• Anasayfa
  • |
  • Kılavuz kaptanlar IMO Cesaret Ödülü’nün sahibi oldu

Kılavuz kaptanlar IMO Cesaret Ödülü’nün sahibi oldu

​Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nün geleneksel 'Denizde Üstün Cesaret Ödülü' bu sene 27 Kasım 2017'de düzenlenen bir resepsiyonla iki kılavuz kaptana verildi. ABD'nin Houston Kanalı'nda görevli kılavuz kaptanlar Michael McGee ve Michael Phillips, alevlerin sardığı bir tankeri güvenle limana yanaştırmayı başararak ödüle layık görüldü.

 

Kaptanlar, geçtiğimiz yıl Eylül ayında 107,131 dedveyt ton kapasiteli Aframax River (2002 yapımı) gemisinde görevlendirildi. Gemi, Houston 3 no'lu Yakıt Terminali'nden ayrıldığı sırada dümende McGee bulunuyordu. Makine dairesindeki bir arıza nedeniyle gemi iki bağlama şamandırasına çarptı ve yakıt tankı yırtıldı. Dökülen dizel yakıt alev aldı.

Alevler gittikçe yükselirken, kaptanlar köprüüstündeki konumlarını terk etmediler. Bir açıklamaya göre, yangının iyice şiddetlendiği ve her yeri sardığı sırada Phillips McGee'ye dönerek, "Öleceğiz," dedi.

Yangın 90 dakika boyunca devam etti ve nihayet söndürüldüğünde Kaptan McGee gemiyi güvenle limana yanaştırdı.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, kılavuz kaptanlara madalya ve sertifikalarını verirken son derece sıra dışı bir olay yaşadıklarını ve büyük bir kahramanlık örneği gösterdiklerini ifade etti.

 

Kaynak: IMO internet sitesi.

http://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/Pages/34-Bravery2017.aspx