• Anasayfa
  • |
  • İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şadan Kaptanoğlu BİMCO Başkanlık Görevini Devretti

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şadan Kaptanoğlu BİMCO Başkanlık Görevini Devretti

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, iki yıldır sürdürdüğü, dünya denizciliğinin en önemli kuruluşlarından biri olan Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO) Başkanlığını, Hong Konglu meslektaşı Sabrina Chao’ya devretti. 

20 Mayıs 2021 Perşembe günü çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen genel kurulda BIMCO üyelerine seslenen Kaptanoğlu, ilk Türk ve ilk kadın başkan olarak üstlendiği görevin dönüm noktalarını anlattı ve 2021 yılına kadar olan çalışmaları değerlendirdi. 

Şadan Kaptanoğlu, denizcilerin salgın döneminde aylarca görev yerlerini terk etmeden kendilerini riske atarak çalışmayı sürdürdüklerini ve BIMCO’nun Mürettebat Değişikliği Maddesini yayınlayarak liderliği üstlendiğini anlattı. Sektörün önemini dünya kamuoyuna yansıtmak amacıyla farkındalık filmleri serisini başlattıklarını, bu yolla 1,7 milyon denizcinin sesi olmaya çalıştıklarını belirterek, “Biz evlerimizde ihtiyaçlarımıza kolayca ulaşabiliyorsak bunlar gemiler sayesinde oluyor. Covid-19 salgını süresince bize bu hizmeti yine hiç aksatmadan gemiler sağladı. Bu nedenle de pandemi tüm dünyanın denize ve denizciliğe bakışını değiştirdi. Bizim için de bu dönem denizin, denizcinin önemini bu sektörün dışındaki insanlara da daha rahat ve güzel anlatabilmek açısından iyi bir fırsat yarattı.” diye konuştu. 

Şadan Kaptanoğlu, 2011'de BIMCO'da Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği ile göreve başladı. 2013'te İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı üstlenen Kaptanoğlu, 2017 yılında BIMCO Gelecek Dönem Başkanlığı’na ve 2019 yılında BIMCO Başkanlığı’na seçildi. Haziran 2021 tarihinden itibaren de iki yıl boyunca BIMCO Geçmiş Dönem Başkanlığı görevini sürdürecek.

Tüm Sliderlar