• Anasayfa
  • |
  • Odamızın Destekleriyle Yenilenen İTÜ’nün Simülatör Merkezi, Bakan Işıkhan’ın Katıldığı Törenle Açıldı

Odamızın Destekleriyle Yenilenen İTÜ’nün Simülatör Merkezi, Bakan Işıkhan’ın Katıldığı Törenle Açıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın destekleriyle yenilenen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Simülatör Merkezi, 29 Eylül 2023 Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın katıldığı törenle açıldı.

Tuzla’daki Fakültede düzenlenen törene, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Can Bozkurt, Meclis Üyeleri, denizcilik sektörü temsilcileri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Tamer Kıran, Dünya ticaretinin %84’ten fazlasının deniz taşımacılığı ile yapıldığını, Türkiye’nin dış ticaret yüklerinin yaklaşık %90’ının da deniz yolu ile taşındığını vurgulayarak, denizde ve denizcilik sektöründeki iş alanlarında çalışacak nitelikli gemi insanına duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Türk denizcilik sektörünün bir yandan ticaret filosu, gemi inşa ve yan sanayi, liman ve gemi işletmeciliği ile denizlerde güçlü bir şekilde yer almaya çalışırken, diğer yandan bu sektörde çalışacak, yüksek teknolojik bilgilerle donatılmış kalifiye işgücünü de yaratmak mecburiyetinde olduğunu belirten Tamer Kıran, “Bugün Türkiye’de, 47 lisede 5.712, 15 meslek yüksekokulunda 2.777 ve 12 fakültede 6.527 olmak üzere yaklaşık 15 bin öğrenci denizcilik sektörümüze yönelik eğitim görmektedir. Denizcilik eğitimi anlamında nicelik olarak son 20 yılda çok yol alınmıştır. Bundan sonra eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması önem arz etmektedir.” dedi.

Deniz Ticaret Odası olarak Türk denizciliğinin geleceği olan genç denizcilerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun eğitim almaları için gerekli desteği sağlamayı öncelikle hedef seçtiklerini belirten Tamer Kıran, birçok üniversite ve liseye çok pahalı bir yatırım olan simülatör temin etme konusunda önemli katkılarda bulunduklarını, bulunmaya da devam edeceklerini belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren simülatör konusunda yerli ve milli alternatif yaratılması için çalıştıklarını belirten Tamer Kıran, “Bu konuda bir zihniyet değişikliği gerekiyordu. Önce çok değerli hocalarımızı ikna ettik. Sağ olsunlar onlar da bize destek verdi ardından hiç bu işlerde olmayan yerli firmalarımızı teşvik ettik. Allah’a çok şükür ki bugün geldiğimiz noktada üniversitelerimize teslimler başladı, bu işi başardığımızı görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yakın bir zamanda Galatasaray Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi ve bugün de İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde komple sistemi yerli ve milli yazılımla değiştiriyoruz” diye konuştu.

Törene teşrifleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’a teşekkür eden Tamer Kıran, simülatörlerin denizcilik eğitimi için hayırlı olmasını diledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan da bugün açılışı yapılacak merkez örneğinde olduğu gibi sivil toplumun, meslek odalarının bizzat elini taşını altına koymalarının, ciddi bir kaynakla akademiye destek vermelerinin sektör elemanlarının yetişmesine önemli katkı sağlayacağına dikkat çekerek, “İMEAK Deniz Ticaret Odası’nı tebrik ediyor, diğer sektörler ve meslekleri açısından da örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Törende, Bakan Işıkhan tarafından Başkanımız Tamer Kıran’a plaket takdim edildi ardından simülatör merkezinin açılışı yapılarak yeni simülatör birimleri gezildi.

Tüm Sliderlar