• Anasayfa
  • |
  • Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit Turhan’ın Teşrifleriyle Gerçekleştirilen Marmara Ereğlisi UDEM Tanıtım Toplantısına Katıldı

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit Turhan’ın Teşrifleriyle Gerçekleştirilen Marmara Ereğlisi UDEM Tanıtım Toplantısına Katıldı

Marmara Ereğlisi Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi (UDEM), 11 Ekim 2019 Cuma günü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Cahit Turhan’ın teşrifleriyle düzenlenen toplantıda tanıtıldı. 

Tanıtım toplantısına, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Albay Tayfun Paşaoğlu, Marmara Ereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Başkan Yardımcıları Şadan Kaptanoğlu ve Recep Düzgit katıldı.

 Cahit Turhan, toplantıda yaptığı konuşmada, denizlerimizde seyir, can ve mal emniyetini artırmak, deniz kazaları riskini azaltmak amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.  

Turhan, “Ülkemizin gemi trafiği açısından en riskli bölgesi olan Marmara Denizi’nin Kuzeybatısında yer alan ve geniş lojistik imkanlara sahip olan UDEM, büyük deniz kirliliklerinde koordinasyon ve operasyon merkezi olacaktır. UDEM’de bunun dışında petrol ve diğer zararlı maddelerden kaynaklı deniz kirliliklerine hazırlıklı olmaya ilişkin eğitimlerin verilmesi, tatbikatların yapılması, müdahalede kullanılan teçhizat ve malzemelerin test ile sertifikasyonlarının yapılması, deniz kirliliğine ilişkin numune analizlerinin yapılması ile bu konular kapsamında araştırma ve geliştirme faaliyetleri de yapılabilecektir” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından tesisin operasyon merkezi ve eğitim havuzu gezildi. 

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde 110 bin metrekare arazi üzerine yer alıyor. Dünya standartlarında hazırlanan tesiste; idari bina içerisinde ofisler, toplantı salonları, eğitim sınıfları, kriz koordinasyon merkezi, simülasyon merkezi ile operasyon merkezi ve konferans salonu bulunuyor. İdari binanın yanı sıra laboratuvar, eğitim ve test havuzu, hangar, konaklama imkanları bulunan tesis, Ar- GE,  ekipman üretimi, tatbikat, eğitim, konferans, fuar gibi tüm faaliyetleri tek tek çatı altında yürütülebilecek.

Tüm Sliderlar