• Anasayfa
  • |
  • İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı 

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Kasım ayı Meclis Toplantısı, 5 Kasım Perşembe günü video konferans yöntemiyle yapıldı.

İMEAK DTO Meclis Başkan Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Ege Denizi’nde, İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Pazar günü, deprem sonrasında oluşan tsunaminin zarar verdiği Seferihisar’ı ve çok ciddi boyutta hasar gören Teos Marina’yı ziyaret ettiğini belirten Tamer Kıran, Odamız üyelerine geçmiş olsun dileklerini ilettiğini, yardım taleplerini dinlediğini kaydederek, yaraların sarılması noktasında elden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

2020 yılına damgasını vuran Covid-19 salgınının, gündemin ilk sıralarındaki yerini ve önemini korumaya devam ettiğini belirten Tamer Kıran, hafta başı katıldığı İl Pandemi Kurulu Toplantısı hakkında bilgi verdi. Toplantının ana gündem maddesinin kademeli mesaiye geçiş olduğunu belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Konuşma sırası bana geldiğinde, Tuzla Tersaneler Bölgesi’ne dikkat çekerek, burada gün ışığında çalışmanın gerekliliğini vurguladım. Diğer sanayi tesislerinde ışıklandırma altında da üretim yapılabileceğini ancak tersaneler için böyle bir durumun söz konusu olmadığını, gün ışığına mutlak ihtiyaç duyulduğunu belirterek, yapılacak düzenlemede bu hususun dikkate alınmasını talep ettim. Açıklanan yeni tedbirler paketinde bu talebimizin dikkate alınmadığını ve mesai başlangıç saatinin 07.00 olarak kararlaştırıldığını gördük. İçinde olduğumuz kış aylarında havanın saat 08.00-08.30’a doğru aydınlandığını düşündüğümüzde, tersanelerimiz için önemli bir mesai kaybı olacağı ortada… Bu durumu düzeltmek için görüşmelerimiz sürüyor, inşallah aklıselim ile bir düzeltme yapılacaktır.”

“Bulaşı Kırmamız Lazım”

Salgınla mücadele için gereksiz buluşmaların mutlaka kesilmesi, olabilecek tüm görüşme ve toplantıların elektronik ortamda yapılması ve mümkün olduğu kadar az hareket edilmesinin önemini vurgulayan Tamer Kıran, “Bulaşı kırmamız lazım… Bu piki 1-2 hafta içinde kıramazsak daha ciddi kısıtlamalar gündeme gelecektir. Zor bir kış geçecek. En büyük hedef hastanelere olan yığılmanın önlenmesi olacak. Lütfen unutmayalım, halen en büyük silahımız maske, mesafe ve hijyene uymak! Hiç şüpheniz olmasın, bu süreci hep birlikte atlatacağız. Bir yandan salgına karşı tedbirlerimize azami özen gösterelim diğer taraftan maske, mesafe, temizlik kuralına sıkı sıkıya uyalım.” diye konuştu. 

Türkiye ve Dünya ekonomisindeki son gelişmeler ile ABD’deki seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tamer Kıran, “Önümüzde Covit-19’a bağlı zorlu bir süreç olduğu aşikar… Bu süreçte ekonomi politikalarının bir taraftan finansal istikrarı korumaya çalışırken diğer taraftan ekonominin farklı kesimlerinin yaşayacağı sorunları hafifletmeye yönelik olmaya devam etmesi büyük önem taşıyor.” dedi.

Türk Bayraklı Gemilere Ön Sörvey Uygulaması

Oda faaliyetleri hakkında Meclis üyelerine bilgi sunan Tamer Kıran, 19 Kasım’da Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısının zoom üzerinden yapılacağını bildirdi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün, Uluslararası Sefer Yapan Türk Bayraklı Gemilere Ön Sörvey Uygulaması konusunda yaptığı duyuruya dikkat çeken Tamer Kıran, bu duyurunun, 2 Kasım tarihinde 1211 numaralı sirkülerle üyelerin bilgisine sunulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“2020 yılının Ağustos ayına kadar Paris Memorandumu kapsamında Türk Bayraklı gemilerimize uygulanan denetimlerde hiçbir gemimiz tutulmamıştı. Maalesef Ağustos ayında 1 ve Ekim ayında 2 tutulmayla Paris Memorandumu Denetimlerinde şu ana kadarki Türk Bayraklı gemilerin tutulma sayısı 3’e çıkmış oldu. Mevcut durum Paris Memorandum kriterlerinde halen Türk Bayrağının beyaz listeden gri listeye düşmesi için ciddi bir tehdit oluşturmasa da, temkinli olmamız gerekmektedir.  Tekrar gri veya siyah liste kabusunu yaşamamamız için hepimiz elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz. Bu bağlamda Bakanlığımız tüm Türk bayraklı gemileri her ay ön sörveye tabi tutacağını ve belirli risk grubundaki Türk Bayraklı gemilerin ise son ön sörvey tarihine bakılmaksızın kalkıştan önce ön sörveye tabi olacağını duyurdu. Bu önemli uygulamayı bir kez daha armatör ve gemi işletmecilerimizin dikkatine sunuyor ve hepsinin bu konuda teyakkuzda olmalarını rica ediyorum. “

Tam 1 yıl önce Kasım ayı Meclis toplantısında Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak göreve başladığı 17 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla üniversitenin varlık ve gelir-gider durumunu anlattığını kaydeden Tamer Kıran, aradan geçen süreçte gelinen durumu üyelerle paylaştı. Tamer Kıran, Piri Reis Üniversitesi’nin her geçen gün daha sağlıklı bir mali yapıya kavuşarak, yoluna devam ettiğini belirtti.

Tamer Kıran, vefat eden eski Başbakanlardan, Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ı anarak, “Denizcilik sektörümüze de önemli katkılar sağlamıştır. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” dedi.

10 Kasım’da, bağımsızlığımızı kazandığımız Kurtuluş mücadelemizin lideri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, aramızdan ayrılışının 82. yıldönümünde anılacağını belirten Tamer Kıran, “Sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve inkılapları bizlere rehber olmaya devam edecek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölüm yıldönümünde saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

Tamer Kıran, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm öğretmenleri kutladı.

Meclis toplantısında, Aliağa Şubesi’ne yeni hizmet binası alınması maddesi Meclis üyeleri tarafından kabul edildi.

Toplantıda, Denizcilik Envanteri konusunda çalışmalarını tamamlayan Denizcilik Envanter Komisyonu Başkanı Adem Kocadağ ve Prof. Dr. Nuri Kaykayoğlu çalışma hakkında üyeleri bilgilendirdi.

 

 

Tüm Sliderlar