• Anasayfa
  • |
  • Türkiye Denizcilik Zirvesi’ne IMO Genel Sekreteri Kitack Lim Katıldı

Türkiye Denizcilik Zirvesi’ne IMO Genel Sekreteri Kitack Lim Katıldı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi, 1-2 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenen 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi’ne,  Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim katıldı.  

Haliç’te Tersane İstanbul’da gerçekleştirilen Zirve’nin ikinci gününde, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Gemi İnsanı İstihdamı: MLC Sözleşmesinin Etkileri” konulu ilk oturuma katıldı. Oturumda, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün, TAİS Başkanı İbrahim Kontaytekin ve ntaytekin Türkiye Denizciler Sendikası Başkanı İrfan Mete yer aldı.  

Tamer Kıran yaptığı konuşmada, bir ülkede güvenli çalışmanın, iş barışının önemini vurguladı. Denizciliğin uluslararası bir iş olduğuna dikkat çeken Tamer Kıran, şunları söyledi: 

“Bir çatı örgütümüz var, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), güçlü bir oluşum... Avrupa Birliği zaman zaman IMO ile yarışa girer önüne geçip kendi kurallarını koymaya çalışır. Bunlara taraf olan ülkeler, bu kurallara imza atarlar, kendi limanlarında bu kuralları uygularlar. Bugün denizciliğin uluslararası yapısından dolayı artık İstanbul’da veya başka bir yerde fiziki olarak bulunmanın hiçbir önemi kalmamıştır. Gemiler dünyanın 4 bir tarafında çok farklı bayraklar altında çalışmaktadır. Gördüğüm en önemli problemlerden bir tanesi ülkemizde denizciliğin diğer tüm sektörler gibi hazır dikilmiş bir elbisenin içine konuluyor olmasıdır. Bunun böyle olmaması gerekiyor. Kendine özgü gerçeklerinden dolayı farklı bir şekilde davranılması gerektiğinin altını her yerde çiziyorum. Denizciliğe hazır elbiseyi giydiremiyorsunuz, elbisesini terzide diktirmeniz gerekiyor.” 

Dünyanın değiştiğine dikkat çeken Tamer Kıran, 20-30 yıl önce gemilerin Türk bayraklı olduğunu, yabancı bayrak sahibi olmanın hiç gündemde bulunmadığını kaydetti. 90’lı yılların sonundan itibaren bir dönüşüm sürecinin başladığını belirten Tamer Kıran, “Altını çizerek söylüyorum tüm Dünya’da olduğu gibi yabancı bayrak bir tercih değil, zorunluluk oldu. Kabotaj’da çalışılmıyorsa rekabet edebilmek, oyunu kurallarına göre oynayabilmek için yabancı bayrak tercihi ortaya çıktı.”  

Gelinen noktada yabancı bayrakta çalışan Türk gemi insanlarının sosyal güvenlik probleminin ortaya çıktığını belirten Tamer Kıran, “Bunu Dünya çözmüş. Gemi insanı ihraç eden Filipinler, Rusya, Ukrayna çözmüş. Bizim de bu örnekleri dikkatle gözden geçirerek ama kendimize göre bir takım elbise dikmemiz gerekiyor. Artık bu sorunu nasıl ülke menfaatine tam anlamıyla çevirebiliriz ve bu sorunu artık konuşmaz hale geliriz bulmamız gerekiyor.” dedi.   

Oturum sonunda Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan tarafından Tamer Kıran’a astronomi ölçümlerinde kullanılmış tarihi bir ölçüm cihazı olan usturlab hediye edildi. 

İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın da katıldığı zirvede, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu “Lojistik Odağında Deniz Yapıları Altyapısı” başlıklı oturuma konuk oldu.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel’in katıldığı “Jeopolitik Gelişmeler ve Mavi Vatan” isimli oturumun ardından Zirve, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim’in kapanış konuşması ile sona erdi.  

Tüm Sliderlar