• Anasayfa
  • |
  • ​Gelecekteki Enerji Trendi Olarak Dekarbonizasyon Öneriliyor

​Gelecekteki Enerji Trendi Olarak Dekarbonizasyon Öneriliyor

DNV GL Şirketinin 2050'ye kadar olan denizcilik tahminleri; denizcilik sektörünün enerji geleceğinin bağımsız bir görünümünü sunuyor ve farklı enerjilerin kullanımının denizcilik sektörünü nasıl etkileyeceğini inceliyor.

DNV GL Denizcilik İcra Kurulu Başkanı Sn. Knut Ørbeck-NİLSSEN'in söylediğine göre; dekarbonizasyon, gelecek yıllarda denizcilik sektörünü şekillendirecek "mega trendlerden" biri olacak.

Sn. NİLSSEN; "Teknoloji ve düzenlemelerde bulunan, mevcut ve geleceğe yönelik eğilimlerin birleşmesi sonucunda, yatırım kararlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Şirket, gelecekteki CO2 düzenlemelerine ve gereksinimlerine karşın, esneklik, güven ve uzun vadeli rekabet gücünü vurgulayan "karbon karşıtı" bir yaklaşım önermektedir. Ørbeck-NİLSSEN, "Bu yeni çerçeve ile, değerlere ilişkin doğru karar almaya yardımcı olmayı umuyoruz" dedi.

DNV GL, denizcilik sektörü enerjisinin olası gelişimini, yakıt tüketimi, taşınan yüklerin tür ve seviyelerindeki gelişmeler ve teknolojik sürümler de dahil olmak üzere, farklı enerjilerin kullanımının denizcilik endüstrisini nasıl etkileyeceğini 2050'ye kadar inceleyen, ikinci Denizcilik Sektörü Tahmini'ni ortaya çıkardı.

Şirketin yeni sistemi, bu tasarımın kırılgan maliyetlerini rakip gemi filosununkiyle karşılaştırarak, yakıt ve teknoloji seçeneklerini değerlendiriyor.

Deniz ticaretinde ton-mil cinsinden ölçülen, denizcilik tahminlerinin, 2030-2050 yılları için yaklaşık %5, 2016-2030 yılları için %32'lik bir artış öngörüyor.

Bir şirket yaptığı açıklamada; "Karbon karşıtı sistemin, çeşitli gemi tasarımlarında kullanıldığı bir çalışmanın gösterdiğine göre; enerji verimliliğine yatırım yapılması ve mevcut standartların üzerinde karbon ayak izinin azaltılmasının, bir geminin ömrü boyunca rekabet gücünü artırabileceği gibi bazı çarpıcı bulguları ortaya koymaktadır" şeklinde belirtti. "Çalışma, aynı zamanda 2030 ve 2040 yılları arasında yüksek emisyonlu gemi sahiplerinin, önemli pazar risklerine maruz kalabileceğini de öne sürüyor."

Ørbeck-NİLSSEN, denizcilik sektörünün karşı karşıya kalacağı belirsizliğin, şu sıralar ile 2050 yılı arasında artacağını söyledi ve; "Bu durum, mevcut ve yeni filoların uzun vadeli rekabet gücünü sağlamak için gelecekte oluşabilecek senaryolara ait, uygulama ve teknolojilerin zorluklarını ve fırsatlarını incelemeyi, daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale getiriyor" dedi.

 

Kaynak:https://lloydslist.maritimeintelligence.informa.com/LL1124169/DNV-GL-tips-decarbonisation-as-future-energy-trend