• Anasayfa
  • |
  • Tamer Kıran, 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi Açılışında Konuştu

Tamer Kıran, 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi Açılışında Konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen 2 Türkiye Denizcilik Zirvesi, Haliç’teki Tersane İstanbul’da, 1 Temmuz 2022 Cuma günü başladı.  

Zirve’nin açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Yönetim Kurulu Üyeleri, UAB Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, UAB Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salih Tan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve denizcilik sektörü temsilcileri katıldı.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zirve’nin açılışına mesaj gönderdi. 

Açılışta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan birer konuşma yaptılar. 

Tamer Kıran da yaptığı konuşmada,  ülkemizde son 20 yılda sağlanan reform ve istikrar adımlarıyla denizcilik sektörünün gurur verici başarılara yelken açtığını, uluslararası camiada yer edindiğini, karar verici ülkeler arasında saygın bir konuma yükseldiğini belirtti. Sektörün hızla gelişmesine imkân tanıyan 500’e yakın mevzuat düzenlemesinin bu dönemde uygulamaya konulduğunu kaydeden Tamer Kıran, bunlardan örnekler verdi. 

Tamer Kıran, “Reformlar sayesinde bugün Türk Denizciliği; 31,2 milyon DWT’lik filosu, yıllık 4,65 milyon DWT üretim kapasiteli 84 tersanesi, toplamda yaklaşık 550 milyon ton yük elleçleyebilen 210 iskele, rıhtım, limanları ve sektörün diğer tüm unsurları ile kol kola ülkemizin ‘Denizci Millet, Denizci Ülke’ hedefi doğrultusunda emin adımlarla yoluna devam etmektedir.” dedi. 

Gelinen noktada alınacak daha uzun yol, hep birlikte atılacak çok daha büyük adımlar bulunduğuna dikkat çeken Tamer Kıran, şunları söyledi: 

“Hem Covid-19 salgını sonrasında küresel tedarik zincirinde yaşanan dönüşüm hem de AB’nin yeşil mutabakatı ve iklim değişikliği çerçevesinde atılan adımlar önemli fırsatları ve tehditleri içinde barındırmaktadır. Özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve Yeşil Mutabakat uygulamaları ile gelecek düzenlemeler sonucu önümüzdeki 10 yıl gibi kısa sürede Türk sahipli filomuzun büyük oranda yenilenme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Başta pandemi olmak üzere yakın zamanda yaşadığımız olaylar, denizcilik sektörünün ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla dış ticaretinin tonaj bazında yüzde 90’ını deniz yoluyla yapan ülkemiz için de deniz taşımacılığı hayati öneme haizdir. Türk sahipli deniz ticaret filomuzun güçlendirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonunda yeni bir yol haritasının belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp, devlet politikası haline getirerek, her alanda güçlendirmemiz, mutlak bir zorunluluk haline gelmiştir. Önümüzdeki zorlu dönüşüm sürecini de kamu, özel sektör el ele vererek başarıyla gerçekleştireceğimize inancımız tamdır.” 

Tamer Kıran, 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi’nin hayırlara vesile olmasını diledi.  

Tüm Sliderlar