• Anasayfa
  • |
  • Yönetim Kurulu Başkanımız Tamer Kıran, “Ulusal Gemi ve Yat Tasarımı Yarışması” Ödül Törenine Katıldı

Yönetim Kurulu Başkanımız Tamer Kıran, “Ulusal Gemi ve Yat Tasarımı Yarışması” Ödül Törenine Katıldı

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ve 2020 yılı için “Elektrikli Feribot Tasarımı” temasıyla düzenlenen  “9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması” Ödül Töreni, 24 Aralık Perşembe günü Holiday Inn Tuzla otelinde yapıldı.

Pandemi tedbirleri dolayısıyla kısıtlı sayıda katılımla gerçekleştirilen törene, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay video konferans yöntemiyle iştirak etti. Törene, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, TİM Başkanvekili ve İMEAK DTO Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

Tören, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven’in açılış konuşmasıyla başladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran törende yaptığı konuşmada, denizin ve denizciliğin insanlığa pek çok ilkleri kazandırdığını, keşiflerin denizlerden geldiğini, bugün hayatı kolaylaştıran pek çok teknolojinin önce denizcilerin ihtiyacıyla ortaya çıktığını ya da ilk olarak gemilerde kullanıldığını kaydetti.

21. yüzyıl teknolojilerinin ve fikirlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte denizcilik sektöründe, daha hızlı, daha verimli ve okyanus çevresinin sürdürülebilir bir şekilde korunduğu bir ticaret hizmeti sunabilmek için teknolojik dönüşümü benimsemenin ve uygulamanın zorunlu hale geldiğini belirten Tamer Kıran, artık dünyada çevre etkisini en aza indirecek, insan faktörünü büyük ölçüde devreden çıkaracak “elektrikli”, “hibrid”, “uzaktan kumandalı”, “insansız” gemiler üzerinde çalışıldığını söyledi.

“Tasarım Yarışması Her Türlü Övgüyü Hak Etmektedir”

Bu yıl 9.’su düzenlenen yarışmanın konusu olarak “Elektrikli Feribot Tasarımı”nın seçilmiş olmasını da ülkemizin güncel ihtiyacına cevap verme açısından çok önemli gördüğünü belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Yarışmanın, sektörün gelişimine katkısı, rekabet sağlayıcı çözümler üretme işlevi, geleceğin gemi ve deniz araçları pazarında söz sahibi olunabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncülük etmesi gibi yönleri kuşkusuz önemlidir. Bunun yanı sıra ‘Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’, esas olarak tasarımın sektör için önemini vurgulamak ve tasarım fikrini teşvik etmek, sektör ile ona ilgi duyan genç dinamik tasarımcı adaylarını sektör bünyesinde buluşturmak ve yaratıcı öğrenmeyi teşvik etmek suretiyle eğitime katkı sağlamak gibi yönleriyle her türlü övgüyü hak etmektedir.”

Tamer Kıran, “Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması”nın başarıyla gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri, yarışmaya katılan tüm gençleri ve dereceye girenleri ayrı ayrı tebrik etti.

Yarışmada birinciliği “Orkoz”  isimli projeyle Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri Alperen Kılıç, Onur Kiren, Oğuzhan Kıt elde etti.

 “Akana” isimli projeleriyle YTÜ öğrencileri Sare Nur Çıplakkaya, Alihan Uzun, Onurcan Baytok ikinci olurken üçüncülüğü  “Breathe” isimli tasarımla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri Oğuzhan Hümmet, Ahmet Akülkü, Kemal Furkan Öztürk, Bekir Kurt paylaştı.

Tamer Kıran, ikincilik ödülünü kazanan YTÜ öğrencileri Sare Nur Çıplakkaya, Alihan Uzun, Onurcan Baytok ödüllerini verdi.  

Tüm Sliderlar