• Anasayfa
  • |
  • Oda Yönetimimiz İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Laboratuvar ve Yemekhane Binası Açılış Törenine Katıldı

Oda Yönetimimiz İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Laboratuvar ve Yemekhane Binası Açılış Törenine Katıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Kaptan Altay Altuğ Laboratuvar ve Yemekhane Binası, Eski Başbakan ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın teşrif ettiği törenle, 8 Kasım 2021 Pazartesi günü açıldı. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Tuzla Kaymakamı Ali Akça’nın katıldığı törene, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit ve Yönetim Kurulu Üyesi Sina Şen, laboratuvar ve yemekhane binasının yapımına destek veren UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ iştirak etti. Törende, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt ve öğretim üyeleri ve sektör temsilcileri de hazır bulundu. 

Tamer Kıran, törende yaptığı konuşmada, Türk denizciliğinin çatı kuruluşu olan Deniz Ticaret Odası’nın, sektörü ileriye götürecek her kurumla iş birliğine açık olduğunu belirtti.  Eğitimi, en öncelikli konu olarak ele aldıklarını belirten Tamer Kıran, Oda kaynaklarının yüzde 50’sinin eğitime ayrıldığını belirtti. İTÜ ile 6-7 ay kadar önce iş birliği anlaşması yaptıklarını hatırlatan Tamer Kıran, yapımı süren eğitim havuzunun Ocak ayında açılmasının planlandığını söyledi. 

Ülkemizin geleceğini kurtaracak sektörlerden bir tanesinin denizcilik sektörü olduğunu belirten Tamer Kıran, “Bunu gerçekleştirebilmek için denizcilik eğitimine çok önem vermemiz gerekiyor. Eski gemiler yok. Artık uzaktan idare edilen gemileri konuşmaya başladık. Bu gemileri imal ve idare edecek nesilleri yetiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Tüm Sliderlar