• Anasayfa
  • |
  • Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 70. kuruluş yılını Kraliçe II. Elizabeth’in katılımıyla kutladı

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 70. kuruluş yılını Kraliçe II. Elizabeth’in katılımıyla kutladı

​Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) 70. kuruluş yılının kutlandığı törene İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth de katıldı. 6 Mart günü IMO'nun Londra'daki merkezinde gerçekleşen etkinlikte Kraliçe'ye IMO Genel Sekreteri Kitack Lim eşlik ederken, IMO'ya üye ülkelerin temsilcileri, hükümetler-arası ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile IMO Sekreterlik çalışanları da yerlerini aldı.

Kitack Lim, "Bugün IMO'nun 70. kuruluş yılını kutluyoruz; bu yetmiş yıl içinde IMO'nun çalışmaları ve katkılarıyla denizcilik sektörü daha güvenli, daha temiz ve daha yeşil yöntemler geliştirerek dünya üzerindeki önemini arttırdı. Bizleri bekleyen yeni güçlüklere karşı hazırlıklı olmaya devam edeceğiz," dedi.

IMO Kurucu Sözleşmesi 6 Mart 1948 tarihinde İsviçre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Denizcilik Konferansı'nda kabul edilmiş ve bundan 10 yıl sonra 21 devletin taraf olmasıyla 17 Mart 1958'de yürürlüğe girmiştir.

IMO bugün de deniz güvenliği ve emniyetini arttırmak ve gemilerden kaynaklanan kirlenmeyi kontrol etmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, sözleşmelerinin ve kılavuzlarının etkili bir şekilde tüm üye devletler tarafından uygulanmasına yönelik faaliyet ve eğitimler düzenlemektedir.

 

Kaynak: 6 Mart 2018 tarihli IMO Basın Bildirisi.

http://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/Pages/05IMO70.aspx