• Anasayfa
  • |
  • İMEAK Deniz Ticaret Odası Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Ağustos ayı Meclis Toplantısı, 1 Eylül 2022 Perşembe günü yapıldı.

Oda Meclis Salonu’nda, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Denizcilik ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay katıldı. Atalay, “Balıkçılık ve Su Ürünleri” ile ilgili bir sunum yaptı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, ekonomi gündemini değerlendirirken, Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğin biraz üzerinde yüzde 7,6 büyüme kaydettiğini söyledi. Üçüncü çeyreğe ilişkin ilk verilerin ise bir miktar yavaşlama sinyali verdiğini belirten Tamer Kıran, bu gerekçeyle Merkez Bankası’nın, politika faizini 100 baz puan düşürerek 13 puana indirdiğini, bankaların fonlama imkanını daha da rahatlattığını belirtti.

Bankanın bu kararı alırken çok önemli bir adım daha attığını ve bankaların kredi faizi ve büyüme hızına yönelik yeni bir düzenleme yaptığını belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Bu yeni düzenlemelerle bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda kalacak. Faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis edilecek. Böylelikle ticari kredilerde yüzde 30'u aşan faiz uygulaması da zorlaştırılmış oldu. Ardından piyasalarımızda hazine bonosu ve tahvil faizlerinin tüm vadelerinde hızla düşüş oldu.  Benzer şekilde kredi faizlerinde de gerilemeler başladı. Bu çerçevede atılan son adımların büyümedeki yavaşlamayı azaltmaya ve işletme sermayesi ihtiyacını karşılamaya önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Ağustos Ayında Sektörü İlgilendiren Önemli Kararlar Uygulamaya Konuldu

Ağustos ayında denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren önemli kararların yürürlüğe konulduğunu belirten Tamer Kıran, bu kararlardan biri olan karayoluyla taşınan yüklerin denizyoluna aktarılmasının desteklenmesi hakkında yönetmelik 9 Ağustos tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydetti.  Yapılan düzenleme ile Türkiye limanları ile diğer ülke limanları arasında Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle düzenli sefer yapmak amacıyla açılacak yeni hatlarda veya mevcut hatların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde mevcut hatlarda kullanılacak gemilere destek verileceğini belirten Tamer Kıran, “Bu kararın, özellikle Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan bu bölgelere yapılacak ihracat ve ithalatımızın önündeki en büyük engellerden birisi olacak hat sorununun çözümü yönünde fayda sağlayacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), uğraksız geçişlerle ilgili Fener ve Tahlisiye Ücret Tarifesinde,   Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de Türk boğazlarından transit geçiş yapacak gemilerden alınan sağlık resmi için uygulanacak tarifede değişiklikler yaptıklarını belirten Tamer Kıran, her iki kurumun tariflerinin 7 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağını kaydetti.

Tamer Kıran, ayrıca,  13 Ağustos tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile yabancı gemiadamlarının gemiye katılmaları için verilen 3 günlük vize süresinin Odamız talepleri doğrultusunda 5 güne çıkarılırken, yabancı gemiadamları için liman şehri izin belgesi 5 gün olarak düzenlendiğini hatırlattı.

Piri Reis Üniversitesi’ne Öğrencilerden Yüksek İlgi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, Piri Reis Üniversitesi’ne bu yıl da öğrenciler tarafından büyük ilgi gösterildiğini belirten Tamer Kıran, “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitemize verilen 1534 kontenjana karşılık 1491 yerleştirme alarak kontenjanımızın yüzde 97,2’si öğrenciler tarafından tercih edildi. Bunun hemen akabinde yerleşmeye hak kazanan 1491 öğrenciden, 1395’i kesin kaydını yaptı. Yerleştirme üzerinden kayıtlanma oranı %93 seviyesinde gerçekleşti. Üniversitemizi tercih eden öğrencilere, yeni eğitim yuvanıza hoş geldiniz diyor, hepsine başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Odamızın 40. Yıldönümünü Coşkuyla Kutladık

26 Ağustos Cuma akşamı Odamızın 40. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşkuyla ve gururla kutladıklarını hatırlatan Tamer Kıran, yıldönümü vesilesiyle düzenlenen özel geceye, başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu olmak üzere, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mustafa Gültepe, iş dünyamızın temsilcileri ile camiamızdan çok sayıda üyemizin katıldığını kaydetti.

Odamızın 40. yıldönümü anısına Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne müracaat ederek, hatıra para bastırdıklarını da belirten Tamer Kıran, 26 Ağustos'ta tedavüle giren, her biri 1 ons gümüşten üretilen madeni paralardan 3 bin adet basıldığını, hatıra paraların, tüm Meslek Komite Üyelerimiz ile Şubelerimizin Meclis Üyelerine, sektörümüzle ilgili kamu görevlilerine, Temsilciliklerimize, Odamıza geçmişte hizmetlerde bulunmuş olanlara gönderildiğini, bunlardan başka arzu edenlerin bu paraları, Darphane Genel Müdürlüğü Mağaza ve E-mağazasından satın alabileceklerini söyledi.

Oda Seçimleri

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 84. Maddesine göre, oda seçimlerinin 4 yılda bir, 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek bir tarihte yapıldığını hatırlatan Tamer Kıran, Yönetim Kurulunun, 18 Ağustos 2022 Perşembe günü yaptığı, 186 No’lu toplantısında, seçim tarihi olarak Ekim sonu Kasım başı arasında bir tarih belirlenmesi yönünde mutabakata vardığını söyledi.

Tamer Kıran, seçimin yapılacağı mekan tespiti için çalışmalarını sürdüğünü, bu mekanın uygunluğuna ve İlçe Seçim Kurulu’nun teyidiyle resmiyet kazanmasına müteakip kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını kaydetti.

Deniz Ticaret Odası’nda 1999 yılında Yönetim Kurulu Yedek Üyesi olarak başladığı hizmet hayatına, 2005 yılında yapılan seçimde Yönetim Kurulu Asıl Üyesi ve son olarak Odamızın saygıdeğer üyelerinin teveccühüyle 2018 yılı Nisan ayından itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettiğini belirten Tamer Kıran, tam 23 yıldır bu odanın çatısı altında tam manasıyla adanmışlıkla sektöre hizmet etmeye çalıştığını söyledi. 

Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde kendisiyle yola çıkıp, birlikte yürüyen, her daim yanında olan arkadaşlarıyla birlikte kimseyi dışlamadan, varsa kırık kalpleri tamir ederek faaliyetlerini yürütmeye gayret ettiklerini belirten Tamer Kıran, “Bu güzide kurumun çatısı altında birleşen her üyemizin hangi konuda ne sıkıntısı, ne talebi varsa onun gereğini yerine getirmenin yollarını aradık. Özel hayatımız ve ailemizden esirgediğimiz zamanı ve tüm imkanlarımızı dertlere deva olmak için seve seve harcadık.” diye konuştu.

Üstesinden gelmekte zorlandıkları hatta gelemedikleri konular da olduğunu belirten Tamer Kıran, şöyle devam etti:

“2020 yılı başından itibaren dünyanın yüz yılda bir yaşadığı bir pandemiyi birlikte yaşadık. Daha önce hiç görülmemiş zorluklara birlikte göğüs germeye çalıştık, çok yoğun bir mesai yürüttük. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde bile üyelerimizden gelen sorunları ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik, bunların takipçisi olduk ama asla yılmadan ve yorulmadan hep daha iyiye ve daha güzele ulaşmanın gayreti içinde olduk. Hep birlikte sektörümüzü hak ettiği seviyeye yükseltmenin peşinden koştuk. Tüm amacımız bir yandan üyelerimizin dertlerine derman ararken, diğer yandan iş, aş üretecek imkanlar sağlamaya çalışarak, sektörümüzün ülkemizin refahına verdiği katkıyı yükseltmek oldu. Şöyle bir baktığımda, hamdolsun başarılarla dolu bir görev dönemi geçirmenin, bugün parlak bir karneyle göğsümü gere gere huzurunuzda yer almanın haklı gururunu yaşıyorum.”

“Yönetim Kurulu Başkanlığı İçin Tekrar Adayım”

Tamer Kıran konuşmasında, görev süreleri boyunca Oda’nın bütçesinden, Piri Reis Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara ve yeni satın alınan Şube Hizmet binalarına kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Her zaman ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ anlayışıyla hareket ederken, sizlerin teveccühüne ve güvenine layık olmak, bu görevi layıkıyla yerine getirmek benim hep önceliğim oldu.” diyen Tamer Kıran, “Geldiğimiz noktada, yaptığımız çalışmaların çok kıymetli üyelerimiz tarafından takdirle karşılandığını müşahede etmenin gurur ve memnuniyetini duyuyorum. Neticede, önümüzdeki dönem de göreve devam etmem için üyelerimizin büyük bir çoğunluğundan gelen destekleri de dikkate alarak, Yönetim Kurulu Başkanlığı için tekrar aday olduğumu yüksek huzurlarınızda açıklıyorum. Birlikte yürünecek daha çok yolumuz, bu sektörü büyütecek daha çok hedefimiz var.” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda, Tamer Kıran ve Salih Zeki Çakır, Altuğ Atalay’a günün anısına plaket takdim etti.

Tüm Sliderlar