• Anasayfa
  • |
  • 2016 Uluslararası Denizcilik Ödülü’nün sahibi IMO eski Genel Sekreteri Koji Sekimizu oldu

2016 Uluslararası Denizcilik Ödülü’nün sahibi IMO eski Genel Sekreteri Koji Sekimizu oldu

​Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO tarafından her yıl Örgüt'ün hedef ve çalışmalarına en önemli katkıyı sağlayan kişiye veya organizasyona verilen Uluslararası Denizcilik Ödülü için bu sene eski IMO Genel Sekreteri Koji Sekimizu seçildi.

Konsey, ödülü Sekimizu'ya vermesinin gerekçesi olarak genel sekreterlik görevi sırasındaki (2012-2016) başarılı yönetimini gösterdi. Ayrıca, kendisinin tüm denizcilik dünyası için değerli katkıları olduğunu belirtti.

Japonya Hükümeti ise ödüle aday gösterdiği Koji Sekimizu'nun denizde can güvenliğini sağlamaya ve deniz çevresini korumaya adanmış bir yaşam sürdürdüğünü ifade etti ve genel sekreterliği boyunca sergilediği üstün performansı takdir etti.

'IMO Üyesi Devletleri Denetleme Planı' için yapılan yasal ve zorunlu değişiklikler, Kutup Kodu ve balıkçı teknelerinin güvenliğini arttırmaya yönelik Cape Town Sözleşmesi gibi birçok önemli belgenin kabul edilmesi Sekimizu'nun genel sekreterliği sırasında gerçekleşti.

Ayrıca, Sekimizu, gemilerden kaynaklı hava kirliliğinin ve sera gazı emisyonlarının azaltılması ve deniz haydutluğuna karşı etkili bir mücadele yürütmek için Cibuti Bölgesel Eğitim Merkezi'nin kurulması çalışmalarında da büyük bir rol üstlendi.

Eğitimi ihmal etmeyen eski genel sekreter Örgüt'ün eğitim kurumlarının daha iyi yönetilmesi ve kapasitelerinin arttırılması için çalıştı ve Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)'nin ekonomik açıdan daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını hedefledi. 

Koji Sekimizu'ya ödülünün Kasım ayındaki otuzuncu IMO Meclis Toplantısı sırasında düzenlenecek bir törende takdim edileceği duyuruldu.

 

 

Kaynak: IMO basın duyurusu.

http://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/Pages/19-IMPSekimizu.aspx