• Anasayfa
  • |
  • IMO kutup çevresindeki arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili yeni bir video yayınladı

IMO kutup çevresindeki arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili yeni bir video yayınladı

​Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, kutup çevresiyle ilgili çalışmalarının bir parçası olarak bir dizi video hazırlamayı kararlaştırmış, bunlardan Kutup Kodu hakkında genel bilgi veren birinci video Mayıs ayında yayınlanmıştı. Birkaç gün önce yayınlanan ikinci IMO videosu ise kutup çevresinde arama kurtarma çalışmalarını ele alıyor.

 

Videoda da vurgulandığı gibi, deniz altyapısının yetersizliği zorlu çevre şartlarıyla birleştiği için Arktik ve Antarktika Bölgeleri'ndeki acil durumlara daha hızlı ve etkin bir müdahale gerekiyor. Gemilerin hareketlerini izlemede kullanılan telsiz ve uydu haberleşme sistemlerinin yetersiz kalması bir başka sorun.

Videoda ayrıca 'Denizde Arama Kurtarma için Uluslararası Sözleşme' (SAR) hakkında açıklamalar yer alıyor. 1979'da kabul edilen bu Sözleşme, ülkeleri belirli arama kurtarma bölgeleriyle sorumlu kılarak bu ülkelerin Küresel Arama Kurtarma Planı oluşturmalarını sağlamaktadır. Sözleşme kapsamında, tüm dünya denizleri için kurtarma çalışmaları yürüten koordinasyon merkezleri ve alt-merkezleri kurulmuştur.

Video aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir:

https://www.youtube.com/watch?v=N_gs9wgaHQo&feature=youtu.be

Örgüt'ün ilk yayımladığı videoya ise aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir:

https://www.youtube.com/watch?v=X_x2_RTUiGM&feature=youtu.be

 

Kaynak: IMO internet sitesi.