• Anasayfa
  • |
  • Tamer Kıran, “Doğru Tercih” Programında Denizcilik Sektörünün Önemi ve Piri Reis Üniversitesi’ndeki Eğitimi Anlattı

Tamer Kıran, “Doğru Tercih” Programında Denizcilik Sektörünün Önemi ve Piri Reis Üniversitesi’ndeki Eğitimi Anlattı

Tamer Kıran, “Doğru Tercih” Programında Denizcilik Sektörünün Önemi ve Piri Reis Üniversitesi’ndeki Eğitimi Anlattı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Tamer Kıran, 16 Ağustos Pazartesi günü, Eğitim Uzmanı-Yazar Sadık Gültekin’in sunduğu “Doğru Tercih” programına katıldı.

Haber kanalı NTV’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan programda soruları yanıtlayan Tamer Kıran, denizcilik sektörünün önemi ve Piri Reis Üniversitesi’nde verilen eğitimi anlattı.

Tamer Kıran, dünyada geçtiğimiz yıl yaklaşık 13 milyar tona yakın yükün bir yerden bir yere hareket ettiğini, bunun yüzde 85’lere denk gelen 11.5 milyar tonunun denizyoluyla taşındığını kaydetti. Ülkemiz dış ticaretinin denizyoluyla taşınması oranının yüzde 90’lara ulaştığını belirten Tamer Kıran, denizciliğin ne kadar önemli olduğunun pandemi döneminde de görüldüğünü anlattı.

Dünya var olduğu sürece bir yükü, bir seferde hem miktar, hem de en uygun fiyatla taşıyabilmenin tek yolunun denizyolu olmaya devam edeceğini belirten Tamer Kıran, dolayısıyla denizcilik sektörünün büyüyerek devam edecek, önü çok açık bir sektör olduğunu söyledi. 

Sektörün, gemileri kullanabilmek, limanları çalıştırabilmek, lojistik hizmetleri verebilmek, yükleri taşıyan gemileri inşa edebilmek, tamir ve bakımlarını yapabilmek gibi çok geniş kapsamlı meslekleri içinde barındırdığı anlatan Tamer Kıran, bunları yapabilecek insanların iyi bir eğitim alarak, donanımlı bir şekilde iş gücüne katılmalarının da çok elzem ve hayati bir konu olduğunu vurguladı.      

Buradan hareketle Deniz Ticaret Odası’nın, 2008 yılında Piri Reis Üniversitesi’ni kurduğunu kaydeden Tamer Kıran, üniversitenin 2009-2010 yılında 140 öğrenci ile başladığı akademik hayatına bugün yaklaşık 5 bin öğrencisiyle devam ettiğini belirtti.

5 Fakülte 1 Yüksek Okul İle Eğitim Veriliyor

Piri Reis Üniversitesi’ni kurarken tematik denizcilik üniversitesi olarak yola çıkıldığını anlatan Tamer Kıran, “Sadece Denizcilik Fakültesi kurarak kalmadık, bunu yanında Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Edebiyat fakültelerini kurduk, ardından da güncel gelişmeleri de göz önüne alarak Hukuk Fakültesi’ni ekledik. Üniversitemiz bugün 5 fakülte, 1 meslek yüksekokulu ile eğitim vermektedir.” dedi.

Global bir meslek olan denizciliğin sınırları olmadığını belirten Tamer Kıran, denizcilik fakültelerinden mezun olanlar için işin sadece gemilerle çalışmakla sınırlı olmadığını, kara ayağının da bulunduğunu söyledi.

Tamer Kıran, bugün yaklaşık 100 bin civarında geminin dünya denizlerinde dolaştığını, bu gemilerin her birinin iş gücüne ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekerek, denizde çalışacak zabitan açığının 2026 yılına kadar yaklaşık 90 bin kişi daha artacağının öngörüldüğünü söyledi.

PRÜ’de Staj İmkanı

Uluslararası standartlar gereği denizcilik fakültelerinin güverte ve makine bölümü öğrencileri için staj yapmanın zorunluluğuna dikkat çeken Tamer Kıran, “Bir üniversitenin staj eğitimi imkanı sağlıyor olması da çok önemli bir ayrıcalık. Üniversitemizin sahip olduğu gemi ile bu imkanı biz öğrencilerimize sağlıyoruz. 2 Ağustos itibarıyla bu yılın staj eğitimi başladı. Öğrencilerimiz şu anda gemideler. PRÜ olarak sadece kendi öğrencilerimize değil ikinci bir sefer yapma imkanımız olduğunda ülkemizdeki diğer denizcilik üniversitesi öğrencilerine de bu imkanı sağlamaya dikkat ediyoruz. Bu bağlamda önemli bir kamu hizmeti verdiğimizi vurgulamak istiyorum” diye konuştu.  

Üniversitede bursluluk oranının yüzde 65 civarında olduğuna dikkat çeken Tamer Kıran, “Piri Reis Üniversitesi tamamıyla Deniz Ticaret Odamızın vakfettiği bir üniversitedir. Odamız kaynaklarının çok büyük bir kısmı buraya bağışlanmaktadır. Oda olarak ülkemizin geleceği olan gençlerin eğitimi için fevkalade önemli bir misyon yükleniyoruz” dedi.

 

Tüm Sliderlar