• Anasayfa
  • |
  • Türkiye’nin ilk yüzer Güneş Enerji Santrali

Türkiye’nin ilk yüzer Güneş Enerji Santrali

İstanbul Enerji, İSKİ ile birlikte Türkiye'deki ilk Yüzer Güneş Enerji Santralini Büyükçekmece Gölü üzerinde devreye aldı.

Yüzer Güneş Enerji Santralinin amacı; büyüyen şehirdeki artan enerji ihtiyacını karşılamak için geniş yüzey alanına sahip olan su havzalarının ve barajların şehrin elektrik üretimine katkıda bulunmasını sağlamaktır. İstanbul'a temiz su sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü üzerine uygulanan Yüzer Güneş Enerji Santrali, Türkiye'de ilk kez uygulanan bir sistem olma özelliğini taşımaktadır. Bu uygulamada enerji verimliliğine katkı sağlaması ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin payının arttırılması hedeflenmektedir.

Santralde 960 adet 260W gücünde polikristal fotovoltaik panel kullanılmıştır. Panel ve diğer malzemelerin seçiminde korozyona karşı dayanımlı ürünler tercih edilerek santral ömrünün uzatılması hedeflenmiştir. Tesis kurulumunun tamamlanmasının ardından başlanan AR-GE çalışmaları 12 ay sürecince devam edecek olup, yüzdürücü sistemlerin enerji üretimi, su kalitesi, ekosistem üzerine etkileri (su canlıları, yosun oluşumu vb.) karşılaştırmalı olarak izlenecektir. Büyükçekmece Gölü üzerine kurulu Yüzer GES her sene 180 ton CO2 salınımını engelleyecektir.

Kaynak: http://www.enerji.istanbul/