• Anasayfa
  • |
  • Denizciliğin geleceği İstanbul’da mercek altına alındı

Denizciliğin geleceği İstanbul’da mercek altına alındı

​17 Mart 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi'ne Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim katıldı ve denizciliğin geleceğini ilgilendiren önemli konulara değindi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinliğin açılışını Başbakan Sayın Binali Yıldırım gerçekleştirdi.

 

Kitack Lim sektöre ve hükümet temsilcilerine yönelik konuşmasında özellikle sürdürülebilir okyanuslar, deniz ticareti ve dijital gelişmeler gibi konularda açıklamalar yaptı. İnsanların, okyanusların kapasitelerini dikkate alarak ticari faaliyette bulunması gerektiğine dikkat çeken Kitack Lim, okyanusların ancak bu denge sayesinde sürdürülebilir ve sağlıklı olabileceğini ve IMO'nun görevlerinden birinin de deniz ticaretinin bu dengeyi gözeterek yapılmasını sağlamak olduğunu belirtti. IMO'nun sera gazı emisyonlarını azaltmak için yaptığı çalışmalardan, gemilerde enerji verimliliğini arttırmaya yönelik önerdiği tedbirlerden, balast suyu yönetimi sözleşmesinden ve polar kodundan bahsetti.

 

Kitcak Lim, ayrıca, deniz ticaretiyle ekonominin büyümesine katkı sağlamak için limanlara yatırım yapılması ve intermodal taşımacılık yolları ile iç bölge bağlantılarının kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dijital devrimle ilgili olarak ise, yakıt ve enerji kullanımı, otomasyon ve gemi yönetimi, malzeme ve tasarım gibi konularda kaydedilen teknolojik ilerlemeler sayesinde denizciliğin yeni bir döneme girdiğini söyledi.

 

Etkinlikte ayrıca IMO'nun deniz çevresini korumak için yaptığı çalışmalar hakkında bir sunum yapıldı ve zararlı ve tehlikeli maddelerin deniz yoluyla taşınmasını düzenleyen ve ülkemizin de yakın bir zamanda taraf olması beklenen HNS Sözleşmesi hakkında bilgi verildi.

 

Kaynak: IMO websitesi.

http://www.imo.org/EN/MediaCentre/WhatsNew/Pages/default.aspx