• Anasayfa
  • |
  • Houston Limanı kılavuz kaptanları IMO Cesaret Ödülü’nün sahibi oldu

Houston Limanı kılavuz kaptanları IMO Cesaret Ödülü’nün sahibi oldu

​Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün geleneksel 'Denizde Üstün Cesaret Ödülü' ilk defa iki kılavuz kaptanın oldu. ABD'nin Houston Kanalı'nda görevli kılavuz kaptanlar Michael McGee ve Michael Phillips, alevlerin sardığı bir tankeri güvenle limana yanaştırmayı başararak ödüle layık görüldü.

 

Kaptanlar, geçtiğimiz yıl Eylül ayında 107,131 dedveyt ton kapasiteli Aframax River (2002 yapımı) gemisinde görevlendirildi. Gemi, Houston 3 no'lu Yakıt Terminali'nden ayrıldığı sırada dümende McGee bulunuyordu. Makine dairesindeki bir arıza nedeniyle gemi iki bağlama şamandırasına çarptı ve yakıt tankı yırtıldı. Dökülen dizel yakıt alev aldı.

Alevler gittikçe yükselirken, kaptanlar köprüüstündeki konumlarını terk etmediler. Bir açıklamaya göre, yangının iyice şiddetlendiği ve her yeri sardığı sırada Phillips McGee'ye dönerek, "Öleceğiz," dedi.

Yangın 90 dakika boyunca devam etti ve nihayet söndürüldüğünde Kaptan McGee gemiyi güvenle limana yanaştırdı.

Geçen Şubat ayında, ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı Amirali David Callahan tarafından "Deniz ticaretinin en yoğun yapıldığı ABD limanındaki olası bir felaketi büyük bir cesaretle önledikleri" için McGee ve Phillips'e ödül verilmişti.

 

Kaynak: 11 Ağustos 2017 tarihli TradeWinds.