• Anasayfa
  • |
  • Değişimin Elçisi: Yeni IMO Genel Sekreteri Kitack LİM

Değişimin Elçisi: Yeni IMO Genel Sekreteri Kitack LİM

IMO genel sekreterlik görevini devralmaya hazırlanan Kitack Lim , TradeWinds gazetesinden Julian Bray'e röportaj verdi. Bu röportajdan bir bölüm Odamız bünyesinde Türkçeye çevrilmiştir.

 

Güney Kore'den Kitack LİM , 1 Ocak 2016'dan itibaren IMO'nun yeni genel sekreteri olarak görev yapmaya başlayacak. Kitack'in öncelik vereceği konular arasında; Çin'le daha kapsamlı işlerin yapılması, Avrupa'yla ilişkilerin geliştirilmesi, gemi güvenliğiyle ilgili hususların analizi ve IMO çalışanlarının daha donanımlı hale getirilmesi yer alıyor.

Sanko Denizcilikte zabit olarak görev yaparken, dünya denizciliğini ilgilendiren en önemli konumlardan birine atanan Lim, halen denizcilerin güvenliğini geliştirmek için heyecanla planlar yapıyor. "IMO'nun yaptığı işler arasında, deniz güvenliğinin sağlanmasının en hayati noktada durduğuna inanıyorum. Önceliğimiz her zaman güvenlik olmalı."

BM bünyesindeki IMO, denizcilikle ilgili hemen her konuda yasal düzenlemeler yaparak bu düzenlemelerin uluslararası boyutta tanınmasına çalışıyor. Kitack, bununla ilgili olarak röportajında şunları söylemiş: "İletişim, birbirimizi daha iyi anlamanın ve daha yakın ilişkiler kurabilmenin en önemli yolu. Çağımız denizcilik açısından oldukça ilginç. Hızla değişen teknoloji karşısında, gelecekteki yasal düzenlemeler daha sağlam bir çerçeveye oturtulmalı ve ilgili taraflara net bir şekilde iletilmelidir."

IMO'nun Avrupa ülkeleriyle 'mesafeli' tutumuna yönelik ise, "Avrupa'nın görüşleri bazen diğer bölgelerden farklı olabiliyor; fakat iletişim kanallarını açık tuttuğumuz takdirde, IMO'nun Avrupa'dan tam destek alacağına kuşkum yok. Sonuçta IMO denizcilik dünyasının önde gelen aktörlerinden biridir. Esasen, AB'ye ve üye devletlerine güvenim tam ve önümüzdeki sorunları tartışarak uzlaşacağımıza, her iki tarafa uyan çözümler geliştirebileceğimize kuvvetle inanıyorum." Lim, göreve geldiğinde ilk yapacağı işlerden birinin Avrupa Komisyonu'ndan toplantı talep etmek olacağını belirtiyor.

Çin'le olan bağlantıların güçlendirilmesi, Lim'in gündemindeki bir diğer madde. "2000 yılından beri, Çin delegasyonunun IMO'daki tutum ve çalışmalarını yakından takip ediyorum. Gittikçe daha etkili ve bilgili hale geliyorlar. Bu hızlandırılması gereken bir süreç ve Çin tarafı IMO'nun faaliyetlerinde etkin rol oynamak istiyor."

Lim, gemi ve denizcilerin güvenliği konusundaysa istatistiksel analizlerin önemine dikkat çekiyor. "IMO'nun güvenlik düzeyleri ve kaza istatistikleriyle ilgili ciddi analizler yapması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde, iyileştirilmesi gereken alanları saptayabiliriz. Güvenlik konusunda, IMO'nun daha planlı ve sistemsel bir yaklaşıma ihtiyacı var."

Son olarak, yeni genel sekreteri bekleyen en tartışmalı sorulardan biri gemi makinelerinin sebep olduğu emisyonlara daha fazla sınırlama getirilip getirilmeyeceği yönünde. "COP21 Zirvesi'nde, denizcilik dünyasının emisyon konusunda şimdiye kadar kaydettiği gelişmenin ve bunun Enerji Verimliliği Tasarım Endeksi'yle olan ilgisinin tanınacağına inanıyorum. IMO olarak yaptığımız çalışmaların sonuçlarına yönelik kanıtlar sunmak ve gelişmekte olan ülkelere, belki piyasa temelli tedbirler aracılığıyla destek olmak için fon elde etmek, bizim için mühim konular arasında bulunuyor."

 

Kaynak: TradeWinds Gazetesi.