• Anasayfa
  • |
  • İnteraktif Harita İskoçya Kıyılarındaki Çöp Alanlarını Açığa Çıkarıyor

İnteraktif Harita İskoçya Kıyılarındaki Çöp Alanlarını Açığa Çıkarıyor

Hava gözlemi esnasında 10,000 mil mesafesindeki kıyı hattı için oluşturulan haritanın gösterdiğine göre, çöp miktarı endüstriyel seviyelere ulaşmış durumdadır.

     İskoçya'nın, kayalık kıyısal alanlarında yapılan hava gözlemi, büyük çapta endüstriyel çöpün bu kıyılarda biriktiğini açığa çıkarmıştır.

     Plastik fıçılar, balık ağları, kereste, sandık ve endüstriyel ekipmanlardan oluşan çöp yığınları, kıyı ve kayalık koylarda birikmiş olup çoğunlukla ulaşması güç alanlarda bulunmaktadır.

     İskoçya'nın 10,000 mil uzunluğundaki kıyı alanında yapılan uçuşlarda, çevre ve deniz koruma kuruluşlarının İskoç kıyılarındaki çöplerin havadan fotoğraflanması veya SCRAPbook Projesi'nde yaptıkları çalışmalar ile çöplerin yerleri belirlenmektedir.

     Deniz Koruma Topluluğu, Gökyüzü İzleme Sivil Havacılık Devriyesi(Sky Watch Civil Air Patrol) ve Moray Firth ortaklığı işbirliğinde hazırlanan interaktif haritada, güney batıdaki Solway Haliç'inden Kuzeydeki Penthland Haliç'ine kadar kirliliğin olduğu sorunlu bölgelerin detayları belirtildi.

     Gökyüzü İzleme Sivil Havacılık Devriyesi Başkanı Sayın Archie LİGGAT'ın söylediğine göre; çoğu durumda çöpleri sadece havadan görmek mümkündür çünkü deniz seviyesinden görülemeyen ve karadan kolayca ulaşılamayan yerlerde, koylarda veya dipte birikme olmaktadır.

     Sn. LİGGAT; "Çöplerin miktarı beklentilerimizin çok üzerindedir. Başlangıçta bunların sadece dağınık çöpler olduğunu düşündük, ancak çok fazla miktardaydı. Özellikle İskoçya'nın Güneybatısında gördüklerimizden dolayı dehşete düştük. İskoçya'nın fiyort benzeri sahil şeridi olmak üzere Birleşik Krallık, Avrupa'nın kenarında büyük bir ağ gibi durmaktadır ve Atlantik'ten gelen döküntünün büyük bir kısmını yakalamaktadır. Sadece bulunan çöpün yoğunluğundan dolayı dehşete düşmedik, problem bundan çok daha büyüktür, çünkü deniz yosunlarının altında çok daha fazlası bulunmaktadır. Çöpler parçalanıyor ve kıyıya vuruyor, parçalanıyor ve kıyıya vuruyor ve bu durum tekrarlanıyor. Eninde sonunda parçalar çok küçülüyor ve çevreden ayrılıp sonsuza dek yok oluyorlar" şeklinde açıklamıştır.

     Çevreciler, deniz hayatındaki plastiklerin çok ufak boyutlarda tespit edilmesinden itibaren, balıkların ve memelilerin bağırsaklarını tıkayan ve Pasifik Okyanusu'nun üzerinde yüzen muazzam yığılmalar ile denizdeki plastik atıkların yaygınlığı konusunda günden güne artan bir panik halindedirler.

     WWF(World Wildlife Fund - Dünya Doğayı Koruma Vakfı) İskoçya'nın Müdür Vekili Dr. Sn. Sam GARDNER "Plastikler çevremiz için artan bir problem teşkil etmekte ve durdurulması gerekmektedir, bunlar okyanuslarımızı boğmakla kalmıyor, kıyılarımıza sürüklendikçe bu çevrelerde uzun süreli etki bırakıyor" dedi.

     SCRAPbook Projesi, çöp yığınlarının arttığı noktaların, temizlenme önceliğinde, kirlilik ciddiyetine göre derecelendirme yapıyor. Aynı zamanda bu proje ile gönüllü gurupların, kendi temizleme çalışmalarını da koordine edeceği ümit edilmektedir.

 

Kaynak:https://www.theguardian.com/uk-news/2018/aug/28/interactive-map-reveals-scotlands-coastal-litter-hotspots