşler olabilir ama fiyatlama davranışlarının değiştirilebilmesi ve enflasyon dinamiklerinin bastırılabilmesi için para politikasındaki sıkı duruşun devam ettirilmesi ve enflasyona yönelik yapısal reformların gerçekleştirilmesi yönünde bir politika beklemeliyiz.” dedi.

Covid-19’da 4. dalga riskine rağmen ekonomideki iyimser beklentilerin küresel deniz ticaret hacminde de artış beklentisini beraberinde getirdiğini kaydeden Tamer Kıran, 2021 yılında küresel deniz ticaret hacminin 2019 yılı seviyesi üzerine çıkacağı beklentilerinin devam ettiğini söyledi.  

Kamuoyunun yakından takip ettiği konteyner piyasalarının, talep artışının etkisiyle yukarı yönlü hareket etmeye devam ettiğini belirten Tamer Kıran, 2020 yılında %1,2 oranında azalan konteyner ticaretinin TEU bazında 2021'de % 6,2 oranında artmasının beklendiğini söyledi.  

Türkiye’nin toplam ihracat hacminin 2021 yılının Ocak-Haziran döneminde 104,94 milyar ABD doları olduğunu belirten Tamer Kıran, limanlarımızda elleçlenen yük miktarının 2021 yılının ilk yarısında 255 milyon 902 bin ton olduğunu, böylelikle, Ocak - Haziran 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elleçlenen yük miktarının %5,1 arttığını kaydetti.

Sektörü yakından ilgilendiren gelişmelerden de bahseden Tamer Kıran, geçtiğimiz ay, "2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un kabul edilerek yürürlüğe girdiğini hatırlattı, yürürlüğe giren kanunda yer alan maddelerden özetle bahsetti.   

Tamer Kıran, İstanbul Havalimanı’na gelen yabancı uyruklu gemiadamlarının karşılanması ile ilgili yaşanan sorunun, yaptıkları üst düzey görüşmeler neticesinde karşılıklı mutabakat sağlanarak çözümlendiğini bildirdi.    

Geçici % 8 KDV oranının, denizyolu toplu yolcu taşımacılığı sektörüne uygulanması hususunun, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldığını belirten Tamer Kıran, 30 Temmuz itibarıyla sona eren TOBB Nefes Kredisi‘nden, 33 üyemizin, toplamda 4 milyon 100 bin TL’lik kredi kullandığını söyledi.

PRÜ Gemisi 1 Yıllık Aradan Sonra Eğitim ve Staj Amaçlı Seyrine Başladı

Piri Reis Üniversitesi’nin, denizcilik eğitim ve öğretimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı eğitim gemisinin, 1 yıllık bir aradan sonra eğitim ve staj amaçlı seyrine 2 Ağustos’ta başladığını bildiren Tamer Kıran,  2 Ekim’e kadar sürecek eğitimden 180 öğrencinin yararlanacağını söyledi. Tamer Kıran, geminin sefere hazırlanmasında emeği geçenlere ve idari anlamda destek olan Denizcilik Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.  

30 Temmuz tarihinde Ankara Üniversitesi (AÜ) Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) Yönetim ve Danışma Kurulu Toplantısı’nın, Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini belirten Tamer Kıran, toplantıya, bugün aramızda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan,  Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Aydın Şirin başta olmak üzere Yönetim ve Danışma Kurulu üyelerinin katıldığını anlattı. .  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) temsilen Danışma Kurulu toplantısına katıldığını belirten Tamer Kıran, “Merkezin stratejik hedefleri ve eylem planı ile ilgili önerileri dinleme fırsatım oldu. Hakikaten DEHUKAM’ın ülkemiz adına atılmış stratejik bir adım olduğunu görüyoruz. Merkezin, ülkemizin bugün Doğu Akdeniz ve Kıbrıs başta olmak üzere denizcilik alanında karşılaştığı sorunların hukuki boyutu konularında çok değerli çalışmalara imza atacağına inanıyorum.” dedi.   

Odamızın 39. Kuruluş Yıldönümü

Bu ay 26 Ağustos’ta, Odamızın 39. kuruluş yıldönümünün kutlanacağını belirten Tamer Kıran, sektör adına yaptıkları tüm çalışmaları Türk denizcilik sektörünün çatı kuruluşu, amiral gemisi İMEAK Deniz Ticaret Odamızdan aldıkları güç ile yürüttüklerini söyledi.

1982 yılından bu yana geçen 39 yılda, Deniz Ticaret Odası olarak Türk deniz ticareti dünyasını her alanda daha ileriye götürmek ve daha etkin hizmetler gerçekleştirmek amacıyla büyük emek sarf edildiğini belirten Tamer Kıran, “Odamız bugün güçlü organizasyon yapısı ve sağlam kurumsal hafızası ile sektöre ilişkin bilginin kaynağı durumundadır ve geleceğe doğru emin adımlarla yol almaktadır. Dünden bugünlere gelmemizde sorumluluklar üstlenmiş ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Bu güzide kuruluşun kurulmasına ve büyümesine emek verenleri saygı ve minnetle anıyor, ölenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

Ağustos ayında İstiklalimizi ilan ettiğimiz ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolu açan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. Yıldönümünün kutlanacağını belirten Tamer Kıran, bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle andı.

Toplantıda, İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Marmaris Şube Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağlı ile toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, bölgelerindeki orman yangınları konusunda bilgi verdi.

Tüm Sliderlar