• Anasayfa
  • |
  • Tamer Kıran, DEHUKAM’ın Konferansına Katıldı

Tamer Kıran, DEHUKAM’ın Konferansına Katıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, 24 Mayıs 2023 Çarşamba günü, Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) tarafından Odamız ev sahipliğinde düzenlenen, "Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Deniz Sigortalarına Etkisi" konulu konferansa katıldı.

Tamer Kıran, Meclis Salonu’ndaki toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Karadeniz’deki iki yakın komşumuz Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan savaşın halen devam ettiğini ve maalesef bir müddet daha sürecek gibi göründüğünü kaydetti.

Savaşın, Türkiye’nin özellikle deniz ticaretini olumsuz etkilediğini belirten Tamer Kıran, “Deniz Ticaret Odası olarak krizin ilk gününden itibaren ilgili Bakanlıklarımız ile çok yakın irtibat kurarak, gelişmeleri yakından izledik, başta gemilerde çalışan insanlar, daha sonra gemilerimizin güvenliği ve nihayetinde bölgedeki deniz ticaretinin güvenli bir şekilde devamının sağlanması için çalışmalar yürüttük.” dedi.

Bölgedeki güvenlik kaynaklı kaygılar neticesinde ortaya çıkan yüksek sigorta maaliyetler sonucunda Türk sahipli gemi filomuzun bölgedeki ticari faaliyetlerinden çekilmeye başladığının tespit edilmesi üzerine sorunun çözümüne yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile irtibata geçildiğini hatırlatan Tamer Kıran, çalışmalar neticesinde Bakanlık tarafından görevlendirilen Özel Riskler Yönetim Merkezi Teknik İşleticisi Türk Reasürans A.Ş. tarafından Tekne Harp Sigortası Teminatlarının yürürlüğe konulduğunu kaydetti.

Bir diğer önemli konunun da, Avrupa Birliği Konseyi’nce getirilen yeni yaptırımlar kapsamında AB’nin tavan fiyatına uyulmadığı durumda Rus menşeili veya Rusya’dan ihraç edilen ham petrol taşıyan gemilere 5 Aralık 2022 sonrasında, petrol ürünleri için ise 5 Şubat 2023 sonrasında AB ve Britanya’dan sigorta hizmeti verilmesinin yasaklanması olduğunu belirten Tamer Kıran, “Bu konuda da devletimiz deniz ticaretinin devamını sağlamak için büyük gayret sarf etmiş, soruna çözüm bulmaya yönelik yapıcı bir tavır sergilemiş, ilgili kurumlarımızın gerek ülkeler nezdinde gerekse sigorta firmaları ve armatörler nezdinde yaptıkları gerekli görüşmeler neticesinde sorun çözülmüştür.” diye konuştu.

Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirmek için yoğun gayret sarf ettiğini, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, her iki ülkenin lideriyle devamlı temasta bulunarak barışın tesisi için yoğun çaba harcadığına dikkat çeken Tamer Kıran, bu çabalar kapsamında ülkemizin Tahıl Koridoru Antlaşmasının imzalanmasında da öncü rol oynadığını söyledi.

Dünyadaki tahıl arzının yaklaşık 3’te birinin Rusya ve Ukrayna tarafından sağlandığı düşünüldüğünde anlaşmanın ne kadar önemli olduğunun anlaşılacağını ifade eden Tamer Kıran, “Anlaşmanın devreye girmesiyle Ukrayna limanlarında bekleyen milyonlarca ton tahılın güvenli bir şekilde kısa zamanda ihtiyaç sahibi ülkelere sevki için denizde bir koridor oluşturulması imkanı yaratılmıştır. Ülkemizin öncülüğünde gerçekleştirilen Tahıl Koridoru Anlaşması, tartışmasız tüm dünyanın takdir ettiği büyük bir diplomatik başarı olmuştur. Son olarak 17 Mayıs 2023 tarihinde yine ülkemizin gayretleri neticesinde Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 2 ay daha uzatılması konusunda uzlaşmaya varılmıştır.” diye konuştu.

Toplantıda, DEHUKAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Demir, Merkezin çalışmalarına katkılarından dolayı Tamer Kıran’a, DEHUKAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yücel Acer de Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Can Bozkurt’a plaket takdim etti.

Tüm Sliderlar