• Anasayfa
  • |
  • Göçmen krizi önemini korumaya devam ediyor

Göçmen krizi önemini korumaya devam ediyor

​Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, Temmuz ayının ortasında Cenevre'deki 'Göçmenler hakkında Uluslararası Diyalog (IDM - International Dialogue on Migration)' toplantısında iki konuya dikkat çekti. Öncelikle, hükümetlerin ve sivil savunma örgütlerinin çabalarını arama-kurtarma çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti. Ardından, sözü ticaret gemilerine getiren IMO temsilcisi, 2015'ten beri arama-kurtarma çalışmalarına katılan ticaret gemisi sayısının hemen hiç değişmediğini ifade etti.

 

İstatistiklere göre, bir ticaret gemisinin ortalama olarak 110'dan fazla insanı kurtardığı biliniyor. Buna göre, denizde zor durumda kalan kişilere yardım etmek için rotasından sapan ticaret gemisi sayısının 2016'da 381 olduğu ve 121 geminin 13,888 insanın kurtarılmasına dâhil olduğu bilgisi paylaşıldı.

 

2016 ve 2017'nin ilk yarısında ölümle veya denizde kaybolmayla sonuçlanan göç vakalarının artması ve bu durumun 2017'nin ikinci yarısında ve sonrasında devam edebileceğinin beklenmesi ciddi olarak endişe yaratıyor.

 

Cenevre toplantısında, Göçmenlik hakkında Küresel Sözleşme (Global Compact on Migration) üzerinde duruldu. 19 Eylül 2016 tarihli Mülteci ve Göçmenler için New York Beyanı'nda kabul edilen Küresel Sözleşme, BM'ye üye devletlerce yürütülen bir süreçtir. Küresel Sözleşmenin, iki yıla yayılması planlanan çalışmalar sonrasında, 2018'de hükümetler arasında düzenlenecek bir uluslararası göç konferansında kabul edilmesi bekleniyor.

Nisan 2017'de düzenlenen New York toplantısıyla birlikte Cenevre toplantısının sonuçları da kapsamlı bir rapor haline getirilecek ve Küresel Sözleşme için yapılan çalışmalara kaynak olacak.

 

IDM toplantısı ve Küresel Sözleşme hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.iom.int/idm

http://refugeesmigrants.un.org/migration-compact

 

 

Kaynak: IMO internet sitesi.

http://www.imo.org/en/MediaCentre/WhatsNew/Pages/default.aspx